Unikátny nález v kežmarskej Redute! Pri rekonštrukcii našli flašu s historickými artefaktmi
TASR
TASR

Unikátny nález v kežmarskej Redute! Pri rekonštrukcii našli flašu s historickými artefaktmi

Ide o pôvodne renesančnú budovu, ktorá za svojimi múrmi ukrýva množstvo príbehov.

Reduta v Kežmarku — Foto: TASR – Kristína Mayerová

Kežmarok 14. júla - Unikátny historický nález sa podarilo nájsť pri rekonštrukcii kežmarskej Reduty. Ako TASR informovala Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mestského úradu, ide o pôvodne renesančnú budovu, ktorá za svojimi múrmi ukrýva množstvo príbehov.

"Pri rekonštrukčných prácach vežičky na budove Reduty sme v guli našli sklenenú fľašu, v ktorej boli uložené artefakty na pergamenovom papieri napísané v latinčine a doplnené kresbou. S vzácnym nálezom sme ihneď oboznámili pamiatkový úrad a Eriku Cintulovú, riaditeľku Múzea v Kežmarku, aby ho nechali preložiť a uchovali pre budúce generácie," uviedol vedúci oddelenia rozvoja mesta a výstavby Teodor Štubňa.

Na mieste Reduty stála v minulosti strážna veža. Tú prestavali v 17. storočí majitelia kežmarského hradu, rodina Tököliovcov, na takzvaný panský dom Herrenhaus. Ubytovávali v ňom svojich hostí. V rokoch 1705 až 1708 bola v budove tlačiareň Mateja Glasera – Vitraria, kde vyšli nemecké, maďarské i latinské publikácie, ako aj knihy v dobovej slovenčine. V roku 1818 sa budova prestavala v klasicistickom slohu na redutu. Reduta bola za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásená v roku 1981.

"Vo fľaši sa nachádzali dva pergameny. Na jednom je zobrazená historická rytina mesta Kežmarok z roku 1817 a vyobrazuje, ako mesto vyzeralo pred viac ako 200 rokmi, a tiež pohľad na Tatry a ich vtedajšie zalesnenie. Na zadnej strane sú v latinčine buď mená zhotoviteľov alebo tých, čo sa podieľali na rekonštrukcii. Druhý pergamen má menný zoznam a po bližšom preskúmaní uvidíme, či sú to mená vtedajších senátorov, ľudí, čo sa podieľali na rekonštrukcii alebo významných občanov, ktorí prispeli na rekonštrukciu finančne," doplnil primátor mesta Ján Ferenčák.

Reduta v Kežmarku bola odovzdaná na rekonštrukciu 26. marca 2021. Ako priblížila Sosková, projekt obsahuje opravy a nátery fasády, opravu omietok, výmenu pieskovcových obkladov sokla a pilierov, výmenu výplní dverných a okenných otvorov a komplet výmenu strešnej krytiny a poškodených častí krovu.

"Súčasťou fasády je nástenná maľba, ktorá si vyžaduje reštaurátorský prieskum a následné reštaurátorské opravy. Obnovený vnútorný dvor bude verejne prístupný a bude slúžiť na účely expozície," dodala Sosková.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…