Dobré noviny
Vyrastal bez otca, trúbku spoznal v polepšovni. Na tvári Louisa Armstronga však úsmev nikdy nechýbal
TASR
TASR

Vyrastal bez otca, trúbku spoznal v polepšovni. Na tvári Louisa Armstronga však úsmev nikdy nechýbal

Louis Armstrong v roku 1955.
Louis Armstrong v roku 1955. — Foto: Wikimedia Commons/Herbert Behrens/Anefo - Nationaal Archief

Pre neopakovateľný štýl hry na trúbku si americký džezový hudobník, skladateľ a spevák Louis Armstrong vyslúžil prezývku The King (Kráľ).

New York/Bratislava 6. júla (TASR) - Pre neopakovateľný štýl hry na trúbku si americký džezový hudobník, skladateľ a spevák Louis Armstrong vyslúžil prezývku The King (Kráľ). Podľa Guinessovej knihy rekordov sa stal najstarším interpretom na svete, ktorý vo veku 63 rokov viedol hitparádu, keď skladbou Hello Dolly v roku 1964 predbehol The Beatles.

Ďalším hitom sa v jeho podaní stala aj pieseň What A Wonderful World, ktorá v roku 1968 viedla britskú hitparádu. Svojou tvorbou ovplyvnil mnohých legendárnych trubkárov ako Fats Navarro, Dizzy Gillespie, Miles Davis či Wynton Marsalis. Od úmrtia Louisa Armstronga, prezývaného pre svojej ústa „Satchmo“, uplynie dnes (6. júla) 50 rokov.

Mysteriózny dátum narodenia

Louis Daniel Armstrong sa narodil 4. augusta 1901 v New Orleans. S týmto dátumom narodenia prišiel v roku 1980 hudobný historik Tad Jones, ktorý objavil v kostole Sacred Heart of Jesus v New Orleans záznam o krste slávneho hudobníka. Na zázname sa uvádza tento dátum, ale Armstrong po celý život tvrdil, že sa narodil 4. júla 1900, pričom 4. júl sa v Spojených štátoch amerických (USA) pripomína ako Deň nezávislosti.

Narodil sa v chudobných pomeroch, otec rodinu opustil ešte pred jeho narodením a matka pracovala ako slúžka, ale údajne si privyrábala aj prostitúciou. Výchovu budúceho kráľa džezu a jeho sestry často nechávala na pleciach svojej svokry. Armstrong vyrastal na uliciach New Orleans, kde sa odmalička stretával s hudbou.

Túžil hrať na nejaký hudobný nástroj, ale finančná situácia rodiny to nedovoľovala. Paradoxne mu pomohol pobyt v ústave pre mladistvých, kde sa ako 12-ročný ocitol pre streľbu z pištole počas silvestrovskej noci.

Veľký vzor

V polepšovni sa naučil hrať na kornete a trúbke a po prepustení si privyrábal hraním na pohreboch, rodinných oslavách či v miestnych lokáloch. Prvý nástroj - kornet – si kúpil za peniaze, ktoré mu dala rodina litovských židovských prisťahovalcov.

Louis Armstrong v roku 1932.
Louis Armstrong v roku 1932. Foto: TASR/AP

Na znak vďaky nosil do konca života prívesok s Dávidovou hviezdou. Jeho veľkým vzorom bol Joe King Oliver, vďaka ktorému si rozširoval vlastný repertoár.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?