Máte problém s novými dopravnými značkami? Vysvetlíme vám ich význam
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Máte problém s novými dopravnými značkami? Vysvetlíme vám ich význam

Kto robil testy v autoškole pred niekoľkými rokmi, možno ho občas prekvapia nové pravidlá v cestnej premávke alebo nové dopravné značky.

Ilustračné foto — Foto: Reprofoto noviny.sk

BRATISLAVA 5. júla - Kto robil testy v autoškole pred niekoľkými rokmi, možno ho občas prekvapia nové pravidlá v cestnej premávke alebo nové dopravné značky. Keďže niektorí majú s novými dopravnými značkami, ktoré sa objavujú pri ceste, problém, portál noviny.sk sa podujal pomôcť a vysvetliť ich význam.

Niektorým dopravným značkám, ktoré sa postupne objavujú na Slovensku, nerozumie úplne každý. Z poniektorých sa ľuďom dokonca až zakrúti hlava. Napríklad ako v prípade dopravnej značky „zákaz zastavenia“, do ktorej pribudli šípky - a to hneď na niekoľko spôsobov. Táto dopravná značka má rovno šesť rôznych prevedení.

Vysvetlenie odborníka

A keďže portál šípil s jej pochopením problém, urobil overovaciu anketu. Len jeden z desiatich opýtaných si tipol správne. A pritom ide len o spojenie dvoch značiek do jednej. Noviny.sk preto oslovili človeka, ktorý význam dopravných značiek vyučuje.

„Vlastne tie šípky sa zmenili, že nie sú ako dodatková tabuľa, dodatková dopravná značka, kde začína v podstate šípka, ale vlastne tá šípka je už v tej dopravnej značke. To znamená, že keď tá biela šípka je k vozovke, to je začiatok toho úseku, kde platí tá dopravná značka. Keď tá šípka je v podstate aj k vozovke, aj od vozovky, to je priebeh, a keď tá šípka biela je od vozovky, tak to je koniec platnosti tejto dopravnej značky,“ ozrejmil inštruktor autoškoly Milan Lapin.

Dokedy bude staré značenie?

Na cestách sa môžete v najbližšom čase stretnúť aj so šípkami, ktoré budú na značke ukazovať opačnými smermi. To bude v prípade, že idete po jednosmerke. „Kde tá dopravná značka môže byť umiestnená naľavo a vlastne tá šípka k vozovke je naopak a je to začiatok. Ale tam je vlastne dôležité, či tá biela šípka smeruje k vozovke alebo od vozovky. K vozovke je začiatok, od vozovky je ukončenie platnosti dopravnej značky,“ vysvetlil Lapin.

So starým značením sa budeme stretávať do roku 2022. K ním sa budú postupne pridávať nové značenia „zákaz státia“ so šípkami v značke. Po roku 2022 by sme mali mať popri ceste už len nové značenie. A porušovať túto dopravnú značku sa naozaj nevypláca. Prioritne pre bezpečnosť, ale nemôžeme zabudnúť ani na postih.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…