Dlhé roky pracovala v McDonalde. Teraz žije svoj sen a domov chce priniesť zlatú medialu z olympiády
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Dlhé roky pracovala v McDonalde. Teraz žije svoj sen a domov chce priniesť zlatú medialu z olympiády

Inšpiratívny príbeh o mladej slečne, ktorá si išla za svojim cieľom, aj napriek ťažkým prekážkam. 

Quanesha Burks — Foto: instagram @q_burks

ALABAMA 15. júla - Ambiciózna mladá slečna si určila svoje ciele a dostala sa až na olympiádu. Má 26 rokov, no stihla sa už zaradiť medzi TOP atlétov svetového formátu. Jej cieľom je priniesť domov zlatú medailu z hier v Tokiu. 

Mala to premyslené 

Quaneshu Burksovú vychovávali jej starí rodičia. Ako tínedžerka pracovala dlhé hodiny v McDonald’s a zarábala ako vedela, aby mohla uživiť svoju rodinu. Aj napriek tomu hovorí, že každý deň šťastne chodila do práce, pretože svoje úsilie vnímala ako investíciu do svojho veľkého plánu, ktorý zahŕňal štúdium na vysokej škole.

Quanesha od začiatku vynikala v športe. Na strednej škole si uvedomila, že jej atletické zručnosti môžu byť vstupenkou na vysokoškolské štipendium. Spočiatku sa pohybovala niekde medzi basketbalom a bežeckou dráhou, no to sa zmenilo, keď sa v roku 2012 umiestnila na treťom mieste na národných juniorských olympijských hrách. 

Po tom, ako si spravila menší prieskum o atletike a o jej možnostiach, stanovila si ciele, ktoré si napísala na papier. Týchto pravidiel sa Quanesha držala a v čase, keď absolvovala strednú školu v Hartselle, získala 11 štátnych titulov a štipendium na univerzite v Alabame. 

Cesta plná prekážok 

Vďaka impozantnému titulu NCAA v skoku do diaľky v roku 2015, po ktorom nasledovala výhra v roku 2016, Burksová získala ocenenie All-America Honours (americký športový tím zložený z vynikajúcich amatérskych hráčov, pozn. redakcie), ale aj napriek mnohým úspechom bola jej cesta na olympiádu plná prekážok. 

V roku 2018 sa na halových majstrovstvách sveta v atletike umiestnila na prekvapivom štvrtom mieste. Nasledujúci rok jej však zomrel milovaný starý otec, práve týždeň pred americkými šampionátmi. Toto nešťastie malo veľký vplyv na jej športový výkon. 

V roku 2020 bola Quanesha opäť na víťaznej vlne a dá sa povedať, že sa jej veľmi darilo. Potom však prišla pandémia COVID-19, ktorá okrem iného ukončila väčšinu športových udalostí a množstvo športovcov ponechala napospas osudu. Mladá talentová športovkyňa sa však nevzdávala a pokračovala v trénovaní, až kým ju nevyradila zlomená kosť takmer na tri mesiace.

„Mala som pocit, že všetko ide proti mne,“ povedala Quanesha pre zahraničné média. „V jednom okamihu mi môj tréner povedal: 'Neviem, či budeš môcť ísť na skúšky.' Lekári nevedeli, či sa vrátim v požadovanom čase ... Čelila som takému množstvu prekážok, ale stále som sa v mysli vracala do doby, keď som pracovala v McDonald’s​. Mala som stanovené svoje ciele a vedela som, že to dokážem.“

Vstupná brána na olympiádu 

Ako píše goodnewsnetwor.org, počas kvalifikácike na olympiádu v Tokiu sa jej húževnatosť vyplatila. Ako 25-ročná sa dostala na tretie miesto v skoku do diaľky, s osobným maximom 6,96 metra a zabezpečila si tak miesto na súpiske tímu USA. „Účasť na olympijských hrách je pre mňa požehnaním a som hrdá na ostatných olympionikov. “

„Nikdy som na sebe nemala všetky oči. Mám pocit, že ma ľudia dodnes prehliadajú. A to je v poriadku. Ale viem, že všetko sa začína dôverou v samého seba. Za to, kým som sa stala, som vďačná môjmu mysleniu a odhodlaniu ... Bola to cesta a všetko sa začalo tým, že dievčatko pracovalo v McDonald’s a dnes som tu.“

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…