Zakázali jej ísť do vesmíru, pretože bola žena. Teraz poletí ako najstaršia osoba v histórii
Simona Gálová
Simona Gálová

Zakázali jej ísť do vesmíru, pretože bola žena. Teraz poletí ako najstaršia osoba v histórii

Wally Funk mala výsledky lepšie ako muži, no do vesmíru sa nikdy nedostala.

Wally Funk sa snažila dostať do vesmíru štyrikrát. Ako 82-ročnej sa jej to konečne podarí. — Foto: Texasmonthly - Trevor Paulhus

🎧 Vypočujte si tento článok:

TEXAS 6. júna – Pripravovaný let do vesmíru s najbohatším človekom planéty Jeffom Bezosom absolvuje aj 82-ročná pilotka Wally Funk. Oznámila to vo štvrtok Bezosova spoločnosť Blue Origin. Prvý let vesmírnej lode New Shepard, ktorú vyvinula Bezosova firma, sa uskutoční 20. júla. Zúčastní sa na ňom samotný Bezos so svojím bratom Markom. Štvrté miesto v kozmickej lodi v júni vydražili za 28 miliónov dolárov, meno víťaza online aukcie zatiaľ nezverejnili.

Wally Funková sa podľa AFP stane vôbec najstarším človekom, ktorý kedy letel do vesmíru. Funk sa pred niekoľkými desaťročiami chcela stať astronautkou a v 60. rokoch absolvovala aj príslušný výcvik. Do vesmíru však napokon nikdy neletela, pretože bola žena. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si v tej dobe za astronautov vyberal výlučne mužov.

Prekonala aj mužov

Funk bola v 60. rokoch členkou tréningového programu ženských astronautiek, známeho ako „Merkúr 13“. Tento program odkazoval na Merkúr 7, skupinu siedmich mužských astronautov, ktorí do vesmíru odleteli. Skupina žien, ktorá prešla rovnakými kondičnými testami ako prví mužskí astronauti NASA, sa ale do vesmírneho programu nakoniec nedostala. Vtedy dvadsaťdva ročná Wally Funk bola najmladšou ženou, ktorá program absolvovala. „Povedali mi, že som prácu urobila lepšie a rýchlejšie ako niektorí astronauti z mužskej posádky. Ale kvôli tomu, že som bola žena, som sa do vesmíru jednoducho nedostala," prezradila vo videu, ktoré zverejnil Jeff Bezos

V jednom teste, ktorý spočíval vo výdrži vo vnútri senzoricky deprivačnej nádrže, dokonca prekonala aj slávneho astronauta Johna Glenna. Vydržala tam takmer jedenásť hodín, John Glenn tam strávil len tri hodiny. Keď NASA koncom 70. rokov konečne začala prijímať ženy, Funk sa prihlásila trikrát. Napriek svojim pôsobivým odporúčaniam ju odmietli z dôvodu, že nemala inžinierske vzdelanie alebo vzdelanie ako skúšobný pilot.

To jej nezabránilo v tom, aby vytvorila cestu pre ženy v letectve. Funk bola prvou inšpektorkou Federálneho úradu pre letectvo a prvou vyšetrovateľkou v oblasti leteckej bezpečnosti Národnej rady pre bezpečnosť v doprave. Má odlietaných takmer dvadsať tisíc hodín a vyučovala viac ako tritisíc pilotov a pilotiek.

Vesmírna turistika

Tieto skúsenosti však pri svojom lete, ktorý ju čaká, takmer nevyužije. V tejto nove ére vesmírnej turistiky vedenej miliardármi je plne autonómny systém kozmických lodí a rakiet navrhnutý tak, aby sa astronautom mohol stať každý. Podľa portálu The Atlantic cestujúci v rámci programu Blue Origin dostanú pred veľkým dňom iba pár dní tréningu a pravdepodobne sa od nich nevyžaduje, aby absolvovali báriové klystíry, ktoré boli bežné pre ženy v programe Merkúr.

Aj napriek tomu, že prítomnosť pilotky môže byť len dobrou reklamou pre miliardára, Wally Funk si vďaka nemu splní svoj celoživotný sen. „Nemôžem ani opísať ako skvelo sa cítim. Budem astronautka!"

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…