Ako posledný bol na Mesiaci vnuk Kysučana. Na palubu Apolla 17 zobral aj československú vlajku
Simona Gálová
Simona Gálová

Ako posledný bol na Mesiaci vnuk Kysučana. Na palubu Apolla 17 zobral aj československú vlajku

Vo vesmíre prežil spolu vyše 566 hodín.

Eugene Cernan prežil celý život v Spojených štátoch, no na svoje korene nikdy nezabudol. — Foto: TASR

CHICAGO/BRATISLAVA 15. júla - Na Mesiaci do dnešného dňa bolo len dvanásť ľudí a z toho korene jedného z astronautov siahajú až na Slovensko. Eugene Andrew Cernan sa narodil v americkom Chicagu, no jeho starí rodičia Štefan a Anna Čerňanovci pochádzali z Vysokej nad Kysucou. Ako mnoho Slovákov aj oni sa v roku 1903 rozhodli emigrovať do Spojených štátov amerických. O rok na to sa im v Chicagu narodil syn Andrew, ktorý si za ženu zobral Rozáliu Cihlářovú, pôvodom z južných Čiech. Spolu mali syna Eugena, ktorého čakala hviezdna kariéra. A to doslova.

Od pilota k astronautovi

Nedalo sa povedať, že by sa Eugen od detstva zaujímal o vesmír. Jeho veľkou vášňou však bola technika a letectvo. „V čase Druhej svetovej vojny chodieval s rodičmi do kina, kde premietali rôzne špeciály z vojnových frontov. Práve tam si zamiloval predovšetkým vojenské lietadlá. Netreba dodávať, že vesmírne lety boli v tom čase iba hudbou budúcnosti. O vesmírne lety sa začal zaujímať, čoby vojenský pilot, až po úspechu Gagarina a letoch prvých amerických astronautov,“ prezradil ešte v roku 2011 o Eugenovi historik Martin Turóci.

Na škole bol jedným z najlepších žiakov. Aktívne sa venoval americkému futbalu a rugby a výborné výsledky ho sprevádzali aj na univerzite. Práve tam sa prvýkrát stretol s Neilom Armstrongom. Na univerzite Purdue vyštudoval elektroinžinierstvo, no stále ho lákalo letectvo, a tak sa v roku 1956 stal pilotom vojenského námorníctva. O sedem rokov neskôr sa prihlásil do vesmírneho programu NASA. „Hlásili sa najmä piloti a tí aj mali, v podstate, absolútnu prednosť pred všetkými ostatnými povolaniami. Neskôr však začali byť prijímaní aj vedci. Jeden z nich, geológ Harrison Schmitt, sa dostal na povrch Mesiaca práve s Cernanom,“ prezradil historik Turóci.

Otvorený vesmír

Pilot so slovenskými koreňmi sa do vesmíru dostal celkom trikrát. Prvý let Eugena Cernana bol na palube lode Gemini 9A. Vďaka tejto misii sa stal v roku 1966 tretím človekom, ktorý vstúpil do otvoreného vesmíru. Na palubu sa pôvodne ani nemal dostať, no kvôli tragickej smrti dvoch kolegov, sa nakoniec stal členom posádky. Na túto misiu spomínal ako na nesmierne náročnú. „Samotný let, výstup zvlášť, prebiehal veľmi ťažko. Nacvičoval sa pohyb v otvorenom vesmíre. Len loď Gemini mala veľkú kopu nedostatkov, medzi najväčšie patrila úplná absencia držiakov, takže astronaut sa nemal čoho ani prichytiť. Jeho jedinou nádejou bola šnúra, ktorá ho s loďou spájala. Okrem toho sa mu začal veľmi prehrievať skafander, spomínal Turóci.

Generálka na Mesiac

O tri roky na to bol Cernan pilotom misie Apollo 10. Jeho loď bola od Mesiaca vzdialená iba pätnásť kilometrov. Táto misia mala slúžiť len ako generálna skúška pre Neila Armstronga a Buzza Aldrina, ktorí počasie misie Apollo 11 ako prví vykročili na povrch Mesiaca. Ani táto Cernanova misia však neprebehla úplne hladko. „S lunárnym modulom sa, spolu s astronautom Staffordom, dostali až tesne nad povrch Mesiaca. Tam nastali obrovské problémy. Loď sa začala neovládateľne otáčať a postupne sa prepadávať. Až neskôr sa prišlo na to, že astronauti zabudli prepojiť záložný počítač na program orientácie podľa hviezd. Stačili by však len dve sekundy a tvrdo by dopadli na Mesiac,“ dodal Turóci.

Patrím vesmíru

Na povrch mesiaca sa však dostal ako veliteľ misie Apollo 17. Eugene Cernan spolu s geológom Harrisonom Schmittom strávili na Mesiaci viac než tri dni. Taký dlhý čas nebola na Mesiaci žiadna z posádok. „Vedel som, že som sa za tie tri dni zmenil a už nepatrím iba Zemi. Odteraz už navždy patrím vesmíru,“ napísal neskôr vo svojich spomienkach. Keď stál na Mesiaci a hľadel na Zem, videl svet bez náboženských, rasových, jazykových a politických hraníc. Cernan bol úplne posledný človek, ktorý opustil lunárny povrch. Pri tomto historickom momente povedal: „Opúšťame Mesiac z oblasti Taurus-Littrow, opúšťame ho tak, ako sme sem prišli a – vo vôli Božej – tak, ako sa sem raz opäť vrátime, v mieri a v nádeji pre celé ľudstvo. Veľa šťastia Apollo 17.“

Tesne predtým než nastúpil do modulu, na povrch Mesiaca napísal iniciály jeho dcéry Tracy. Od tohto letu prešlo už takmer päťdesiat rokov a na Mesiac sa už po Cernanovi nik nevrátil. Počas tejto vesmírnej výpravy sa im podarilo zachytiť ikonickú fotografiu planéty Zem označovanú ako “The Blue Marble” zo vzdialenosti okolo 29-tisíc kilometrov od zemského povrchu.

Komunisti ho nenávideli

Aj napriek tomu, že Cernan strávil väčšinu svojho života v Spojených štátoch, na svoje korene nikdy nezanevrel. Na vesmírne misie Apollo si dokonca so sebou zobral vlajku Československa. Keď chcel vlajku oficiálne v roku 1974 doniesť do Československa, jeho návšteva musela prebehnúť v utajení. Zástupcovia komunistického režimu sa s ním totiž stretnúť nechceli a záujem nemali ani o vlajku, ktorú si neskôr prebral riaditeľ Astronomického ústavu. Na Slovensko sa však ešte niekoľkokrát vrátil.

V roku 1994 mu prezident Michal Kováč odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Cernan bol prvou osobnosťou, ktorej toto vyznamenanie udelili. V roku 2004 absolvoval Cernan návštevu Slovenska ako sedemdesiatročný - po tridsiatich rokoch od prvej návštevy. V Bratislave otvoril výstavu fotografií, ktoré zhotovili počas misie s posádkou Apollo 17.

Eugene Andrew Cernan, posledný človek, ktorý zanechal stopu na povrchu Mesiaca zomrel 16. januára 2017 vo veku 82 rokov. „Vy máte na dosah docieliť mnoho významnejších vecí, než akých som docielil ja. Vy skutočne môžete dosiahnuť až ku hviezdam. Ja mladým ľuďom hovorím – mierte až na Mesiac. Pretože aj keď sa netrafíte, skončíte medzi hviezdami,“ povedal pri poslednej návšteve Slovenska.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…