Dobré noviny
Ako posledný bol na Mesiaci vnuk Kysučana. Na palubu Apolla 17 zobral aj československú vlajku
Simona Gálová
Simona Gálová

Ako posledný bol na Mesiaci vnuk Kysučana. Na palubu Apolla 17 zobral aj československú vlajku

Eugene Cernan prežil celý život v Spojených štátoch, no na svoje korene nikdy nezabudol.
Eugene Cernan prežil celý život v Spojených štátoch, no na svoje korene nikdy nezabudol. — Foto: TASR

Vo vesmíre prežil spolu vyše 566 hodín.

Na Mesiaci do dnešného dňa bolo len dvanásť ľudí a z toho korene jedného z astronautov siahajú až na Slovensko. Eugene Andrew Cernan sa narodil v americkom Chicagu, no jeho starí rodičia Štefan a Anna Čerňanovci pochádzali z Vysokej nad Kysucou. Ako mnoho Slovákov aj oni sa v roku 1903 rozhodli emigrovať do Spojených štátov amerických. O rok na to sa im v Chicagu narodil syn Andrew, ktorý si za ženu zobral Rozáliu Cihlářovú, pôvodom z južných Čiech. Spolu mali syna Eugena, ktorého čakala hviezdna kariéra. A to doslova.

Od pilota k astronautovi

Nedalo sa povedať, že by sa Eugen od detstva zaujímal o vesmír. Jeho veľkou vášňou však bola technika a letectvo. „V čase Druhej svetovej vojny chodieval s rodičmi do kina, kde premietali rôzne špeciály z vojnových frontov. Práve tam si zamiloval predovšetkým vojenské lietadlá. Netreba dodávať, že vesmírne lety boli v tom čase iba hudbou budúcnosti. O vesmírne lety sa začal zaujímať, čoby vojenský pilot, až po úspechu Gagarina a letoch prvých amerických astronautov,“ prezradil ešte v roku 2011 o Eugenovi historik Martin Turóci.

Na škole bol jedným z najlepších žiakov. Aktívne sa venoval americkému futbalu a rugby a výborné výsledky ho sprevádzali aj na univerzite. Práve tam sa prvýkrát stretol s Neilom Armstrongom. Na univerzite Purdue vyštudoval elektroinžinierstvo, no stále ho lákalo letectvo, a tak sa v roku 1956 stal pilotom vojenského námorníctva. O sedem rokov neskôr sa prihlásil do vesmírneho programu NASA. „Hlásili sa najmä piloti a tí aj mali, v podstate, absolútnu prednosť pred všetkými ostatnými povolaniami. Neskôr však začali byť prijímaní aj vedci. Jeden z nich, geológ Harrison Schmitt, sa dostal na povrch Mesiaca práve s Cernanom,“ prezradil historik Turóci.

Otvorený vesmír

Pilot so slovenskými koreňmi sa do vesmíru dostal celkom trikrát. Prvý let Eugena Cernana bol na palube lode Gemini 9A. Vďaka tejto misii sa stal v roku 1966 tretím človekom, ktorý vstúpil do otvoreného vesmíru.

Na palubu sa pôvodne ani nemal dostať, no kvôli tragickej smrti dvoch kolegov, sa nakoniec stal členom posádky. Na túto misiu spomínal ako na nesmierne náročnú. „Samotný let, výstup zvlášť, prebiehal veľmi ťažko. Nacvičoval sa pohyb v otvorenom vesmíre. Len loď Gemini mala veľkú kopu nedostatkov, medzi najväčšie patrila úplná absencia držiakov, takže astronaut sa nemal čoho ani prichytiť. Jeho jedinou nádejou bola šnúra, ktorá ho s loďou spájala. Okrem toho sa mu začal veľmi prehrievať skafander, spomínal Turóci.

Len pár kilometrov od Mesiaca

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?