Mali oslavovať narodeniny syna, no manžela vzala ŠtB. Anna zažila neľudskosť režimu na vlastnej koži
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Mali oslavovať narodeniny syna, no manžela vzala ŠtB. Anna zažila neľudskosť režimu na vlastnej koži

Prednedávnom oslávila krásnych 103 rokov a navyše získala vyznamenanie od prezidentky Zuzany Čaputovej.

Anna Šestáková — Foto: pamatnaroda.cz

Na jeseň v roku 1938 narukovali všetci Annini bratia do armády a na vlastnej koži zažili „mníchovský virvar“„Oni ani nevedeli, čo sa bude diať, či sa budú brániť alebo čo. Československo malo dlhé hranice, a to bol problém.“

Zvláštna atmosféra v Bratislave

V priebehu jedného jediného dňa boli Košice odstúpené Maďarsku, čo pre zvyšok rodiny znamenalo ťažké chvíle. Z mesta sa museli odsťahovať a tak si za nový domov zvolili Bratislavu. „Keďže sme mali reštauráciu na stanici, podarilo sa otcovi vybaviť vagón a so sťahovaním sme si takto pomohli. Ale prišli sme tam o veľa. Napríklad sme si nemohli odsťahovať výčapné pulty a iné veľké veci ako napríklad stoly. Za to neprišlo žiadne vyrovnanie.“

Ich nový domov sa nachádzal neďaleko dnešného Prezidentského paláca. Udalosti a zmeny, ktorými sme v tom čase prechádzali, tak mala rodina ako na dlani: „V Bratislave bola čudesná atmosféra. Živnostenskú stranu a ostatné rozpustili a pamätám si už nastúpených gardistov. Pri voľbe prezidenta sme videli, ako do paláca prišiel kočiar pre Tisa, ten naň nastúpil a odviezli ho na vymenovanie.“

Podobný obraz sa Anne naskytol vždy v sobotu poobede, keď kočiar prichádzal po prezidenta Tisa a bral ho do Bánoviec, kde počas nedieľ slúžil sväté omše.

Neľudskosť ľudáckeho režimu a vojny

Bolo úplne prirodzené, že Annu v tom čase zaujímali úplne iné veci ako politika. V Bratislave spoznala mladíka Ervína Šestáka, ktorý pochádzal z Moravy. Mladý pár sa do seba po krátkej chvíľke bezhlavo zamiloval a rozhodol sa zosobášiť. Svadbu mali v lete roku v 1939. Mladomanželia sa presťahovali do dvojizbového bytu.

Práve v tomto období sa republikou šírilo ľudácke heslo „Češi peši do Prahy!“. Vysťahovanie tak hrozilo Ervínovi ako aj jeho otcovi. Ervín však pracoval pre ministerstvo stavebníctva, kde ho práve vďaka jeho šikovnosti a kvalitám veľmi uznávali. Robil stavebný dozor a taktiež pracoval pri výstavbe lanovky na Lomnický štít.

Na Ervínovho otca sa zákony, našťastie, nevzťahovali, pretože v tom čase už bol na dôchodku. „Bola to veľmi zlá doba. Vyháňali sme si z krajiny ľudí, ktorí nám tak veľa dali. Napríklad taký akademický maliar Hála musel odísť. A tí gardisti, ako sa nad ním povyšovali! Po vojne sa vrátil opäť na Slovensko. A prečo? Lebo to tu mal rád a my sme si to necenili,“ hovorí.

Počas vojny do života Anninej rodiny postupne pribudli tri deti: Anička, Ivan a Pavel. S postupným príchodom frontu a pod hrozbou bombardovania však musela Anna s rodinou opustiť slovenskú metropolu a odísť k rodine na Myjavu. Annin manžel musel po vypuknutí povstania zostať na svojej pozícii, pretože bol uznávaný odborník na stavby. Do boja za slobodu sa však bez váhania zapojili dvaja Annini bratia. V tom čase prišlo k striedaniu armád.

Najskôr sa v ich domácnosti ubytovali Nemci. Po priblížení frontu odišli a vystriedali ich vojská prichádzajúce z východu. Anna si spomína: „Na každú bránu napísali čísla, koľko tam bude ubytovaných vojakov. Najskôr postupovali Rumuni. Tí boli veľmi slušní, keď odchádzali, poďakovali mi a dokonca pobozkali ruku. Bývali sme s nimi v jednoizbovom byte. V izbe som bola ja s deťmi a mamou, oni spali v kuchyni. Zakrátko ich vystriedali Rusi. Z tých, čo boli u nás, vôbec nešiel strach. Po tej dlhej ceste boli veľmi ubolení a unavení.“ Front prešiel bez väčších problémov a rodina sa tak nemohla dočkať obdobia slobody. Všetko však bolo úplne inak, ako si demokraticky zmýšľajúci občania predstavovali.

Protištátna činnosť voči socialistickému zriadeniu

Po vojne mali ľudia pocit, že bude obnovená Československá republika žiť svojím životom. Čoskoro však predošlú ľudácku diktatúru vystriedali komunisti: „Pamätám si, že som sa čudovala, ako sa takí primitívni a jednoduchí ľudia mohli dostať hore na vplyvné miesta.“

Rodina s komunistickými pravidlami a pomermi vôbec nesúhlasila, no aj napriek tomu nad emigráciou neuvažovala. O Ervína sa rodina nestrachovala, pretože pracoval ako odborník v štátnej správe na povereníctve. Aj napriek okolnostiam sa rodine žilo vskutku normálne. Všetko sa však zmenilo v jeden jesenný večer, 14. septembra 1951, kedy mala rodina Šestákových naplánovanú narodeninovú oslavu syna Ivana.

Večer však Ervín domov neprišiel: „Nevedela som si predstaviť, čo sa mohlo stať. Nikdy predtým sa nestalo, že by neprišiel domov, že by sa niekde zdržal. Na druhý deň som išla do jeho práce s tým, že sa niečo dozviem, tam sa ma ale pýtali, prečo nie je v práci, keď včera bol. Zistili sme, že išiel domov s kolegom, ten povedal, že sa rozlúčili na rohu našej ulice. Ale domov neprišiel.“

Keď Anna po manželovi pátrala ďalej, zistila, že v ten deň podvečer zastalo na ich ulici auto a dvaja muži doňho násilím niekoho naložili. Popis uneseného sedel na jej manžela.

Viac sa dočítate na ďalšej strane.

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…