Dobré noviny
„Všetky matky sú dokonalé a majú skvelé deti, iba ja nie.“ Pozor, sociálne siete skresľujú materstvo
Alexandra Valková
Alexandra Valková

„Všetky matky sú dokonalé a majú skvelé deti, iba ja nie.“ Pozor, sociálne siete skresľujú materstvo

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: unsplash

Treba si vždy uvedomiť, že to, čo vidíte na internete, je často skreslené. 

PRAHA 17. júla - Pred dvoma rokmi prišla Masarykova univerzita z Brna so štúdiou mapujúcou podobu materstva v prvej ponovembrovej generácii matiek. Vyšlo z nej, okrem iného, ​​že dnešné ženy sa viac delia o starostlivosť s otcom detí a tiež viac pracujú.

Zároveň ale tiež zdieľajú svoje pocity a fotky detí na sociálnych sieťach. A tie často môžu skresľovať obraz toho, ako neľahké a rozmanité materstvo v skutočnosti je.

Nenechajte sa oklamať

Perfektne upravené dieťa spí bez jediného mihnutia pokojne v krásne zladenej a upratanej izbičke, zatiaľ čo jeho perfektne upravená, nalíčená mama s čerstvo umytými vlasmi pije svoju šálku kávy a k nej si pochutnáva na domácom koláčiku, ktorý stihla upiecť ešte predtým, ako dieťa vstalo.

Počkať, niečo nám tu chýba! Kde sú špinavé plienky, kopa nevyžehlenej bielizne na žehliacej doske, milión hračiek, kruhy pod očami? Takýchto klamlivých a zavádzajúcich príspevok nájdete na sociálnych sieťach naozaj veľa. Je však realita skutočne taká?

Instagram verzus realita

Na príspevkoch od influenceriek síce nájdete, odkiaľ je tá trendy deka alebo aký je recept na koláč, ktorý matka stihla napiecť medzi dojčením, prebaľovaním, uspávaním, prechádzkou a upratovaním, no nenájdete tam žiadny recept na to, čo robiť s dieťaťom a ako sa z materstva doslova nezblázniť.

Foto: unsplash

„Sociálne siete často ukazujú fotografie toho, čo prezentujú ako realitu. Fotografie sú však upravené a doplnené rôznymi filtrami, príspevky sú mnohokrát upravované a ‚pilované‘ k dokonalosti, vysoké percento obsahu navyše nereflektuje myšlienky alebo názory autorov, ale ide o sponzorované príspevky. Určitá časť obsahu je teda len dobre zacielenou reklamou. Vzhľad, rodičovstvo, ale napríklad aj životný štýl a ďalšie oblasti života sú prezentované často v súlade s touto myšlienkou - ukazujú nám akýsi ideálny obraz, v ktorom je všetko bezchybné, uhladené, všetko je stopercentné,“ upozorňuje psychoterapeutka Lenka Mynaříková.

Sledovanie týchto profilov často vedie k tomu, že si svoj život porovnávame so životom týchto nastajlovaných žien a naše problémy a nedokonalosti nás trápia ešte viac. „Ak sledujeme práve len takéto profily, dostávame sa do sociálnej bubliny dokonalosti, do ktorej ale ako ‚normálny' človek s nedostatkami, ktoré k ľudskosti nutne patria, jednoducho nezapadá,“ dodáva Mynaříková.

Dnes sa ženy porovnávajú so stovkami iných

Zatiaľ čo predtým sa ženy v rámci materstva porovnávali so svojimi blízkymi, dnes majú možnosť porovnávať sa so stovkami neznámych matiek na sociálnych sieťach. A na nich sa väčšina z nás chváli predovšetkým svojimi úspechmi, šťastnými momentmi, novinkami a pozitívnymi skúsenosťami. Negatívne veci, každodenné strasti a obavy zdieľame neradi.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?