Odborníci o body shamingu: Je to vyslovene kruté. Slová môžu mať na ľudskú dušu trvalé následky
Simona Gálová
Simona Gálová

Odborníci o body shamingu: Je to vyslovene kruté. Slová môžu mať na ľudskú dušu trvalé následky

Odborníci radia, ako reagovať na urážky ohľadom vzhľadu tela.

Ilustratívna fotografia — Foto: Pexels/Unplash

BRATISLAVA 12. júna - Niektoré slová môžu mať na ľudskú dušu trvalé následky. Dokážu nie len na chvíľu zabolieť, ale ovplyvnia prežívanie človeka na dlhé roky. „Si tučná. Ten koláč by si si už nemala dávať.“ Alebo naopak. „Ak nepriberieš, ostaneš navždy sama. Si kosť a koža.“ Aj to sú vety, ktoré sú prejavom body shamingu – zosmiešňovania fyzického vzhľadu človeka.

„Body shaming je jedna z tých úplne zbytočných, až vyslovene krutých vecí, ktoré ľudia robia a pritom by vôbec nemuseli. Je to forma šikany, kedy ľudia ponižujú druhých vyslovením kritických komentárov zameraných na vzhľad, prípadne hmotnosť človeka. Body shaming však nie je len ponižujúci. Necitlivé komentáre môžu závažne podkopať sebavedomie, dokonca viesť k rozvoju depresie a porúch príjmu potravy. Nik si nezaslúži takéto správanie,” takýmito slovami opisuje body shaming blogerka Olivia Capadose.

Slovenská nezisková organizácia Chuť žiť, ktorá sa zaoberá témami porúch príjmu potravy uvádza, že body shaming sa netýka len žien, ale aj mužov. Prieskum, ktorý sa robil v roku 2016 v USA na vzorke dve tisíc respondentov ukázal, že body shaming zažilo 94 % tínedžeriek a 64 % tínedžerov.

Nereálne nároky

„Body shaming viac či menej úmyselne používajú naši priatelia, rodičia či súrodenci. Urážky a nepríjemné komentáre zamerané na vzhľad však paradoxne zažíva takmer každý, bez ohľadu na jeho hmotnosť – buď sme príliš tuční alebo kosť a koža. Kritike však nemusia čeliť len naše kilá, ale aj vlasy, nos, nohy, oči alebo celková vizáž,“ uvádzajú autori projektu Chuť žiť.

Podľa ich názoru je body shaming súčasťou celej našej spoločnosti. V rozprávkach môžeme vidieť, ako sú záporné postavy vykreslené ako tučné, prípadne ako sú ľudia s nadváhou podrobení kritike či výsmechu v rôznych televíznych reláciách.

Rovnako ako sa klasická šikana vývojom moderných technológii  presunula do kyberpriestoru, aj body shaming má na internete svoje podoby. Prezentácia nereálnych ideálov krásy či negatívne vykresľovaná tučnota nepriamo prispieva k normalizácii body shamingu v spoločnosti,“ dodávajú odborníci.  

Jedná sa predovšetkým o rôzne výzvy na sociálnych sieťach, ktoré sú v posledných rokoch celkom časté. Zvyčajne spočívajú v tom, že dievčatá musia fotografiami dokázať, že spĺňajú nereálne nároky na ideálne miery či váhu. Takzvaná „Paper challenge“ spočívala v tom, že sa dievča malo odfotiť s listom papiera A4 na výšku pred pásom, a ak pás nebol vidieť, výzva bola splnená. Z rovnakého súdka je aj výzva, v rámci ktorej si dievčatá mali dokázať zakryť mobilom obe kolená zároveň.

Body shaming má rôzne podoby a nie všetky sú hneď tak jasné. „Za typický body shaming môžeme považovať pokrik ,ty tučná krava. Niektoré urážky však nie sú na prvé počutie kruté, ale napriek tomu výrazne zabolia, napríklad: ,Ty si taký chlapec, že keď sa vyzlečieš, akoby si odišiel! alebo ,Ty si na dievča trochu privysoká, nemyslíš? uvádzajú z projektu Chuť žiť.

Ako sa ubrániť?

Nech už je slovný útok akýkoľvek, každá urážka bolí. Podľa autorov projektu nebudeme nikdy absolútne pripravení na to, ako sa v situácii zachovať. Napriek tomu ponúkajú rady, ktoré môžu pomôcť vyrovnať ťa s urážkami na náš výzor.

Akákoľvek šikana je namierená proti tebe – chce ťa zraniť. Ak však človek šikanuje, hovorí to o jeho vnútornom zranení, o jeho vlastných predsudkoch a nepochopení teba ako osoby. Nemá zmysel zamýšľať sa nad tými slovami do hĺbky ani si ich brať k srdcu,“ píšu o prvom tipe.

Ak sa človek dokáže ubrániť, mal by to urobiť. No na to potrebuje byť osoba dostatočne silná. „Ak si vnútorne dostatočne silná či silný, stojí za to postaviť sa na obranu tých, čo sú šikanovaní – vrátane seba. Nepúšťaj sa do žiadnych slovných, nebodaj fyzických potýčok, ale skús páchateľovi vysvetliť, prečo sú jeho slová zraňujúce,“ informujú ďalej.

Ak sa však osoba necíti na to, aby bránila seba či iných, je to podľa nich v poriadku. „Niektorí z nás jednoducho nemajú silu a odvahu sa v tom momente postaviť na svoju obranu. Necíť za to výčitky. Človek, čo šikanuje, je rád za akúkoľvek zranenú reakciu z tvojej strany. Niekedy stačí myknúť plecami a nestrácať viac čas. Ak je to však niekto blízky, kto svoje slová mienil ako žart, môžeš sa s ním o tom neskôr osamote porozprávať,“ dodávajú.

Negatívna situácia môže mať však aj pozitívne zakončenie. Niektorí ľudia totiž nemusia vedieť, že svojimi poznámkami urážajú. „Niekedy sa jednoducho stane, že vyslovíme niečo zraňujúce a ani si neuvedomíme, čo tým môžeme spôsobiť. Pokiaľ takéto slová vyjdú z úst niekoho, s kým máš napríklad bližší vzťah, neboj sa s ním o tom porozprávať a vyjadriť svoje pocity.“

Autori projektu Chuť žiť dodávajú, že pokiaľ budeme ako spoločnosť prisudzovať vzhľadu tak veľkú dôležitosť, potom sa stratí tolerancia voči akejkoľvek inakosti, ale aj hĺbka vzťahov, súcit a empatia.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…