Veľká dráma vo finále! Taliani zdolali Angličanov a sú majstrami Európy

Taliansko sa stalo víťazom Majstrovstiev Európy vo futbale, keď porazilo Anglicko 2:1 po penaltách.

Talianska radosť. — Foto: Facebook/Nazionale Italiana di Calcio

V 62. minúte boli Taliani blízko k vyrovnaniu, Chiesa podržal loptu, naviedol si ju na os ihriska a jeho prízemnú strelu k žrdi s námahou vyrazil Pickford. Taliansko začalo priťahovať skrutky a držanie lopty zúročilo v 67. minúte. Vypracovalo si rohový kop, Berardi ho poslal do šestnástky, kde sa Chiellini k lopte ešte nedostal, po Verrattiho hlavičke ešte Pickford zachránil, ale Bonucci dorážkou z bezprostrednej blízkosti vyrovnal na 1:1.

Druhopolčasová dominancia modrých dresov pokračovala a bezradné Anglicko pôsobilo, že bude rado, keď dovedie stretnutie do predĺženia. V 73. minúte si Berardi nabehol na dlhú loptu za obranu, proti nemu vybehol Pickford a taliansky útočník zakončil nad bránku. V závere riadneho hracieho času sa Anglicko stiahlo do hlbokého bloku a prečkalo taliansky nápor.

Rozhodli až penalty

Na začiatku predĺženia sa ani jedno mužstvo nesnažilo za každú cenu rozhodnúť. Po chybe Talianov v strede poľa sa príležitosť naskytla Angličanom, Sterling vbehol do šestnástky, jeho prihrávku v sklze zblokoval Chiellini. Rezultoval z toho rohový kop, po ktorom z druhej vlny tesne vedľa vypálil Phillips.

V 103. minúte odcentroval pred bránku Emerson, Pickford zasiahol loptu pred Bernardeschim a ďalší striedajúci hráč Belotti neskrotil loptu na dorážku. V extračase to v podaní Anglicka nebolo už iba o vyčkávaní a bojovalo sa o poznanie vyrovnanejšie. V 108. minúte si po centri Kanea neporadil Donnarumma v súboji so Stonesom a vo výskoku minul loptu, Angličania to nepotrestali.

Víťaza musel určiť až jedenástkový rozstrel, v ňom v druhej sérii nedal Belotti, v tretej trafil Rashford žrď. Vo štvrtej Donnarumma vychytal Sancha, anglické šance udržal nažive Pickford proti Jorginhovi, no v piatej sérii zlikvidoval taliansky brankár aj strelu Saku.