Ako posledný bol na Mesiaci vnuk Kysučana. Na palubu Apolla 17 zobral aj československú vlajku
Vo vesmíre prežil spolu vyše 566 hodín.

O tri roky na to bol Cernan pilotom misie Apollo 10. Jeho loď bola od Mesiaca vzdialená iba pätnásť kilometrov. Táto misia mala slúžiť len ako generálna skúška pre Neila Armstronga a Buzza Aldrina, ktorí počasie misie Apollo 11 ako prví vykročili na povrch Mesiaca. Ani táto Cernanova misia však neprebehla úplne hladko. „S lunárnym modulom sa, spolu s astronautom Staffordom, dostali až tesne nad povrch Mesiaca. Tam nastali obrovské problémy. Loď sa začala neovládateľne otáčať a postupne sa prepadávať. Až neskôr sa prišlo na to, že astronauti zabudli prepojiť záložný počítač na program orientácie podľa hviezd. Stačili by však len dve sekundy a tvrdo by dopadli na Mesiac,“ dodal Turóci.
Patrím vesmíru
Na povrch mesiaca sa však dostal ako veliteľ misie Apollo 17. Eugene Cernan spolu s geológom Harrisonom Schmittom strávili na Mesiaci viac než tri dni. Taký dlhý čas nebola na Mesiaci žiadna z posádok. „Vedel som, že som sa za tie tri dni zmenil a už nepatrím iba Zemi. Odteraz už navždy patrím vesmíru,“ napísal neskôr vo svojich spomienkach. Keď stál na Mesiaci a hľadel na Zem, videl svet bez náboženských, rasových, jazykových a politických hraníc. Cernan bol úplne posledný človek, ktorý opustil lunárny povrch. Pri tomto historickom momente povedal: „Opúšťame Mesiac z oblasti Taurus-Littrow, opúšťame ho tak, ako sme sem prišli a – vo vôli Božej – tak, ako sa sem raz opäť vrátime, v mieri a v nádeji pre celé ľudstvo. Veľa šťastia Apollo 17.“
Tesne predtým než nastúpil do modulu, na povrch Mesiaca napísal iniciály jeho dcéry Tracy. Od tohto letu prešlo už takmer päťdesiat rokov a na Mesiac sa už po Cernanovi nik nevrátil. Počas tejto vesmírnej výpravy sa im podarilo zachytiť ikonickú fotografiu planéty Zem označovanú ako “The Blue Marble” zo vzdialenosti okolo 29-tisíc kilometrov od zemského povrchu.
Komunisti ho nenávideli
Aj napriek tomu, že Cernan strávil väčšinu svojho života v Spojených štátoch, na svoje korene nikdy nezanevrel. Na vesmírne misie Apollo si dokonca so sebou zobral vlajku Československa. Keď chcel vlajku oficiálne v roku 1974 doniesť do Československa, jeho návšteva musela prebehnúť v utajení. Zástupcovia komunistického režimu sa s ním totiž stretnúť nechceli a záujem nemali ani o vlajku, ktorú si neskôr prebral riaditeľ Astronomického ústavu. Na Slovensko sa však ešte niekoľkokrát vrátil.
V roku 1994 mu prezident Michal Kováč odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Cernan bol prvou osobnosťou, ktorej toto vyznamenanie udelili. V roku 2004 absolvoval Cernan návštevu Slovenska ako sedemdesiatročný - po tridsiatich rokoch od prvej návštevy. V Bratislave otvoril výstavu fotografií, ktoré zhotovili počas misie s posádkou Apollo 17.
Eugene Andrew Cernan, posledný človek, ktorý zanechal stopu na povrchu Mesiaca zomrel 16. januára 2017 vo veku 82 rokov. „Vy máte na dosah docieliť mnoho významnejších vecí, než akých som docielil ja. Vy skutočne môžete dosiahnuť až ku hviezdam. Ja mladým ľuďom hovorím – mierte až na Mesiac. Pretože aj keď sa netrafíte, skončíte medzi hviezdami,“ povedal pri poslednej návšteve Slovenska.