Ako posledný bol na Mesiaci vnuk Kysučana. Na palubu Apolla 17 zobral aj československú vlajku
Simona Gálová
Simona Gálová

Ako posledný bol na Mesiaci vnuk Kysučana. Na palubu Apolla 17 zobral aj československú vlajku

Vo vesmíre prežil spolu vyše 566 hodín.

Eugene Cernan prežil celý život v Spojených štátoch, no na svoje korene nikdy nezabudol. — Foto: TASR

O tri roky na to bol Cernan pilotom misie Apollo 10. Jeho loď bola od Mesiaca vzdialená iba pätnásť kilometrov. Táto misia mala slúžiť len ako generálna skúška pre Neila Armstronga a Buzza Aldrina, ktorí počasie misie Apollo 11 ako prví vykročili na povrch Mesiaca. Ani táto Cernanova misia však neprebehla úplne hladko. „S lunárnym modulom sa, spolu s astronautom Staffordom, dostali až tesne nad povrch Mesiaca. Tam nastali obrovské problémy. Loď sa začala neovládateľne otáčať a postupne sa prepadávať. Až neskôr sa prišlo na to, že astronauti zabudli prepojiť záložný počítač na program orientácie podľa hviezd. Stačili by však len dve sekundy a tvrdo by dopadli na Mesiac,“ dodal Turóci.

Patrím vesmíru

Na povrch mesiaca sa však dostal ako veliteľ misie Apollo 17. Eugene Cernan spolu s geológom Harrisonom Schmittom strávili na Mesiaci viac než tri dni. Taký dlhý čas nebola na Mesiaci žiadna z posádok. „Vedel som, že som sa za tie tri dni zmenil a už nepatrím iba Zemi. Odteraz už navždy patrím vesmíru,“ napísal neskôr vo svojich spomienkach. Keď stál na Mesiaci a hľadel na Zem, videl svet bez náboženských, rasových, jazykových a politických hraníc. Cernan bol úplne posledný človek, ktorý opustil lunárny povrch. Pri tomto historickom momente povedal: „Opúšťame Mesiac z oblasti Taurus-Littrow, opúšťame ho tak, ako sme sem prišli a – vo vôli Božej – tak, ako sa sem raz opäť vrátime, v mieri a v nádeji pre celé ľudstvo. Veľa šťastia Apollo 17.“

Tesne predtým než nastúpil do modulu, na povrch Mesiaca napísal iniciály jeho dcéry Tracy. Od tohto letu prešlo už takmer päťdesiat rokov a na Mesiac sa už po Cernanovi nik nevrátil. Počas tejto vesmírnej výpravy sa im podarilo zachytiť ikonickú fotografiu planéty Zem označovanú ako “The Blue Marble” zo vzdialenosti okolo 29-tisíc kilometrov od zemského povrchu.

Komunisti ho nenávideli

Aj napriek tomu, že Cernan strávil väčšinu svojho života v Spojených štátoch, na svoje korene nikdy nezanevrel. Na vesmírne misie Apollo si dokonca so sebou zobral vlajku Československa. Keď chcel vlajku oficiálne v roku 1974 doniesť do Československa, jeho návšteva musela prebehnúť v utajení. Zástupcovia komunistického režimu sa s ním totiž stretnúť nechceli a záujem nemali ani o vlajku, ktorú si neskôr prebral riaditeľ Astronomického ústavu. Na Slovensko sa však ešte niekoľkokrát vrátil.

V roku 1994 mu prezident Michal Kováč odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Cernan bol prvou osobnosťou, ktorej toto vyznamenanie udelili. V roku 2004 absolvoval Cernan návštevu Slovenska ako sedemdesiatročný - po tridsiatich rokoch od prvej návštevy. V Bratislave otvoril výstavu fotografií, ktoré zhotovili počas misie s posádkou Apollo 17.

Eugene Andrew Cernan, posledný človek, ktorý zanechal stopu na povrchu Mesiaca zomrel 16. januára 2017 vo veku 82 rokov. „Vy máte na dosah docieliť mnoho významnejších vecí, než akých som docielil ja. Vy skutočne môžete dosiahnuť až ku hviezdam. Ja mladým ľuďom hovorím – mierte až na Mesiac. Pretože aj keď sa netrafíte, skončíte medzi hviezdami,“ povedal pri poslednej návšteve Slovenska.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…