Žiaden jej žiak nemusel prestúpiť na špeciálnu školu. Deťom z rómskych komunít venuje svoj čas aj v lete
Simona Gálová
Simona Gálová

Žiaden jej žiak nemusel prestúpiť na špeciálnu školu. Deťom z rómskych komunít venuje svoj čas aj v lete

Učiteľka z Muránskej Dlhej Lúky cez letnú školu so žiakmi počíta, číta, ale aj zavára.

Monika Podolínska patrí medzi štyroch nominovaných pedagógov zo Slovenska na medzinárodné ocenenie pre najlepšieho učiteľa. — Foto: Facebook/Monika Podolínska; Instagram/ochrankynaprav

REVÚCA 17. júla – Monika Podolínska je v Muránskej Dlhej Lúke výnimočnou učiteľkou. Jej oddanosť a plné nasadenie pri práci s deťmi z rómskych komunít sú mimoriadne dôležité a funkčné, čo sa prejavuje aj na študijných výsledkoch detí. Aj vďaka jej pomoci tento rok žiaden žiak ani žiačka z nultého ročníka neskončili v špeciálnom prúde vzdelávania. Za svoju prácu získala v minulosti ocenenie Biela Vrana a taktiež sa stala Slovenkou roka v kategórii vzdelávanie.

Teraz je jednou zo štyroch nominovaných pedagógov zo Slovenska na medzinárodné ocenenie pre najlepšieho učiteľa – Global Teacher Prize. Monika Podolínska učí na základnej škole, ktorú navštevujú iba rómske deti, pričom svoj čas im venuje aj počas prázdnin v letnej škole.

Svet pre všetkých

S tou začala už minulý rok„Nikdy sme nemali problém dostať deti do letnej školy. Vedeli, že sa môžu podieľať na programe a vedeli, že zážitok bude na prvom mieste. Za odmenu ich čakal výlet a stretnutie so vzácnymi hosťami, a to sú pre nás všetci, ktorí k nám zavítajú,“ prezradila na webinári ostatným učiteľom.

V letnej škole žiaci nadväzujú na aktivity, ktoré robia počas školského roka. Jej zámerom je poskytnúť žiakom základných škôl možnosť na získanie alebo upevnenie vedomostí, zručností a spôsobilostí, ktoré si nedostatočne osvojili počas školského roka.

Deťom z vylúčených komunít môže letná škola pomôcť mnohonásobne viac. „Sny mojich detí sú ohraničené múrmi ich skromných príbytkov. Ja im ukazujem svet, ktorý je tu pre všetkých,“ povedala v minulosti pre Dobré noviny.

Zaváranie aj varenie sirupu

Monika Podolínska sa venuje skôr zážitkovému vyučovaniu, pretože deti z chudobných rodín podľa nej zážitkov veľa nemajú. Žiaci ju požiadali, aby počas letnej školy písali, čítali a počítali, no chceli aj oddychovať, variť, piecť či pracovať v záhrade.

Pre pedagogičku je veľmi dôležité, keď s deťmi môže variť. Naučí ich popritom slovenské názvy potravín, počítanie, finančnú gramotnosť aj čítanie s porozumení. Minulý rok ich učila zavárať. „Počas toho sa naučili pomenovať farby, ukladať suroviny podľa veľkosti či opísať ich tvar,“ dodala.

Ich deň v letnej škole začína spoločnými raňajkami, pokračuje zážitkovým učením, spoločným obedom a reflexiou dňa. Tento rok sa v letnej škole budú deti učiť variť domáci sirup a lekvár. Letnú školu v Muránskej Dlhej Lúke navštívila aj ombudsmanka Mária Patayková.

„Deti spoločne piekli koláč, precvičovali si slovenský jazyk, čítanie a písanie. Pani Podolinská im rozpovedala krásnu rozprávku o pani učiteľke, ktorá sa snaží z detí vychovať dobrých ľudí a viesť ich k rešpektu k rozmanitosti,“ informovala na svojom instagrame.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…