Ženy vojakov si nechali vyrobiť svadobné šaty z padákov, ktoré ich mužom vo vojne zachránili život
Simona Gálová
Simona Gálová

Ženy vojakov si nechali vyrobiť svadobné šaty z padákov, ktoré ich mužom vo vojne zachránili život

Svadobné šaty boli v tých časoch pretkané veľkým kusom histórie.

Hodváb a nylón boli nedostatkovým tovarom, preto sa nevesty rozhodli ušiť si šaty z padákov, ktoré zachránili životy vojakov. — Foto: National Museum of American History

SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ 13. júla - V 40. rokoch minulého storočia bol populárny zvláštny svadobný trend. Prístup k hodvábu a nylónu bol počas Druhej svetovej vojny veľmi obmedzený, pretože všetky zásoby sa používali na výrobu padákov a iných vojenských potrieb. Nevesty mohli nájsť vhodný materiál na svoje nové šaty len veľmi ťažko. Mnoho z nich sa rozhodlo požičať si šaty, ale boli tu aj vynaliezavé nevesty, ktoré recyklovali padáky svojich snúbencov, ktorí bojovali vo vojne. Už počas vojny sa stali svadobné šaty vyrobené z padáku veľkým trendom.

To bol prípad Ruth Hensinger, ktorej budúci manžel, major Claude, letel lietadlom B-29, ktoré v auguste 1944 začalo horieť nad japonskou Yowatou. Na záchranu použil padák, ktorý mu pomohol nie len pri páde z lietadla. Claude sa pri pristátí ťažko zranil a vďaka padáku dokázal zastaviť silné krvácanie. Keď sa vojna skončila, vrátil sa do rodnej Pensylvánie, kde sa znovu spojil s kamarátkou z detstva - dievčaťom Ruth. Keď ju požiadal o ruku, v ruke nemal prsteň ale svoj „šťastný padák“. Claude chcel, aby si zo špinavého, krvou zafarbeného nylónu vyrobila svadobné šaty, aby im padák aj pri začiatku manželstva priniesol šťastie.

Ruth nevedela, ako má šaty z ťažkého materiálu vyrobiť. Inšpirovala sa šatami, ktoré nosila Scarlett O'Hara vo filme Odviate vetrom a spolu s krajčírkou nakoniec „padákové šaty“ vyrobili. Ženích šaty videl až pri samotnom svadobnom obrade. Pár bol ženatý 49 rokov až do smrti Clauda, ktorý zomrel v roku 1996. Medzitým sa v šatách vydali ďalšie dve generácie žien. Teraz sú tieto svadobné šaty, ktoré Claudovi priniesli šťastie, vystavené v Múzeu amerických dejín.

Padák ako nepriestrelná vesta

Podobný príbeh má za sebou aj George Braet, ktorý bol mladým armádnym pilotom. Piloti museli mať počas letu padáky pripútané k chrbtu. Jeho lietadlo začalo nepriateľský paľbu a lietajúci kov, ktorý mieril rovno naňho uviazol v skladacom padáku. „Môj otec prišiel domov s tým padákom plným dier. Keby tam padák nebol, zabilo by ho to,“ povedala pre CBSN dcéra pilota Kate. Jej matka Evelyn sa rozhodla, že si z hodvábneho padáku vyrobí svadobné šaty. Snažila sa jemne odstrániť nápisy armády a zachrániť z padáku najviac látky ako sa dalo. Padák sa stal základom viac ako 60 ročného manželstva. Evelynine šaty sú dnes uložené v múzeu na Long Islande.

Dar od brata

Kus histórie mala donedávna v skrini zavesený dnes už 93 ročná Deany Keith. Keď mala šestnásť rokov jej brat, ktorý bojoval v druhej svetovej vojne, jej poslal na deň D hodvábny nemecký padák, ktorý našiel na pláži vo francúzskej Normandii. Písal sa rok 1944 a padáky sa stali vyhľadávaným predmetom na výrobu svadobných šiat. „Keď som sa zasnúbila s chlapcom, ktorý bol tiež v službe, moja matka mi z padáku urobila svadobný odev, pretože materiálu na šaty bolo málo,“ povedala Deany pre New York Times.

Ľudia podľa nej v tej dobe mysleli na konflikt, násilie a zbrane. Neočakávali, že uvidia svadobné šaty alebo predmet používaný v boji, ktorý sa zmenil na niečo pekné, čo ponúka nový začiatok. Tieto svadobné artefakty sú svedectvom kreatívneho a vynaliezavého spôsobu, akým sa ženy vydávali počas rokov poznačených stratou, neistotou, strachom a túžbou. Opätovné použitie padáka umožnilo budúcej neveste mať nové hodvábne šaty a zároveň si uctiť vojakov prichádzajúcich z boja.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…