EURO 2020: V semifinále sa stretnú futbalisti Talianska a Španielska

Talianski futbalisti sa tešia po strelení gólu vo štvrťfinálovom zápase Belgicko - Taliansko. — Foto: TASR/AP

Futbalisti Španielska postúpili ako prví do semifinále EURO 2020.

Mníchov 2. júla (TASR) - Futbalisti Španielska postúpili ako prví do semifinále EURO 2020. V piatkovom úvodnom štvrťfinálovom dueli zdolali v Petrohrade Švajčiarsko 3:1 v rozstrele z 11 m, po 120 minútach sa zápas skončil 1:1. V boji o finále sa stretnú s Taliansko, ktoré porazilo Belgicko 2:1.

Španieli išli do vedenia v 8. minúte, keď si strelu Jordiho Albu tečoval do vlastnej brány Denis Zakaria, po prestávke vyrovnal v 68. minúte Xerdan Shaqiri. O deväť minút neskôr však videl červenú kartu po hrubom faule Remo Freuler. Španieli presilovku nevyužili, o postupe rozhodli až v rozstrele. Rozhodujúci pokus premenil Mikel Oyarzabal.

Taliani natiahli šnúru bez prehry na 32 zápasov. O triumfe rozhodli Nicola Barella a Lorenzo Insigne, ešte v prvom polčase skorigoval Romelu Lukaku z penalty, no svoj gólový účet na šampionáte uzavrel na čísle štyri.

Štvrťfinále:

Belgicko - Taliansko 1:2 (1:2)

Góly: 45.+2 Lukaku (z 11 m) - 31. Barella, 44. Insigne. Rozhodovali: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všetci Slovin.), ŽK: Tielemans - Verratti, Berardi, 12.984 divákov.

Belgicko: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier (69. Chadli, 74. Praet), Witsel, Tielemans (69. Mertens), T. Hazard – De Bruyne, Doku – Lukaku

Taliansko: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (79. Emerson) – Barella, Jorginho, Verratti (74. Cristante) – Chiesa (90.+1 Toloi), Immobile (74. Belotti), Insigne (79. Berardi)

Švajčiarsko - Španielsko 1:1 pp (1:1, 0:1), 1:3 rozstrel z 11 m

Góly: 68. Shaqiri - 8. Zakaria (vlastný). Rozhodovali: Oliver - Burt, Bennett (všetci Angl.), ŽK: Widmer, Gavranovič - Laporte, ČK: 77. Freuler (Švaj.), 24.764 divákov.

rozstrel: Busquets nedal, Gavranovič 1:0, Olmo 1:1, Schär nedal, Rodri nedal, Akanji nedal, Moreno 1:2, Vargas nedal, Oyarzabal 1:3

Švajčiarsko: Sommer – Elvedi, Akanji, Ricardo Rodriguez – Widmer (100. Mbabu), Zakaria (100. Schär), Freuler, Zuber (90.+2 Fassnacht) – Shaqiri (81. Sow), Embolo (23. Vargas) – Seferovič (81. Gavranovič)

Španielsko: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (113. Alcantara), Alba – Koke (90.+1 Llorente), Busquets, Pedri (119. Rodri) – F. Torres (91. Oyarzabal), Morata (54. Moreno), Sarabia (46. Olmo)