Dobré noviny
Svet hier ako prípravka na realitu. LEGO vedie deti k ohľaduplnosti voči prírode aj hendikepovaným
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Svet hier ako prípravka na realitu. LEGO vedie deti k ohľaduplnosti voči prírode aj hendikepovaným

Lego s hendikepovanými postavičkami.
Lego s hendikepovanými postavičkami. — Foto: Instagram/larazorn

Spoločnosť s zaviazala, že do roku 2030 bude vyrábať kocky a stavebnice len u udržateľných materiálov. 

DÁNSKO 10. júla - Vyrábať hračky tak, aby nezaťažovali planétu a zároveň prispievali k začleňovaniu znevýhodnených ľudí. Taký je jeden z cieľov spoločnosti LEGO, ktorá vo svojich stavebniciach počíta napríklad aj s panáčikmi na vozíčku.

Okrem toho spoločnosť predstavila prototyp kociek vyrobených z PET fliaš. Z jednej litrové fľaše dokáže vyrobiť až desať kociek s veľkosťou dvakrát štyri centimetre.

Ekologickejší a zodpovednejší k planéte

Na vývoji nového prototypu kociek pracovali zamestnanci spoločnosti viac ako tri roky a otestovali viac ako 250 variantov jednotlivých PET fliaš. „Najväčšou výzvou na našej ceste za udržateľnosťou je inovovať materiály tak, aby boli rovnako odolné, pevné a vysoko kvalitné ako naše existujúce kocky a aby sa hodili k Lego prvkom vyrobeným za posledných šesťdesiat rokov,“ povedal viceprezident spoločnosti zodpovedný za životné prostredie Tim Brooks.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Wanda (@wanda_on_wheels)

K výrobe nakoniec použili recyklované materiály z plastových fliaš, ktoré majú v Európe a Spojených štátoch potvrdenie o bezpečnosti a vhodnosti na uchovávanie nápojov. Po sérii ďalších testov sa firma rozhodne, či s využitím nového materiálu začne pilotnú produkciu. Informuje o tom portál pozitivni-zpravy.cz.

Chcú splniť, čo sľúbili

Podľa agentúry Reuters spotrebuje spoločnosť LEGO na výrobu svojich produktov asi 100-tisíc ton plastov ročne. Využívanie PET fliaš je tak ďalším krokom k dodržaniu prísľubu, ku ktorému sa firma zaviazala - do roku 2030 chce vyrábať kocky len z udržateľných materiálov.

Tie by mali spĺňať kritériá, ako sú využitie obnoviteľných či recyklovaných zdrojov, produkcia minimálneho množstva odpadu a možnosť úplnej recyklácie potom, čo doslúži. Už v minulých rokoch začala firma využívať materiál bio-polyetylén a tiež oznámila, že pri balení svojich výrobkov nebude používať jednorazové plasty.

Už ste čítali?