Lekár jej ako malému dieťaťu transplantoval obličku. O 35 rokov neskôr jej život zachránil jeho syn
Simona Gálová
Simona Gálová

Lekár jej ako malému dieťaťu transplantoval obličku. O 35 rokov neskôr jej život zachránil jeho syn

Rodiny si medzi sebou vytvorili veľmi silné puto.

Yvett záchranili život dvaja muži. Zhodou okolností to boli otec so synom. — Foto: Royal Free London; NHS Hidden History

LONDÝN 15. júla - Doktor Ossie Fernando sa v roku 1963 presťahoval zo Srí Lanky do Británie, aby mohol absolvovať záverečné lekárske skúšky. Rodina plánovala návrat na Srí Lanku, ale v roku 1968 mu ponúkli prácu v novom tíme pre transplantáciu obličiek v londýnskej nemocnici Royal Free. O necelý desať rokov neskôr zachránil život mladej Yvett, ktorej transplantoval obličku, ktorú jej daroval len osemnásť ročný chlapec z Liverpoolu.

Yvett už ako štvorročnej diagnostikovali chronické ochorenie obličiek a väčšinu svojho detstva strávila v nemocnici. Keď mala desať rokov vážila iba dvadsať kíl„Bolo mi veľmi zle. Celý čas som bola na dialýze a nakoniec mojej mamičke povedali, že bez transplantácie neprežijem. Povedali jej, že mám pred sebou tri týždne života,“ prezradila pre Mirror Yvett, ktorá si pamätá na prvé stretnutie s doktorom Ossiem. „Bol veľmi milý. Pamätám si jeho čierne vlasy a biely plášť. S vtipom sa ma opýtal či potrebujem zaobstarať obličku,“ spomínala.

V máji 1977 sa našiel pre Yvett vhodný darca a jej mama po celom dome kričala: „Máme obličku! Máme obličku!“ Operácia bola úspešná. Zdravotníci však tvrdili, že nová oblička bude mať životnosť iba päť rokov, v skutočnosti to bolo až 35 rokov a Yvett mohla celý ten čas žiť plnohodnotný život. „Keď som vyrastala, nikdy som si nemyslela, že budem mamou a že budem môcť pracovať a dokázala som všetko. Moja dcéra Kayleigh sa narodila v roku 2001 a dostala stredné meno Fern po doktorovi Fernardovi, ktorý mi zachránil život,“ priznala Yvett.

Pacient ako člen rodiny

Bolo jasné, že Yvett nová oblička nevydrží celý život, tú novú mala dostať v roku 2011. Yvett chcela, aby operáciu vykonal doktor Ossie, no ten odišiel do dôchodku. Na operačnej sále sa nakoniec objavil mladý lekár Bimbi Fernando, ktorý je Ossieho synom. Ukázalo sa, že syn išiel v otcových šľapajach, a to nie len v tom, že je skúseným špecialistom, ale aj lekárom s ľudskou tvárouSyn teraz si pamätaj, že budeš taký lekár, ktorý bude s každým pacientom zaobchádzať tak, akoby bol členom tvojej rodiny. Tvoj brat, tvoja sestra, tvoj otec, tvoja matka. To je dobrý princíp, pri ktorom treba stáť, hovoril syn Bimbi o rade, ktorú mu dal jeho otec. Aj vďaka tomu vzniklo medzi Yvett a ich rodinou veľmi silné puto

Neuveriteľný príbeh Yvette je súčasťou nového televízneho dokumentu Naši zdravotníci: Skrytý história, v ktorom historik David Olusoga skúma skrytú a často náročnú históriu zdravotných sestier, lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktorí prišli do Británie zo zámoria.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…