Dobré noviny
Mama so synom skončili v koncentračnom tábore. Ich osud po desaťročiach odhalila jeho topánka
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Mama so synom skončili v koncentračnom tábore. Ich osud po desaťročiach odhalila jeho topánka

Amos Steinberg (vpravo) a jeho topánka
Amos Steinberg (vpravo) a jeho topánka — Foto: Twitter/AuschwitzMuseum,, holocaust.angels

Chlapca transportovali do Osvienčima spolu s jeho matkou.

PRAHA 13. júla - Nový objav pracovníkov pamätníka v Osvienčime vydal ďalšie desivé svedectvo v podobe topánky chlapca, ktorého transportovali do miestneho koncentračného tábora so svojou matkou.

Kremačná pec ani zvyšky domov nie sú tak dojímavé ako osobné veci tých, ktorí boli v rámci nacistického konečného riešenia v koncentračných táboroch zavraždení plynom. A práve tieto veci aj po desiatkach rokov stále vydávajú nové konkrétne svedectvá o osudoch nevinných.

Odkaz v topánke

V detskej koženej topánke, ktorá patrila šesťročnému židovskému chlapcovi Amosovi Steinbergovi, našli vedci odkaz napísaný jeho matkou, ktorá zrejme tušila, že v Osvienčime zomrie a chcela zachovať meno svojho syna pre prípad, že by sa z osvienčimského pekla dostal. Vďaka tomu sa podarilo zistiť meno jej majiteľa a dalo sa v záznamoch pátrať po ďalších osudoch jeho rodiny. 

Chlapec s matkou sa do Osvienčimu dostali spolu s transportom, ktorý na rampu koncentračného tábora dorazil dňa 4. októbra 1944. Predtým boli 2 roky internovaní v Terezíne. Malý Amos pravdepodobne zomrel, podobne ako jeho matka, udusením v plynovej komore.

Otec mal viac šťastia, vojnu prežil vďaka tomu, že bol deportovaný iným transportom. „Vieme, že ho previezli z Osvienčimu do Dachau 10. októbra 1944. Bol oslobodený v čiastkovom tábore Kaufering,“ píše Rose Heilchelbech na portáli dustyoldthing.com.

Obuv je častý zdroj informácií

Ako uvádza zoommagazin.iprima.cz, pracovníci a historici osvienčimského pamätníka neraz našli odkazy, ale aj úradné dokumenty uschované práve v topánkach. Väzni totiž viac osobných vecí nemali. Celkovo bolo v Osvienčime väznených okolo 50 000 československých občanov, z ktorých prežilo zhruba 6 000. Aj rodina Steinbergovcov zrejme pochádzala z Prahy.

Podľa historikov prišlo v Osvienčime o život 1,1 milióna ľudí, čo je pre mnohých z nás ťažko predstaviteľné číslo. Medzi rokmi 1942-43 sa v tábore spotrebovalo takmer 20 ton pesticídov.  Pár mesiacov pred definitívnym koncom vojny v Európe, v sobotu 27. januára 1945, tábor oslobodila Červená armáda. V ten deň sa prestala písať jedna z najkrutejších kapitol nacizmu.

Už ste čítali?