Dobré noviny
Dúfam, že pomôžem ženám k slobode. Helen Hulick skončila vo väzení, lebo prišla na súd v nohaviciach
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Dúfam, že pomôžem ženám k slobode. Helen Hulick skončila vo väzení, lebo prišla na súd v nohaviciach

Helen Hulick skončila vo väzení, lebo prišla na súd v nohaviciach.
Helen Hulick skončila vo väzení, lebo prišla na súd v nohaviciach. — Foto: Instagram

Učiteľka v materskej škôlke pomohla nielen nepočujúcim deťom, ale aj ženským právam.

LOS ANGELES 14. júla – „Ženy najčastejšie vystupujú v úlohe manželky a matky v domácnosti. Takže keď máte na sebe dlhú sukňu, v jednej ruke držíte plačúce dieťa a v druhej džbán s vodou a musíte chodiť hore-dole, mať na sebe dlhú sukňu je veľmi nebezpečné. Ale ak na sebe máte nohavice, môžete po schodoch chodiť hore-dole, nezakopnúť, nezabiť dieťa, nevyliať vodu,“ v tomto duchu sa niesla obhajoba nosenia nohavíc v ženskom časopise The Lily v roku 1851.

Časopis ani téma dlho nevydržal, ale naznačil, že voľba obliecť si prvok, ktorý podľa mnohých patril do mužského sveta, tak skoro nepríde a nezrodí sa ľahko. Nohavice sa v nasledujúcich desaťročiach dostávali aj do ženskej módy, ale vždy šlo o okrajový prvok.

Rozruch známej herečky

Skutočným orieškom sa nestalo to, či si žena môže nohavice obliecť, ale kde si ich môže dať na seba. Herečka Marlen Dietrich sa v roku 1933 postarala o skutočný rozruch. Do slávneho podniku plnom hollywoodskej smotánky dorazila v nohaviciach. Majiteľ reštaurácie bol tak nahnevaný, že herečku odmietal obslúžiť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Marlene Dietrich (@_marlene_dietrich_)

História však ukázala, že jedným zo zlomových momentov v boji nielen za nosenie nohavíc, ale za ženské práva, bolo súdne pojednávanie z roku 1938 proti dvom mužom. Boli obvinení z toho, že vykradli budovu a súd ako svedkyňu predvolal Helen Hulick, 28-ročnú učiteľku v materskej škole pre nepočujúce deti.

Na súd však odmietla prísť v šatách. Sudca pojednávanie presunul a upozornil ju, aby sa už na ďalší termín dostavila vo vhodnom oblečení. Opäť prišla v tých istých nohaviciach. Sudca argumentoval, že svojím provokujúcim oblečením odvracia pozornosť od výpovede.

Boj za všetky ženy

„Odkážte sudcovi, že budem stáť za svojimi právami. Ak mi prikáže, aby som sa prezliekla, neurobím to. Mám rada nohavice, sú pohodlné,“ povedala pre The Los Angeles Times. Sudca ju opäť nepustil k výpovedi a to sa jej už vyhrážal väzením za pohŕdanie súdu.

Novinári sa ju snažili odchytiť pred budovou súdu a jej názor bol jednoznačný. „Od 15 rokov nosím len nohavice. Nemám doma žiadne šaty okrem formálnych. Ak ma chce vidieť vo formálnom oblečení, je to v poriadku. Zase prídem v nohaviciach a keď ma strčí do väzenia, dúfam, že to pomôže všetkým ženám navždy sa od toho oslobodiť,“ povedala Helen Hulick novinárom.

A tak sa aj stalo. Za pohŕdanie súdom šla na 5 dní do väzenia a nútili ju nosiť rifľové šaty. Z väzby ju prepustili predčasne, keď sa odvolala. 17. januára 1939 dorazila vypovedať na súd vo večerných šatách.

Napokon prišla vo večernej róbe.
Napokon prišla vo večernej róbe. Foto: Instagram

Helen Hulick sa však okrem tejto kauzy zapísala do histórie aj ako skutočná priekopníčka a odborníčka na terapie pre nepočujúcich. Na stretnutia s ňou smerovali rodiny z celého sveta.

Už ste čítali?