Máte problém s novými dopravnými značkami? Vysvetlíme vám ich význam
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Máte problém s novými dopravnými značkami? Vysvetlíme vám ich význam

Kto robil testy v autoškole pred niekoľkými rokmi, možno ho občas prekvapia nové pravidlá v cestnej premávke alebo nové dopravné značky.

Ilustračné foto — Foto: Reprofoto noviny.sk

BRATISLAVA 5. júla - Kto robil testy v autoškole pred niekoľkými rokmi, možno ho občas prekvapia nové pravidlá v cestnej premávke alebo nové dopravné značky. Keďže niektorí majú s novými dopravnými značkami, ktoré sa objavujú pri ceste, problém, portál noviny.sk sa podujal pomôcť a vysvetliť ich význam.

Niektorým dopravným značkám, ktoré sa postupne objavujú na Slovensku, nerozumie úplne každý. Z poniektorých sa ľuďom dokonca až zakrúti hlava. Napríklad ako v prípade dopravnej značky „zákaz zastavenia“, do ktorej pribudli šípky - a to hneď na niekoľko spôsobov. Táto dopravná značka má rovno šesť rôznych prevedení.

Vysvetlenie odborníka

A keďže portál šípil s jej pochopením problém, urobil overovaciu anketu. Len jeden z desiatich opýtaných si tipol správne. A pritom ide len o spojenie dvoch značiek do jednej. Noviny.sk preto oslovili človeka, ktorý význam dopravných značiek vyučuje.

„Vlastne tie šípky sa zmenili, že nie sú ako dodatková tabuľa, dodatková dopravná značka, kde začína v podstate šípka, ale vlastne tá šípka je už v tej dopravnej značke. To znamená, že keď tá biela šípka je k vozovke, to je začiatok toho úseku, kde platí tá dopravná značka. Keď tá šípka je v podstate aj k vozovke, aj od vozovky, to je priebeh, a keď tá šípka biela je od vozovky, tak to je koniec platnosti tejto dopravnej značky,“ ozrejmil inštruktor autoškoly Milan Lapin.

Dokedy bude staré značenie?

Na cestách sa môžete v najbližšom čase stretnúť aj so šípkami, ktoré budú na značke ukazovať opačnými smermi. To bude v prípade, že idete po jednosmerke. „Kde tá dopravná značka môže byť umiestnená naľavo a vlastne tá šípka k vozovke je naopak a je to začiatok. Ale tam je vlastne dôležité, či tá biela šípka smeruje k vozovke alebo od vozovky. K vozovke je začiatok, od vozovky je ukončenie platnosti dopravnej značky,“ vysvetlil Lapin.

So starým značením sa budeme stretávať do roku 2022. K ním sa budú postupne pridávať nové značenia „zákaz státia“ so šípkami v značke. Po roku 2022 by sme mali mať popri ceste už len nové značenie. A porušovať túto dopravnú značku sa naozaj nevypláca. Prioritne pre bezpečnosť, ale nemôžeme zabudnúť ani na postih.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…