Jej zápiskov sa dodnes nesmie nik dotknúť. Marie Curie s rádiom aj spávala, jej najväčší objav ju stál život
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Jej zápiskov sa dodnes nesmie nik dotknúť. Marie Curie s rádiom aj spávala, jej najväčší objav ju stál život

Výnimočná žena, ktorá sa už navždy zapísala do histórie ľudstva. Marie Curie-Sklodowska bola priekopníčkou vo viacerých smeroch.

Vľavo Marie a Pierre v laboratóriu. Vpravo portrét Marie Curie-Sklodowskej — Foto: WikimediaCC, Flickr/The Maryland Science Center

VARŠAVA/BRATISLAVA 4. júla - Dvojnásobná laureátka Nobelovej ceny za fyziku (1903) a chémiu (1911) je zakladateľkou rádiochémie a objaviteľkou prvkov polónium a rádium. Bola prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu a aj prvou ženou, ktorá sa stala profesorkou slávnej parížskej univerzity Sorbonne.

Pod jej osobným vedením sa tiež začalo so skúmaním liečby rakoviny za pomoci rádioaktivity a netreba zabúdať ani na fakt, že spolu s dcérou zachránila bez pochýb tisíce životov počas prvej svetovej vojny, kedy sa osobne vybrala na front, aby pomohla.  Jej najväčší objav však predčasne ukončil život nielen jej, ale aj ďalším členom jej rodiny.

Marie Curie-Sklodowska rodená Maria Salomea Skłodowska sa narodila 7. novembra 1867 vo Varšave v cárskom Rusku (dnes Poľsko). Dcéra ateistu, učiteľa fyziky a matematiky na varšavskom gymnáziu a veriacej riaditeľky dievčenskej školy vyrastala v rodine so štyrmi súrodencami. Starostlivá matka, venujúca pozornosť vzdelaniu všetkých potomkov, si zavčasu všimla mimoriadnu inteligenciu dcéry, ktorá už v štyroch rokoch čítala náročné texty. Napriek ťaživej materiálnej situácii rodiny mohla talentovaná dievčina navštevovať súkromnú školu. Potom však prišli rodinné tragédie, ktoré už navždy poznačili život vtedy ešte len malého dievčatka, ktoré sa malo stať jednou z najslávnejších vedkýň histórie. 

Marie Curie Sklodowska v mladosti.
Marie Curie-Sklodowska v mladosti. Foto: Flickr/tonynetone

Smrť matky ju už navždy poznačila

V druhej polovici 70. rokov 19. storočia zomrela Mariina najstaršia sestra Sofia aj milovaná matka. Ako píše spisovateľka Barbara Goldsmithová vo svojej knihe „Obsessive Genius“, smrť matky Mariu silno ovplyvnila. Po tom, ako jej mama podľahla v roku 1878 tuberkulóze, Marie prehodnotila aj svoj už tak vlažný postoj k náboženstvu a viere. Curie už nikdy neverila v láskavosť a zhovievavosť Boha a navyše celý život bojovala s depresiami

Marie sa po tvrdých ranách osudu rozhodla opustiť súkromnú školu a rozptýlenie hľadala v bežnom vzdelávacom zariadení. V roku 1883 zmaturovala ako najlepšia v ročníku. Nasledujúci rok strávila cestovaním a do rodného Poľska sa vrátila v septembri 1884. Keďže ženy sa v tom čase nemohli na území súčasného Poľska ďalej oficiálne vzdelávať, Sklodowska navštevovala ilegálne stretnutia tzv. Lietajúcej univerzity. Túžila však po vyššom vzdelaní, ktoré sa rozhodla hľadať v zahraničí.

Počas štúdia na Sorbonne prežívala na chlebe a čaji

Začiatkom posledného desaťročia 19. storočia sa odsťahovala za staršou sestrou do francúzskej metropoly Paríž, aby tam začala so štúdiom fyziky. Keď sa prihlásila na prestížnu parížsku univerzitu Sorbonne, po prvý raz sa podpísala nie ako Maria, ale Marie. Chcela, aby jej meno znelo viac „francúzsky“. Rovnako sa aj nechala vo Francúzsku oslovovať.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 4

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…