Jej zápiskov sa dodnes nesmie nik dotknúť. Marie Curie s rádiom aj spávala, jej najväčší objav ju stál život
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Jej zápiskov sa dodnes nesmie nik dotknúť. Marie Curie s rádiom aj spávala, jej najväčší objav ju stál život

Výnimočná žena, ktorá sa už navždy zapísala do histórie ľudstva. Marie Curie-Sklodowska bola priekopníčkou vo viacerých smeroch.

Vľavo Marie a Pierre v laboratóriu. Vpravo portrét Marie Curie-Sklodowskej — Foto: WikimediaCC, Flickr/The Maryland Science Center

Ich bádateľská práca sa stala základom pre nukleárnu fyziku a chémiu. V ťažkých laboratórnych podmienkach to však bola práca mimoriadne namáhavá. Napríklad na získanie jedného gramu soli rádia na laboratórnej miske potrebovali spracovať tony uraninitu (smolinca). Potom, čo sa za vedcov prihovorila viedenská Akadémia vied, rozhodla sa rakúska vláda venovať im na ich výskum tony odpadu tejto suroviny. V rokoch 1902 a 1905 dostali 10,5 tony odpadu dovezeného z Jáchymova.

Po niekoľkoročnom úsilí sa im rádium podarilo izolovať. Pri večernej návšteve svojho laboratória v kôlni na predmestí Paríža s úžasom zistili, že objavený prvok žiari. „A v tmavej kôlni, kde drahocenné čiastočky stoja v miniatúrnych sklených nádobkách na stoloch a na poličkách pri stenách, pretože tu nie je skriňa, žiaria ich fosforeskujúce modré siluety do noci,“ píše v životopise manželov Eva Curieová. „V temnote a tichu hľadia dvoje očí do bledej žiary, do toho tajuplného zdroja lúčov, na rádium, na ich rádium!

Na nedatovanej archívnej snímke sú vedci Marie Curieová a jej manžel Pierre v ich laboratóriu.
Na nedatovanej archívnej snímke sú vedci Marie Curie-Sklodowska a jej manžel Pierre v ich laboratóriu. Foto: TASR

Prvá žena, ktorá získala Nobelovu cenu, ju takmer nezískala

V roku 1903 dostal Pierre Curie spolu s manželkou a ďalším francúzskym vedcom Henrim Becquerelom Nobelovu cenu za fyziku za výskum prirodzenej rádioaktivity. Na oficiálnom odovzdaní prestížneho ocenenia sa ale nemohli osobne zúčastniť – Marie sa zotavovala po potrate a Pierre trpel reumatickými bolesťami. Marie však najprv v nominácii nebola vôbec zahrnutá. Jej meno bolo pridané až po tom, ako sa jej manžel Pierre na tento fakt sťažoval. Napriek tomu, že to bola ona, kto si ako prvý všimol významné vedecké objavy a z veľkej väčšiny boli práve jej zásluhou, až po sťažovaní sa jej manžela sa mohla vedkyňa stať vôbec prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu

Jej osobné veci sú dodnes rádioaktívne

V septembri 1897 sa manželom Curieovcom narodila dcérka Iréne (neskôr tiež úspešná vedkyňa) a v decembri 1904, keď už rodičia boli laureátmi Nobelovej ceny (1903) za fyziku za objavy vo sfére rádioaktivity, uzrela svetlo sveta ich ďalšia dcéra Eve. Pre Pierra Curieho sa stala v apríli 1906 osudnou kolízia s drožkou, pri ktorej utrpel smrteľnú fraktúru lebky. Počas dažďa v Paríži sa nešťastne pošmykol a zrážke už nedokázal zabrániť. Hoci to v tom čase vedci ešte netušili, dávky radiácie, ktorým boli pravidelne manželia vystavovaní, by Pierra predčasne pripravili o život zrejme tak či tak.

Vľavo na snímke Marie, Piere a staršia dcéra Iréne. Vpravo už len Marie s oboma dcérami Iréne aj Evou.
Vľavo na snímke Marie, Pierre a staršia dcéra Iréne. Vpravo už len Marie s oboma dcérami Iréne a Evou. Foto: Wikimedia CC

Obaja manželia sa pravidelne dobrovoľne vystavovali dávkam radiácie. Prikladali si rádium na kožu, skúmali jeho účinky a utrpeli niekoľko schválnych aj nedobrovoľných popálenín, ktoré boli spôsobené práve vysokými dávkami radiácie. Obaja vedci pravidelne nosili vzorky rádia so sebou vo vreckách a Marie dokonca takúto žiariaciu vzorku mala aj pri posteli, pretože ju v noci používala ako lampičku.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 3 / 4

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…