Dobré noviny
Prekonali ste covid a máte problémy s pamäťou? Liek na to neexistuje, no pomôcť môže niekoľko vecí
Simona Gálová
Simona Gálová

Prekonali ste covid a máte problémy s pamäťou? Liek na to neexistuje, no pomôcť môže niekoľko vecí

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Pexels - Cottonbro

U tretiny postihnutých by mala mozgová hmla vymiznúť.

STANFORD 6. júla - Covidový mozog je jedným z mnohých problémov, ktoré môžu trápiť osoby, ktoré majú zdravotné ťažkosti aj dlho po prekonaní vírusu. „Mala som pocit vibráií, bola som zmätená, mala som hrozné problémy s pamäťou a na nič som sa nedokázala sústrediť,“ popísala pre The Healthy Laura Grossová, ktorá covid prekonala ešte počas minulého roku.

Problémy s mozgom začali v rovnakom čase ako ďalšie príznaky akútnej infekcie covidu. Kým príznaky, ako sú horúčka či kašeľ, odzneli, problém s mozgom trval rok. Laura však nie je jediným prípadom. Súborom príznakov, ktoré sú známe aj ako mozgová hmla alebo covidový mozog, majú ďalší ľudia po celom svete.

Mozgová hmla je charakteristická zlou schopnosťou zapamätávať si veci, bolesťami hlavy, a nejasným či veľmi pomalým myslením. Niekoľko štúdií sa pokúsilo presne určiť počet ľudí postihnutých covidovým mozgom. Jeden výskum z decembra 2020 sledoval priemerne takmer štyri mesiace po infikovaní 120 francúzskych pacientov a zistil, že 34 % hlásilo stratu pamäti, 28 % malo problémy so sústredením a 31 % malo problémy so spánkom.

Na priebehu ochorenia nezáleží

Ďalšia štúdia identifikovala neurologické príznaky u 82 % zo 419 pacientov v určitom okamihu priebehu ochorenia, z toho asi tretina mala problémy s duševnými funkciami. Zdá sa, že problémy nesúvisia s tým, aký závažný bol priebeh ochorenia. „Vidíme to u pacientov, ktorí boli na JIS a potrebovali intubáciu, ale videli sme to aj u pacientov s miernym alebo asymptomatickým ochorením,“ povedala Shruti Agnihotri, docentka na univerzite v Birminghame. V skutočnosti sa môže covidový mozog vyskytnúť častejšie u ľudí s miernejším priebehom ochorenia.

Mozgová hmla, ktorú pozorovali, je podobná tej, ktorá sa vyskytuje napríklad pri otrasoch mozgu, no pri covide má podľa docentky ešte vážnejšie prejavy. A prečo sa to deje? Nie veľmi uspokojivou odpoveďou je, že nikto nevie. Posledný výskum zo Stanfordskej univerzity hovorí, že u covidových pacientov sa tvorí zápal, ktorý vytvára mozgovú hmlu či dokonca príznaky, ktoré majú pacienti s Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?