Slovenská astrobiologička ukázala, aký je život na Marse: Žiadne súkromie a sprcha každé dva týždne
Simona Gálová
Simona Gálová

Slovenská astrobiologička ukázala, aký je život na Marse: Žiadne súkromie a sprcha každé dva týždne

Musilová šéfuje výskumnému tímu na sopke, ktorá sa premenila na Mars.

Michaela Musilová je riaditeľkou výskumnej stanice HI-SEAS, kde prebieha simulácia života na Marse. — Foto: Instagram - @hi_seas_official

HAWAII 16. júla – Život na Marse očami slovenskej astrobiologičky Michaely Musilovej si mohli pozrieť aj diváci britskej BBC. Musilová riadila niekoľko desiatok simulovaných misií na Mesiac a Mars, ktorých cieľom je pripraviť ľudí na život mimo Zeme. Momentálne jej tím vykonáva výskum na havajskej sopke Mauna Loa, kde je Musilová riaditeľkou výskumnej stanice HI-SEAS. Práve tam sa snažia pripraviť na to, ako by človek mohol zvládnuť život na červenej planéte.

V novom videu ukazuje Musilová okolie sopky, kde simulujú misiu na Mars. Divákov zobrala aj do výskumnej stanice, ktorej šéfuje. Na hornom poschodí majú malé spálne, ktoré nemajú viac ako desať metrov štvorcových. „Je to jediné miesto, kde má človek súkromie. Všetky ostatné priestory musíme zdieľať,“ prezradila vo videu. Na dolnom poschodí výskumnej stanice sa nachádzajú kancelárie, jedáleň aj priestor na cvičenie. „Vždy sa tu niečo deje,“ dodala.

Sprcha každé dva týždne

Veľkou otázkou života na Marse je spôsob stravovania a hygiena. Na stanici majú so sebou iba jedlo v práškovej forme. Takýmto spôsobom konzumujú mäso, vajíčka ale aj zemiaky. „Vyzerá to ako jedlo pre psa, ale v skutočnosti je to normálne jedlo,“ zavtipkovala astrobiologička. Musilová ukázala aj priestory kúpeľne. Jej tím musí využívať toaletu, ktorá dokáže kompostovať. Záchod dokáže vyrobiť mikróby, na ktorých neskôr môžu nechať vyrásť nové potraviny. Komplikované je to aj so sprchou. Sprchovať sa môžu iba každé dva týždne. „Vodu si načerpáme do vedra, ale nie doplna. Potom si zoberieme menšiu nádobu, a tou si vylievame vodu na telo. Nesmieme vodou plytvať, na Marse bude veľmi vzácna,“ prezradila.

Kyslík na štyri hodiny

Na stanici sa nachádza aj laboratórium, v ktorom spolupracujú rôzni odborníci z NASA. V laboratóriu sa snažia vyrobiť rôzne druhy rastlín, ktoré by mohli obyvatelia Marsu bez problémov konzumovať. „Na zúrodnenie pôdy používame ľudské vlasy, ktoré sa taktiež dajú recyklovať na rôzne spôsoby,“ povedala na záver. V čase, kedy prebieha simulovaná misia sa tím ľudí správa presne tak, ako keby sa nachádzali na Marse.

Limituje ich napríklad množstvo vody, ktoré môžu použiť na varenie, pitie a hygienu. Denne sú to iba štyri litre na osobu. Aj pri pohybe v okolí stanice platia prísne protokoly. Keď chce niekto vyjsť von, musí si dať skafander a musí prejsť vzduchovou komorou. Obmedzení sú aj množstvom kyslíka, ktorý im vydrží iba tri alebo štyri hodiny, potom sa musia vrátiť späť na stanicu. Na simulovaných misiách zisťujú, čo všetko sa vo vesmíre môže stať, ako to riešiť a na čo všetko sa musia pripraviť.

Život posádky, ktorý zmapovala slovenská astrobiologička si môžete pozrieť vo videu na tomto odkaze.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…