Dobré noviny
Už žiadne tvrdé obmedzenia a lockdowny. Prvé krajiny chcú s covidom žiť ako s chrípkou
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Už žiadne tvrdé obmedzenia a lockdowny. Prvé krajiny chcú s covidom žiť ako s chrípkou

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Obe krajiny majú ohľadom nebezpečnej choroby podobné vyhlásenia.

LONDÝN/SINGAPUR 4. júla - Žiť s covidom ako s chrípkou? Taký je plán Veľkej Británie a Singapuru, dvoch krajín, ktoré sa pýšia vyššou mierou zaočkovanosti. Pripomína to Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom profile na Facebooku.

Obe krajiny majú ohľadom nebezpečnej choroby podobné vyhlásenia. „Zlá správa je, že Covid-19 nezmizne, dobrá správa je, že s ním vieme žiť,“ vyhlásili vládni predstavitelia Singapuru. Britský minister zdravotníctva Sajid Javid zas povedal, že „nevieme Covid eliminovať, musíme sa s ním naučiť žiť“.

Očkovanie ako cesta von

Rezort vysvetľuje, že predstavitelia oboch krajín vidia cestu von z pandémie v očkovaní. „Veľká Británia má zaočkovaných už 67 percent populácie a v Singapure majú zaočkovaných 58 percent. Práve vďaka vysokej miere zaočkovanosti si môžu tieto krajiny dovoliť meniť prístup a držať relatívne uvoľnené opatrenia aj pri stúpajúcich počtoch nových prípadov. Ich ľudia sú chránení vakcínou. Sem sa chceme dostať aj my,“ napísalo ministerstvo.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/873972320138212

Ako vysvetľuje singapurská pracovná skupina, ktorá má na starosti boj s coviomd, nová stratégia by neobsahovala lockdowny a plošné trasovanie kontaktov, naopak, povolila by cestovanie bez karantény a pokračovanie veľkých zhromaždení. Podľa CNN by sa dokonca prestali počítať denné prírastky prípadov.

„Pandémiu by sme mohli premeniť na niečo, čo by bolo oveľa menej nebezpečné - ako napríklad chrípka, rôzne choroby rúk, nôh a úst, či kiahne, a pokračovali by sme v našich životoch," uviedla skupina, ktorej členmi sú minister obchodu Gan Kim Yong, minister financií Lawrence Wong a minister zdravotníctva Ong Ye Kung.

Vysoko účinné vakcíny

Singapur by začiatkom júla mohol dosiahnuť, aby už dve tretiny jeho obyvateľov dostali aspoň prvú dávku a do 9. augusta aj druhú. „Vakcíny sú vysoko účinné pri znižovaní rizika infekcie a takisto aj rizika prenosu. A aj keby ste sa nakazili, vakcíny zabránia ťažkému priebehu choroby,“ tvrdia ministri. Krajina plánuje neskôr zmeniť stratégiu monitorovania denných prírastkov covidu - sledovať bude najmä tých, ktorí budú mať ťažký priebeh a takisto počty pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Vzhľadom na výskyt nákazlivejších variantov covidu, do úvahy prichádzajú podľa ministrov aj ďalšie dávky vakcíny, resp. viacročný očkovací program. A zatiaľ čo testovanie a sledovanie kontaktov bude stále potrebné, testy by sa mohli robiť najmä v špecifických situáciách, ako sú napríklad veľké spoločenské udalosti, prípadne návrat zo zahraničia.

K tomu by mohli pomôcť rýchlejšie a jednoduchšie metódy testovania ako PCR testy, na ktorých výsledky sa čaká dlho. Alternatívou by mohli byť analyzátory dychu, ktoré by výsledok mohli mať do dvoch minút. Singapur sa spolieha aj na to, že k dispozícii budú aj ďalšie možnosti liečby covidu. „Vďaka očkovaniu, testovaniu, liečbe a spoločenskej zodpovednosti to môže znamenať, že keď niekto v blízkej budúcnosti dostane covid, naša odpoveď môže byť veľmi odlišná,“ uviedli ministri.

Už ste čítali?