Dcéru veľmi milovala, ale drogy milovala ešte viac. Dnes pomáha rodinám s rovnakým osudom
Simona Gálová
Simona Gálová

Dcéru veľmi milovala, ale drogy milovala ešte viac. Dnes pomáha rodinám s rovnakým osudom

Stephanie sa zmenila až v momente, keď jej odobrali deti.

Myslela si, že nad drogami nikdy nevyhrá. Pomohla jej láska k vlastným dcéram. — Foto: Archív SB

ORLANDO 15. júla - Aj napriek tomu, že mala Stephanie šťastné detstvo, všetko sa zmenilo, keď mala pätnásť rokov. Stala sa obeťou znásilnenia. Následne potratila a približne v rovnakom čase spáchal samovraždu jej najlepší priateľ. „Vtedy sa vo mne niečo zmenilo,“ povedala pre People Stephanie Bowman, ktorá ako pätnásťročná začala experimentovať s tvrdými drogami a alkoholom.

Do roku 1993 bola ťažko závislá na kokaíne a uväznená v manželstve s násilníkom. Keď prvýkrát otehotnela, nastúpila na liečbu. „Myslela som si, že mi dieťa pomôže udržať moju čistotu a triezvosť. Rýchlo som zistila, že som bola naivná,“ prezradila. Počas ďalších rokov jej dcéra Amber bola u iných členov rodiny a Stephanina závislosť sa ešte viac zhoršovala. „Milovala som svoju dcéru, ale drogy som milovala ešte viac,“ priznala.

Rana za ranou

Stephanie však znovu otehotnela. Dcéra Katie sa narodila predčasne v júli 1998. „Moje nutkanie na drogy vôbec neutíchalo a ja som s tým bojovala každý deň,“ spomínala Stephanie. Pár mesiacov po narodení dievčatka však utiekla od svojho manžela. Pred násilným partnerom ušla spoločne so svojimi dcérami, jedna z nich mala v tej dobe päť mesiacov a druhá päť rokov. Stephanie sa nemala na koho obrátiť, a tak s deťmi skončila na ulici, kde bola prostitútkou a na tvrdých drogách začala byť ešte viac závislá.

Zlomovým momentom pre ňu bolo, keď jej dcéry odviezli do pestúnskej starostlivosti. „Bolo to prvýkrát, čo som naozaj chcela byť triezva. Už som sa nechcela skrývať, už som nechcela klamať. Už sa mi nechcelo podvádzať ani kradnúť,“ prehlásila. Desať dní predtým než jej deti odobrali sa modlila, aby sa stalo niečo zlé. Keď jej deti zobrali, vedela, že sa musí zmeniť. No len 18 mesiacov po tom, čo bola úplne triezva a znovu mala deti pri sebe, ju zasiahla ničivá správa – rýchlo rastúca rakovina maternice. Za posledných 16 rokov prešla pätnástimi operáciami a rakovina sa jej štyrikrát vrátila. Dnes už 54 ročnej Stepahnie zostáva ešte jedna liečba.

V roku 2009 založila spoločnosť Jedno srdce pre ženy a deti, ktorá pomáha matkám a deťom na Floride, ktoré sa ocitli bez domova. V súčasnosti pomáhajú každý mesiac viac ako trom tisícom ľudí a doteraz poskytli šesť miliónov porcií jedla. „Raz som dávala svoju staršiu dcéru do kontajnera, aby nám našla nejaké jedlo,“ spomínala Stephanie, ktorá sa rozhodla, že nechce, aby ostatné rodiny prechádzali tým, čím musela ona. Pre matky a deti organizuje vzdelávacie programy a pomáha im nájsť cestu zo závislosti. „Ak hľadáte miesto na vyliečenie, nájdite niekoho, kto je v bezpečí. Všetci chceme byť vypočutí, videní a milovaní. Naša organizácia to ponúka všetkým, ktorí sa tak necítia,“ dodala Stephanie, ktorá je už dvadsaťdva rokov čistá.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…