Napätá situácia na hraniciach: Už rok a pol žijeme v strese. Bol to šok, že sa nedostanem do práce
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Napätá situácia na hraniciach: Už rok a pol žijeme v strese. Bol to šok, že sa nedostanem do práce

V noci na utorok boli zátarasy posunuté pre dodržanie hraničnej čiary, vznikol však problém pre cestujúcich na miestnej železničnej stanici.

Protest na hraničnom prechode Vrbovce — Foto: TASR/Róbert Fritz, FB/NaZáhorí

Vrbovce 6. júla (TASR) – Napätá situácia po uzavretí hraničného priechodu vo Vrbovciach v okrese Myjava v smere na Českú republiku zostáva po pondelkovom (5. 7.) proteste aj v utorok. Po tom, ako polícia inštalovala betónové zátarasy na hranici, nie je priechodný pre autá.

V noci na utorok boli zátarasy posunuté pre dodržanie hraničnej čiary, vznikol však problém pre cestujúcich na miestnej železničnej stanici. Je dostupná iba peším, motocyklistom alebo cyklistom. Starosta Vrboviec Dušan Eliáš povedal, že uzavretie hraničného priechodu komplikuje život obyvateľom regiónu, ale tiež tým, ktorí majú svoje zamestnanie na druhej strane hranice.

Rok a pol žijú v strese

Nespokojní občania protestovali v pondelok proti zatvoreniu hraničného priechodu Vrbovce/(Javorník) - Velká nad Veličkou. „Pre nás v regióne je tento priechod naozaj významný,“ vysvetlil starosta dôvod stretnutia, na ktorom sa zišlo približne 300 ľudí. Ľudia z regiónu by v novovzniknutej situácii za prácou museli cestovať 80 kilometrov cez hraničný priechod Holíč – Hodonín a rovnakú vzdialenosť naspäť.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/senican.sk/posts/10158997011790862

Riešenie zatiaľ zväčša našli v rozdelení cesty po hranicu, ktorú prejdú peši, a následne odvozom vozidlami moravských zamestnávateľov. „Pre mňa to bol šok, že sa nedostanem do práce. My už rok a pol žijeme v strese,“ povedala Viera Marečková, pracujúca v Kordárni na Morave. Hovorí, že je to diskriminácia.

Nikto s nimi nekomunikoval

Starosta Eliáš upozornil, že so samosprávami nikto vopred zámer uzavretia menších priechodov nekomunikoval. „Náš protest nebol proti opatreniam vlády, ale vyjadrili sme názor na to, ako sme informovaní,“ povedal.

Doplnil, že na riešenie situácie nechcú hľadať únikové cesty. „Samozrejme, vieme o nich, ale to nie je riešenie, vieme, ako sa cez hranicu dostať, lebo tu žijeme. Riešenie je komunikovať. Keby sme boli vopred oslovení, mohli sme ho nájsť,“ doplnil.

Postavenie betónových zábran v smere na železničnú stanicu vo Vrbovciach, odkiaľ sa jazdí smerom na Myjavu a na Moravu, považuje výpravca Viliam Matuška za nedomyslené. Upozornil, že v prípade akejkoľvek havárie alebo zdravotného problému vozidlá záchranných zložiek budú musieť zostať stáť pred nimi.

Problém pre firmy aj pre bežných ľudí

Celá situácia spôsobuje problémy napr. aj moravskej firme Kordárna Plus a.s z Velkej nad Veličkou. „Máme vo firme približne 20 slovenských zamestnancov, ktorí pracujú na všetkých štyroch smenách. Uzavretie hraníc pravdepodobne spôsobí to, že budeme musieť prejsť na tri smeny. V súčasnosti je pritom obdobie, keď je od roku 2010 najväčší nedostatok našich výrobkov a my ich nestíhame vyprodukovať dostatok ani pri plnej prevádzke,“ povedal podľa webu nazahori.sk personálny riaditeľ spoločnosti Jakub Eifler.

Bývame na českej strane, ale dcéra chodí do škôlky na Slovensku, hovorí Tomáš. „Teoreticky by síce mohla ako päťročná chodiť cez hranice sama, ale asi to nie je najlepšie riešenie... Mám polovicu rodiny na slovenskej strane, druhú na českej, takže nás to rozdeľuje sociálne. Partnerka je zamestnaná na Slovensku, takže nás to ohrozuje aj finančne,“ povedal.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…