Dobré noviny
Povedali jej, že nikdy nebude chodiť. Má štyri zlaté medaily a nafotila kampaň pre známu značku
Simona Gálová
Simona Gálová

Povedali jej, že nikdy nebude chodiť. Má štyri zlaté medaily a nafotila kampaň pre známu značku

Chelsea búra všetky stereotypy o ľuďoch s Downovým syndrómom. Inšpiruje ostatných, aby išli v jej šľapajach.
Chelsea búra všetky stereotypy o ľuďoch s Downovým syndrómom. Inšpiruje ostatných, aby išli v jej šľapajach. — Foto: Instagram(showtimewerner

Chce búrať bariéry, ktorým čelia všetci ľudia so zdravotným znevýhodnením.

KALIFORNIA 17. júla - Keď sa Chelsea Werner narodila, lekári jej rodičom povedali, že nikdy nebude chodiť. Má totiž ochorenie trizómia 21 – Downov syndróm, čo je genetická porucha spôsobená nadpočetným chromozómom 21. Najčastejšie zahŕňa oneskorený rast, mierne až stredne ťažké mentálne postihnutiecharakteristické črty tváre.

Chelsea však bola aktívnym dieťaťom a aj napriek ochoreniu chcela športovať ako ostatné deti. „Keď mala päť alebo šesť rokov, prihlásili sme ju na futbal, ale to nefungovalo. Stále len hľadala stromy pri ihrisku, pod ktoré by si mohla sadnúť,“ prezradil pre Comedy jej otec Ray.

Nerobiť výnimky

Jedného dňa sa rozhodli, že Chelsea prihlásia na gymnastický program. Bola to láska na prvý pohľad. Zrazu mala ambíciu stať sa najlepšou gymnastkou na svete. Skutočnou výzvou však bolo nájsť trénera, ktorý by jej čo najlepšie rozumel.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chelsea Werner (@showtimewerner)

Chelsea sa v gymnastike zlepšovala natoľko, že ju prihlásili do programu Špeciálnych olympionikov, kde sa jej venoval tréner Dawn Pombo Ray. „Zaobchádzal s Chelsea ako s každým iným gymnastom. To sa ukázal byť najlepší spôsob, ako Chelsea trénovať – nerobiť výnimky,“ povedal ďalej jej otec.

Konkurencia ju posúvala vpred

Program pre olympionikov však zrušili a Chelsea stála pred zložitým životným rozhodnutím. Ak by chcela v gymnastike pokračovať, musela by sa zapojiť do gymnastického programu USA, ktorý nebol stavaný pre športovcov s Downovým syndrómom.

Chelsea to riskla a začala súťažiť so športovcami, ktorí dokázali zvládnuť to. čo ona, ale za menej ako polovicu času. „To, že bol niekto lepší ako ona, ju len posúvalo vpred. Keď zlyhala, chcela sa zlepšiť,“ vysvetľuje otec. Chelsea získala nového trénera, ktorý sa k nej opäť správal ako k akémukoľvek inému športovcovi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chelsea Werner (@showtimewerner)

„Tréningy boli veľmi vtipné, pretože niektorí rodičia boli zhrození, že tréner kričí na športovca s Downovým syndrómom,“ tvrdí tréner, ktorý je na Chelsea hrdý, pretože trénuje aj súťaží ako všetci ostatní. „Naučenie zručnosti, ktoré by za normálnych okolností trvalo gymnastke rok, by Chelsea trvalo niekoľko rokov,“ pripustila mama Lisa. Chelsea však dokázala ísť za hranice svojho tela. Zlepšila sa až tak, že vyhrala niekoľko národných šampionátov v športovej gymnastikeštyrikrát zvíťazila na celonárodnej špeciálnej olympiáde.

Z telocvične na mólo

Rodičia tvrdia, že ich tajomstvom výchovy dieťaťa s Downovým syndrómom je zaobchádzať s ním čo najbežnejšie. Dajú Chelsea priestor, aby bola samostatná, no zároveň jej asistujú toľko, koľko potrebuje.

Úspechom Chelsea sa začala venovať veľká pozornosť. Jedného dňa Lisa dostala e-mail s otázkou, či by mala Chelsea záujem zapojiť sa do kampane populárnej odevnej značky H&M. Chelsea bola pred kamerou prirodzená. Jej kampaň s H&M nemohla dopadnúť lepšie a len pár dní potom už na jej dvere klopala ďalšia príležitosť. Chelsea potom dostala pozvanie na mólo na newyorskom týždni módy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chelsea Werner (@showtimewerner)

To naštartovalo jej kariéru vo svete modelingu. Chelsea má teraz 26 rokov a rozhodla sa, že modeling je cestou, ktorou sa chcela uberať. „Som na vrchole sveta gymnastiky už asi desať rokov. Stále ma to baví, ale nie je to celý môj život. Vďaka gymnastike som dostal niekoľko skvelých príležitostí na modeling a zistil som, že sa mi to skutočne páči,“ priznala.

Sleduje ju 200-tisíc ľudí

Podpísala zmluvu s agentúrou WeSpeak, ktorá sa pýši predstavovaním modeliek, ktoré nezodpovedajú mainstreamovým ideálom krásy. „Nemyslím si, že ľudia s Downovým syndrómom sú v médiách zastúpení v dostatočnej miere. Čím viac budeme zastúpení, tým viac ľudí uvidí, že dokážeme viac, ako si mysleli,“ prezradila.

Na instagrame ju sleduje takmer 200-tisíc ľudí, pričom mnohí z nich sú rodičia detí, ktoré majú Downov syndróm. Chelsea je pre nich veľkou inšpiráciou. „Som taká šťastná a hrdá, že búram bariéry, ktorým jednotlivci so zdravotným postihnutím čelia veľmi dlho. Dúfam, že som dobrým obhajcom a vzorom pre ostatných, aby šli v mojich šľapajach,“ povedala s nádejou.

Už ste čítali?