Prečo ľudia spia pod perinou, aj keď sú vonku tropické horúčavy? Prikrývame sa už od starovekého Egypta
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Prečo ľudia spia pod perinou, aj keď sú vonku tropické horúčavy? Prikrývame sa už od starovekého Egypta

Spánok s prikrývkou má veľmi dlhú tradíciu, v histórii však nešlo o nič samozrejmé. Pritom perina k nášmu spokojnému spánku jednoducho patrí.

Letný spánok — Foto: pexels

BRATISLAVA 9. júla - V zime dávajú periny perfektný zmysel - v chladnom prostredí zabránia únikom tepla, a tak zaistia pokojnejší a komfortnejší spánok. Väčšina z nás však preferuje nejakú formu prikrývky dokonca aj v horúcich letných mesiacoch, kedy takáto pomôcka môže byť až kontraproduktívna.

Napriek tomu je predstava, že by sme spali úplne neoddelení od ostatného priestoru znepokojujúca, až nepríjemná. Ako je to možné?

Prečítajte si tiež:
Každú noc nám dočasne ochrnú svaly. Čo je REM spánok a ako ho zlepšiť?

Nedostatočne preskúmaný spánok 

Historicky išlo o výsadu bohatých. Látkovými plachtami sa podľa všetkého prikrývali už honorácie starovekého Egypta, vlnené a bavlnené obliečky poznali aj obyvatelia rímskeho impéria a stredovekej Európy - stále však išlo o luxus. Až na začiatku novoveku umožnil technologický pokrok dostatočné zníženie nákladov na lôžkoviny, aby si ich mohla dovoliť aj vtedajšia stredná vrstva. Ani to však nebolo úplným štandardom a posteľ s obliečkami zvyčajne cenovo zaberala tretinu výbavy celej domácnosti. Hlavným dôvodom k obstaraniu lôžkovín bolo predsa len udržanie teploty, čo chudobnejšie vrstvy dosahovali napríklad komunitným spánkom (teda zdieľaním postele viacerými ľuďmi), či dokonca zaspávaním s hospodárskymi zvieratami. 

Je však prekvapujúce, že vedcov zatiaľ táto oblasť ľudskej každodennosti príliš nezaujímala. Snáď najprepracovanejšou štúdiou tak zostáva porovnanie antropologičiek Carol M. Worthman a Melissy K. Melby z roku 2002. Ani ich k záujmu o túto tému nepriviedla obyčajná zvedavosť, ale otázky zdravotníkov, ako sa v rôznych dobách a na rôznych miestach sveta spalo - to všetko s cieľom odhaliť zdravé a inšpiratívne spánkové vzorce.

Foto: unsplash

Na vine sú hormóny 

Antropologické skúmanie ukázalo, že okrem kočovných kmeňov používa nejakú formu prikrývky úplná väčšina afrického obyvateľstva, a to dokonca aj v horúcich rovníkových oblastiach. K čomu ich potrebujú? Dôvody sú pre celý svet vlastne spoločné. Zhruba hodinu pred tým, než ideme spať, sa naša telesná teplota o trochu zníži; telo sa tak pomaly upokojuje a pripravuje na spánok. V priebehu noci reálne klesá aj teplota nášho okolia, a to dokonca aj v tých najteplejších miestach sveta. V kombinácii s tým, že sa v priebehu noci zhoršuje schopnosť našej termoregulácie, sa nám teda prikrývka zíde - možno si vo chvíli, keď ideme spať myslíme, že ju nepotrebujeme, ale o pár hodín neskôr za ňu budeme veľmi radi.

Ako píše portál zoommagazin.iprima.cz, znížená telesná teplota pred spánkom je spojená s vyššou produkciou melatonínu, hormónu zodpovedného za zaspávanie. Zároveň sa v druhej polovici noci, kedy je okolité prostredie chladnejšie, výrazne znižuje hladina serotonínu. Serotonín prekvapivo pomáhajú zvýšiť práve prikrývky, na ktoré sme navyše od detstva zvyknutí; deti sú na tom totiž v termoreguláciu ešte o niečo horšie než dospelí.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…