Jej zápiskov sa dodnes nesmie nik dotknúť. Marie Curie s rádiom aj spávala, jej najväčší objav ju stál život
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Jej zápiskov sa dodnes nesmie nik dotknúť. Marie Curie s rádiom aj spávala, jej najväčší objav ju stál život

Výnimočná žena, ktorá sa už navždy zapísala do histórie ľudstva. Marie Curie-Sklodowska bola priekopníčkou vo viacerých smeroch.

Vľavo Marie a Pierre v laboratóriu. Vpravo portrét Marie Curie-Sklodowskej — Foto: WikimediaCC, Flickr/The Maryland Science Center

Netrvalo dlho a Marie sa stala jednou z najlepších študentov jej ročníka, pričom získala aj Alexandrovičovo štipendium, ktoré sa udeľovalo talentovaným poľským študentom v zahraničí. Aj vďaka štipendiu dokázala Marie financovať nielen svoje prežitie v Paríži, ale aj náročné štúdium fyziky a tiež vlastné štúdium matematiky. Ako uvádza aj portál Britannica, Marie študovala dlho do noci a prežívala doslova len na chlebe, masle a čaji

Pierre ju žiadal o ruku viackrát, najprv odmietla

Jeden z Mariiných profesorov na univerzite pre ňu získal grant na študovanie magnetických vlastností a chemického zloženia ocele. Práve tento vedecký projekt ju po prvý raz spojil s Pierrom Curiem, ktorý bol v tom čase už známym a uznávaným vedcom a výskumníkom. Pierre Curie na začiatku svojej vedeckej kariéry skúmal symetriu kryštálov. V roku 1880 objavil spolu so svojím bratom Paulom Jaquesom piezoelektrický jav, ktorý vzniká pri stláčaní kryštálov. V roku 1894 sa však Pierre vďaka výskumnému projektu zoznámil s mladou poľskou študentkou Marie Sklodowskou a jeho život nabral nový smer. Ako v súkromí, tak aj vo vedeckej práci. 

Marie neskôr prezradila, čo si o Pierrovi pomyslela, keď ho uvidela prvýkrát: „Keď som vošla do miestnosti, Pierre Curie stál vo výklenku francúzskeho okna. Pripadal mi veľmi mladý, napriek tomu, že v tom čase mal už 35 rokov. Zaujala ma otvorenosť jeho výrazu a tiež jemný odstup, ktorý z neho vyžaroval. Rozprával pomaly, premyslene. Jeho úsmev, ktorý bol vážny aj mladícky zároveň, vyžaroval sebavedomie,“ prezradila Marie. 

Biele svadobné šaty sú nepraktické, Marie sa vydávala v tmavomodrých

Pierre a Marie začali spolupracovať. Neprešiel ani rok a Pierre Marie po prvý raz požiadal o ruku. Hoci začali ako kolegovia, sympatie boli vzájomné a Pierre sa na Marie začal dívať ako na svoju múzu. Keď sa však vyslovil a požiadal vedkyňu o ruku, tá ho najprv odmietla. Chcela sa totiž vrátiť do rodného Poľska. Keď ju však univerzita v Krakove odmietla, pretože bola žena, Pierre ju presvedčil, aby sa vrátila do Paríža. 26. júla 1895 mali Pierre a Marie civilný sobáš, čo spôsobilo v jej katolíckej a silne veriacej rodine značné rozhorčenie.

Marie sa nevydávala v bielych šatách. Na sebe mala tmavomodré šaty, čo Pierrovi odôvodnila tým, že: „nemám žiadne iné šaty ako tie, ktoré nosím každý deň do práce. Ak budete taký dobrý a nejaké mi venujete, prosím, nech sú praktické a tmavej farby, aby som v nich neskôr mohla ísť do laboratória.“ Curieovci sa na svadobnú cestu vybrali na bicykloch, z ktorých spoznávali krásy francúzskeho vidieka.

Piere a Marie Curiovci v roku 1895 krátko po svadbe.
Pierre a Marie Curieovci okolo roku 1895. Foto: Wikimedia CC/Neznámy autor

Marie Curie-Sklodowska začala krátko po svadbe pracovať po boku manžela v laboratóriu Mestskej školy pre priemyselnú fyziku a chémiu. „Pierre Curie s veľkým záujmom sledoval rýchle výsledky bádania svojej ženy. Neplietol sa jej do práce, ale pomohol jej často poznámkami alebo radami. A keď Marie došla k prekvapivému výsledku, rozhodol sa, že preruší prácu v kryštálografii a pripojí sa k Mariinmu úsiliu,“ píše sa v známom životopise manželov Curieovcov, ktorý pod názvom Pani Curieová (Madame Curie) napísala ich druhorodená dcéra Eva Curieová.

Roky driny a ťažkej práce priniesli ovocie

Po mesiacoch spoločného bádania a skúmania manželia 18. júla 1898 oznámili, že uraninit (oxid uraničitý, alebo tiež smolinec) obsahuje okrem uránu ďalší prvok, ktorý je oveľa rádioaktívnejší, než urán. Na počesť rodnej krajiny manželky ho nazvali polónium. Onedlho rozpoznali, že uraninit neobsahuje len jeden, ale viacero neznámych prvkov. Druhý, ďaleko rádioaktívnejší, nazvali rádium.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…