Matematik Kollár: Tretia vlna ešte neprepukla, Slovensko má zvláštnu výhodu
Matematik Richard Kollár vysvetľuje, ako je to s treťou vlnou na Slovensku.

BRATISLAVA 7. júla - Situácia v Európe sa pomaly, ale isto mení k horšiemu. Vyššie prírastky nakazených novým koronavírusom má mnoho krajín, medzi nimi napríklad aj Česku, Portugalsku či Veľkej Británii. Na Slovensku sa to však zatiaľ na číslach neprejavilo.
Matematik Richard Kollár v rozhovore pre hnonline.sk vysvetľoval, prečo to tak je. Tvrdí, že to, že my sme len akýmsi spôsobom oneskorení, sa dá vysvetliť mnohými faktormi. „Jedným z nich môže byť to, že na Slovensku je menší priechod. To geografické šírenie celej epidémie je naozaj geografické v tomto čase. To znamená, že dlhšie trvá, kým k nám príde,“ vysvetľuje.
Očkovanie mladých ľudí
Ďalšou zvláštnou výhodou podľa neho môže byť to, že sme očkovali mladších ľudí s vyššou mobilitou. „Práve tí ľudia, ktorí cestujú do zahraničia, sú často zaočkovaní a majú menšiu šancu, že nám to dovezú. Ostatné krajiny sa zaoberali najmä očkovaním starších ročníkov. To znamená, že veľmi mobilné skupiny neboli zaočkované,“ hovorí pre hnonline.sk.
Odborník dodáva, že to môže byť kombinácia rôznych faktorov: „Zrejme ide len o oneskorenie, čo môžeme vidieť v Česku. Je už otázkou času, kedy to môže prísť aj na Slovensko.“
Iné príznaky
Tretiu vlnu to možno už máme, len ju nevidíme - testujeme vraj málo a ľudia, ktorí majú nový variant delta, majú iné príznaky, ktoré sú bežné pre nádchu či nachladnutie, a možno ani nevedia, že majú covid. Je možné, že prípady sú, ale to nás až tak nezaujíma, tvrdí Kollár. „Zaujíma nás to, či sa objavia v nemocniciach. Tam sme ich zatiaľ podľa sekvenácie nevideli,“ dodáva.
A čo hovorí na šírenie vírusu v lete? Vonku pri slnečnom žiarení je vraj malá šanca, že by vírus prežil. Treba si vraj uvedomiť, že čím je teplejšie, tým menej sa človek snaží byť na prudkom slnku. „Ľudia vyhľadávajú klimatizované priestory vnútri, a teda efekt leta sa stráca. Vyzerá to tak, že práve veľmi veľké teplá nie sú úplne ideálne a môžu podporovať šírenie. Takisto na to vplýva aj vlhkosť prostredia. Ukazuje sa, že vo veľmi suchom prostredí, keď dlho neprší, môže byť šírenie vyššie," konštatuje matematik.