Dobré noviny
Nórsko bojuje proti nereálnym štandardom krásy. Za neoznačené retušovanie fotiek hrozí až väzenie
Simona Gálová
Simona Gálová

Nórsko bojuje proti nereálnym štandardom krásy. Za neoznačené retušovanie fotiek hrozí až väzenie

Ilustratívna fotografia
Ilustratívna fotografia — Foto: Instagram/rankinarchive

Tlak na výzor pociťujú najmä mladšie generácie.

NÓRSKO 2. júla - Niektoré krajiny začínajú bojovať proti nereálnym štandardom krásy, s ktorými sa stretávame na sociálnych sieťach. Zákonodarcovia v Nórsku ohlásili začiatkom tohto mesiaca nové nariadenie, pre ktoré budú musieť používatelia sociálnych sieti označovať fotografie, ktoré boli retušované alebo boli fotené cez skrášľujúci filter.

Ak niekto teda zverejní fotografiu, na ktorej si upravil časť tela alebo tváre, musí o tom patrične informovať. Ako uvádza portál Vice medzi konkrétne príklady patria zväčšené pery, upravené svaly alebo zmenené línie pásu.

Ide o najnovší zákon z dielne nórskeho ministerstva pre deti a rodinné záležitosti, ktoré sa snaží vytvárať prísnejšie opatrenia na riešenie obáv týkajúcich sa obrazu tela a duševného zdravia. Ministerstvo vyjadrilo obavy z kultúry, ktorá vytvára v ľuďoch neistotu, ktorá vedie k nízkej sebaúcte. „Tlak tela je prítomný na pracovisku, na verejnom priestranstve, v domácnosti aj na sociálnych sieťach,“ píše ministerstvo v návrhu zákona a dodáva:. „Tlak na výzor tela je často skrytý a je ťažké s ním bojovať."

Nórski influenceri sú za

Pravidlo sa bude týkať iba účtov, ktoré majú sídlo v Nórsku. Zákon sa bude týkať inzerentov, ktorí používajú sociálne siete na propagačné účely, ale aj osôb, ktoré na sociálnych sieťach vykonávajú zárobkovú činnosť. Zákon sa bude týkať Facebooku, Instagramu, Snapchatu, TikToku aj Twitteru.

Za každé porušenie bude hroziť pokuta a v krajných prípadoch dokonca trest odňatia slobody.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa GODDESS WOMEN (@goddess.women)

Podľa miestnych novín Verdens Gang dostal návrh zákona širokú podporu nórskej influencerskej komunity. „Filtre sú niečo, čo by malo byť zábavné, niečo, na čom sa môžete smiať. Zasmejem sa nad tým, že mám na tvári realistického motýľa. Nechcem tým vytvárať falošný ideál krásy,“ uviedla nórska influencerka Annijor Jørgensen.

Zrkadlo v ruke

Štúdia z roku 2019 zistila, že prezeranie obrázkov žien, ktoré prešli plastickými operáciami, zvýšilo u žien vo veku od 18 do 29 rokov túžbu po kozmetickej úprave. „Sociálne médiá sú dnes ekvivalentom neustáleho chodenia so zrkadlom v ruke,“ povedal pre Allure Andrew Jacono, tvárový plastický chirurg v New Yorku. „To je spolu s celebritami a vplyvnými ľuďmi na sociálnych sieťach len zopár dôvodov, prečo vidíme pokračujúci nárast počtu pacientov, ktorí vyhľadajú kozmetické procedúry. Tento trend stále pretrváva, dodal.

Aj keď celebrity pravdepodobne vždy ovplyvňovali štandardy krásy, podľa výsledkov prieskumu ich vplyv zdanlivo stúpa: 84 % opýtaných súhlasilo s tým, že celebrity majú „mierny až veľký“ vplyv na trendy plastickej chirurgie tváre, pričom medzi najvplyvnejšie zo všetkých patria Kylie Jenner, Kim Kardashian West, Brad Pitt, a Bradley Cooper.

„Pacienti mi ukazujú príspevky na Instagrame od fitnes modeliek alebo celebrít, aby mi ukázali, ako chcú, aby vyzerali ich prsia, pery, obočie, nos, čeľusť a pokožka,“ dodal plastický chirurg.

Už ste čítali?