Kristína Tormová o svojej depresii: Priznanie mi malo zničiť kariéru, pomohla som však stovkám ľudí
Simona Gálová
Simona Gálová

Kristína Tormová o svojej depresii: Priznanie mi malo zničiť kariéru, pomohla som však stovkám ľudí

Známa moderátorka robí osvetu o duševnom zdraví už viac ako pätnásť rokov.

Kristína Tormová na svojich sociálnych sieťach už roky informuje o dôležitosti duševného zdravia. — Foto: Instragram - @kristina.tormova

BRATISLAVA 2. júla - Herečka a moderátorka Kristína Tormová si dala na narodeniny darček, ktorý pomôže všetkým ľuďom, ktorých trápia zranené duše. Vytvorila tričká, ktoré nesú slová - Fantastická, Ftipná, Fascinujúca, F32. Toto číslo značí kódové označenie psychického ochorenia - depresívne epizódy.

Preložené do laičtiny a obyčajnoštiny. F32 je depresia, a to všetko okolo toho. Tá depresia, o ktorej sa nehovorilo a aj teraz sa často len šepká, tá, čo ‚nie je normálna a tá, z čoho už len ty môžeš mať depresiu‘. Tá, ktorá tak veľmi bolí a ešte o čosi viac, keď vám niekto povie, že ‚každý si je strojcom svojho šťastia‘ a že ‚nemáš vymýšľať‘'. Tá, ktorá existovala aj predtým, než to bolo cool a vďakabohu, že teraz je jej destigmatizácia kúlová. Vďakabohu,“ napísala na svojom profile.

Lepšie prísť o kariéru ako o život

Moderátorka robí osvetu ohľadom duševného zdravia už viac ako pätnásť rokov, pretože aj jej bola v tej dobe depresia diagnostikovaná. Okolie ju vtedy varovalo, aby o svojom psychickom zdraví nehovorila, pretože jej to zničí kariéru.

Lepšie prísť o kariéru ako o život, nie? A dobre som urobila, že som sa nebála. Kedysi som sa ľutujúc vzlykala: Prečo som zrovna ja musela dostať túto chorobu! Ale dnes viem, že som pomohla naozaj stovkám ľudí, možno aj tisícom, ale so stovkami osobne dennodenne komunikujem. Nekecám. Za uplynulý víkend ich bolo šesť, čo sa na mňa obrátili. Počas lockdownov aj viac,“ prezradila.

Tričko, ktoré zachráni život

Na fotkách oblečená vo fialovom tričku nepózuje len Kristína. Okolo nej stoja ďalšie ženy, ktoré bojujú s depresiou. „Ako vidíte, nemajú tri rady zubov, ani osem hláv, nechodia po ulici zviazané v zvieracej kazajke, nie sú omámené liekmi ani čumiace doblba, ba dokonca sa usmievajú. Sú úspešné, robia prácu snov, či majú rodiny, normálne sa smejú a asi aj občas plačú, sú Fenomenálne, Ftipné, Fascinujúce, sú to Fajné Frajerky, Fešandy a isto aj Frfľavé sú. A hlavne majú obrovskú silu a odvahu, napísala s hrdosťou. Svojím fanúšikom zanechala silný odkaz, že depresia nie je prekážkou pre normálny život, pokiaľ sa jej včas s odbornou pomocou postavia.

Tričká majú podľa nej predstavovať pomoc a nie obyčajný produkt. „Toto tričko je podpora a možno, keď ho na vás niekto uvidí, dostane odvahu svoju dušu liečiť. Takže ja si bez hanby myslím, že hlbší zmysel tohto trička je, že môže pokojne niekomu zachrániť život. Tak!” dodala na záver.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…