Keď mala 16, musela sa vydať za muža, ktorý ju strelil do hlavy: U nás sa o práva žien nikto nestará
Simona Gálová
Simona Gálová

Keď mala 16, musela sa vydať za muža, ktorý ju strelil do hlavy: U nás sa o práva žien nikto nestará

Až 87 % afganských žien zažilo najmenej jednu formu fyzického, sexuálneho alebo psychologického násilia.

Shakilu postrelil muž, za ktorého sa musela vydať ako dieťa. Prežila to a dnes chce byť ochrankyňou ženských práv. — Foto: Instagram - @zshakeela

KANADA 12. júla – Shakila Zareen má na nočnom stolíku fotografiu mladej ženy s olivovou pokožkou a hustými čiernymi vlasmi. Na sebe má žiarivo žlté šaty, dlhé náušnice, zlatý náhrdelník aj prsteň. Takto vyzerala Shakila predtým ako jej manžel v roku 2012 v Afganistane strelil do tváre.

Vyrastala v Baghlane severne od Kábulu, kde liezla po stromoch, zbierala figy a marhule, ktoré predávala na trhu. Školu navštevovala až od svojich dvanástich rokov. Jej otec bol zdravotníkom afganskej armády, no bol ťažko zranený pri strete s Talibanom. „Potom už nemohol pracovať a bol pripútaný na lôžku. Nemohol nijakým spôsobom zarábať, preto som musela peniaze nosiť domov ja,“ prezradila pre CBC News. Aby rodine vypomohla, Shakila išla do práce a s ostatnými deťmi tkala koberce.

Nútená svadba

Keď mala šestnásť rokov, v ich dome sa objavil jej budúci švagor so skupinou ozbrojených mužov. Prinútil ju, aby sa vydala za muža, ktorý bol od nej o štrnásť rokov starší. Počas svadobnej noci ju znásilnil a zmlátil. Takéto správanie pokračovalo mesiace. „Začal ma biť a znásilňovať. To sa stalo mojou realitou,“ spomínala.

Rozhodla sa, že sa obráti na políciu, no tá jej povedala, že manžel neurobil nič také hrozné. „Neodrezal ti ucho, neodrezal ti ústa ani noc,“ parafrázovala policajtov. O hodinu neskôr ju našiel jej manžel a strelil ju do hlavy. „Guľka z brokovnice, ktorá ma zasiahla, mi v podstate stiahla polovicu tváre. Môj nos, ústa, oko, zuby boli preč,“ dodala.

Nasledujúce ráno sa zobudila v nemocnici po tom, ako zázračne prežila streľbu a vyčerpávajúcu sedemhodinovú cestu do Kábulu. Prstami si prešla po obviazanej tvári a uvedomila si, že polovica tváre jej chýba. Niekto jej povedal, že potratila, no ona vôbec netušila, že je tehotná. Keď sa dožadovala spravodlivosti, aby jej manžela zatkli, nenašla pochopenie. „V Afganistane sa nikto nestará o práva žien. Povedali mi, že sú tu tisíce dievčat, ktorým denne odrezávajú nosy alebo uši. Prečo by sa mali zaoberať špeciálne so mnou?“

Bezpečnostné riziko

Organizácia Spojených národov tvrdí, že násilie založené na rodovej príslušnosti je v Afganistane všadeprítomným problémom vyplývajúcim zo zložitých nerovností a kultúrnych postupov, ktoré v súlade s chudobou a nedostatkom povedomia bránia ženám konať alebo prijímať podporu. Štúdie naznačujú, že 87 % afganských žien zažilo najmenej jednu formu fyzického, sexuálneho alebo psychologického násilia a 62 % z nich prešlo viacerými formami násilia.

Do celého prípadu sa zapojila indická vláda, ktorá Shakilu spolu s jej matkou a sestrou premiestnili. V Indii počas troch rokov podstúpila deväť operácii. Každodenný život v indickom Dillí nebol žiadnym hollywoodským snom. Na verejnosti Shakila schovala svoju tvár páskou cez oko a dlhé tmavé vlasy si prehodila cez tvár. Neustále posmešky mužov na ulici sa však na nej podpísali.

Okrem toho dostávala vyhrážky od svojho manžela a švagra, ktorí sa zaviazali, že ju nájdu a zabijú. Shakila za zľakla, pretože India nebola až tak ďaleko. Preto sa rozhodla požiadať o azyl v Spojených štátoch amerických. Jej žiadosť bola prijatá v roku 2016, keď bol prezidentom ešte Barack Obama. To však bolo odvolané po nástupe Donalda Trumpa, ktorý ju považoval za bezpečnostné riziko kvôli väzbám jej manžela na Taliban.

Víza nakoniec dostala do Kanady, kde so svojou rodinou žije od roku 2018. Práve tu si odstránila pásku z oka, pretože sa cíti bezpečnejšie a nikto si z nej nerobí žarty. Väčšinu svojho času trávi štúdiom angličtiny, aby mohla byť verejnou ochrankyňou ženských práv.

„Ženy v Afganistane majú veľmi ťažký život. Ak by som nebránila svoje práva, umrela by som mučením. Chcem, aby sa ženy nikdy nepoddali násiliu. Chcem stáť za nimi a bojovať za naše práva,“ dodala na záver v rozhovore pre BBC.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…