Michaela je expertka na matrace: Takto sa dobre vyspíte na novom mieste, v horúčave, vo vlaku či v lietadle
Sympaťáčka Michaela Kuchtová vie (takmer) všetko o dobrom spánku, matracoch a vankúšoch. Dobrým novinám prezradila triky, ktoré vám pomôžu zaspať v teple, na novom mieste, v novej posteli.
BRATISLAVA 5. júla - Keď si ľahne do postele, zaspí v sekunde. V noci sa nebudí, ráno vstáva oddýchnutá, svieža, v dobrej nálade. V spálni si vie vytvoriť ideálne miesto na spánok a s radami sa na ňu obracajú všetci z okolia. Michaela Kuchtová pracuje ako brand manažérka značky Dormeo. Prezradila všeobecne platné rady, tipy a pravidlá, ktoré vám pomôžu zdravšie, lepšie a dlhšie spať.
Robíte pri kúpe matracu poradenstvo aj vášmu okoliu?
Áno, som na to zvyknutá. Blízka aj vzdialená rodina, všetci známi, aj všetci kamoši, mi pri výbere nového matracu píšu, volajú, radia sa. Teším sa, že výber nového matracu berú vážne a dajú si na ňom záležať. V posteli trávime tretinu nášho života. Výber matracu a vankúša by sme v žiadnom prípade nemali odfláknuť.
NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI KÚPE MATRACU:
Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri kúpe matracu?
Najčastejšou je tvrdý matrac. Mnohí si myslia že je najlepší. To však už dávno neplatí. Vybrať si správny matrac pre seba sa dá naozaj len po dôkladnej konzultácii. Je potrebné zvážiť zdravotný stav aj osobné preferencie. Nevhodne zvolený matrac dá o sebe vedieť bleskovo. Stačí pár nocí a po zobudení pocítite nevhodný výber na vlastnej chrbtici a celkovej pohode. Druhým mýtom je počet rokov záruky. Nezáleží na tom, či na matrac dostanete dvadsať či dvadsaťpäť rokov záruku. Úplne postačí, aby mal desaťročnú záruku. Po tomto období nájdete v matraci aj pri najlepšej opatere a pravidelnom čistení skutočne kadečo. Ak by ste ho po rokoch odvážili, zistíte, že váži o niekoľko kíl viac ako pri kúpe. Za roky „v službe“ naberie do seba množstvo starej kože, prachu, plesní, roztočov a mnohého ďalšieho. Preto je skutočne potrebné meniť ho pravidelne, aj keď sa zdá byť ešte funkčný a nepreležaný. Treťou chybou je pozeranie sa na cenu. Mobil či auto neraz meníme každý druhý až štvrtý rok. Do vychytávok nemáme problém investovať stovky, aj tisíce. Investícia do vlastného zdravia a spánku stojí výrazne menej, no vráti sa niekoľkonásobne viac.
STAROSLIVOSŤ O MATRAC
Keď si už dáme námahu s výberom a utratíme nemalé peniaze, ako by sme sa mali o matrac starať, aby nám slúžil čo najdlhšie?
Po pár rokoch používania ukrýva v sebe každý matrac naozaj kadečo. Kvalitnejšie matrace už majú snímateľné prateľné poťahy. Je dobré ich pravidelne prať. Môj poťah si dávame odborne vyčistiť v čistiarni. Tam to dokážu kvalitne, precízne, do hĺbky. Zákazníkom odporúčame matrac aspoň raz za mesiac postaviť k otvorenému oknu a nechať ho vyvetrať. Tiež ho pravidelne vysávať. Udržiavať množstvo mikróbov a roztočov pod kontrolou pomáhajú aj špeciálne antibakteriálne úpravy. Naše matrace majú na povrchu strieborné vlákna, čo je pri ochrane proti mikróbom tiež praktická ochrana.
Aký „mikrosvet“ sa nám to rozpína v našich matracoch?
Skúmali to mnohé univerzity a vedecké tímy vo svete. Odhalili, že v matracoch bežne prežívajú prachové roztoče. Alergikom, astmatikom a ľuďom s dýchacími problémami môžu zhoršovať ťažkosti. Podľa výskumu Ohio State University môže byť jeden matrac domovom až miliónov prachových roztočov. Počas spánku sa navyše potíme. Naša koža zase uvoľňuje množstvo odumretých kožných buniek každý deň, to je pre roztoče vynikajúca „potrava“. V matracoch sa našli už aj baktérie, huby, ploštice. Niektoré výskumy potvrdili aj prítomnosť kvasiniek, zlatého stafylokoka či E. coli. Niektorí moji známi sa mi chválili, že majú 30 ročné pružinové matrace a stále pružia rovnako perfektne ako v deň, keď ich kúpili. Viete si predstaviť, koľko miliónov až miliárd „mikroobyvateľov“ sa v útrobách matracu za tridsať rokov vystrieda. Našťastie ich už vymenili, aj keď boli matrace stále „ako nové“ :-).
Mali by sme matrace aj pravidelne otáčať?
Ak nemá každá zo strán špeciálne zóny a rôzne tvrdosti, áno. Raz za mesiac by sme ho mali pretočiť.
AKO ZISTÍME, ŽE NÁM MATRAC UŽ DOSLÚŽIL
Odhliadnuc od desaťročnej životnosti, ako zistíme, že nám už matrac doslúžil?
Ak ešte neuplynulo desať rokov, všímajte si povrch matraca. Ak zbadáte preliačiny a diery, už vám s veľkou pravdepodobnosťou neposkytuje správnu oporu. Sledujte aj zápach z matraca. Ak nie je priedušný, vnútri bude pravdepodobne plesnieť a žiť si vlastným životom. Matrac by nám mal dávať správnu oporu. Nemalo by sa stávať, že sa ráno budíme dolámaní.
VYCHYTÁVKY, KTORÉ SA OPLATIA
Ktoré kritériá by mali byť pri výbere skutočne kľúčové?
Dobrý matrac má v sebe preverené a testované technológie. Je ergonomický, priedušný a spolu s vami dýcha. Má ortopedické vlastnosti, poskytuje dostatočnú oporu v zónach pre plecia a pre boky. Na lacnom „molitáne“ sa možno síce prvých pár mesiacov pohodlne vyspíte. Rýchlo sa však preleží a čoskoro ho budete potrebovať vymeniť. Ak si to spočítate, oveľa viac sa oplatí investovať raz a do naozaj kvalitného matraca. Navyše, nekvalitné materiály nemajú v sebe antialergickú úpravu, čo je v dnešnej dobe alergií a kožných problémov je toto kritérium skutočne kľúčové.
Matrace prešli za ostatné roky obrovským vývojom. Aké aktuálne trendy a vychytávky stoja naozaj za to?
Noviniek je nesmierne veľa. Každá značka prichádza s niečím špeciálnym. U nás zažíva boom a veľký úspech vzduchová pružina Octaspring. Sú to patentované penové pružiny, ktoré sú individuálne umiestnené a pohybujú sa trojrozmerne. To vedie k lepšiemu rozloženiu hmotnosti, zmierneniu tlaku a vyššiemu pohodliu. Dizajn je „otvorený“, čo umožňuje osemkrát lepšiu ventiláciu. Technológia má jednu unikátnu vlastnosť. Takmer úplne zabraňuje prenosu pohybu, teda vás vôbec neruší, ak sa spiaci partner vedľa vás prevaľuje.
PREČO POUŽÍVAŤ VRCHNÉ MATRACE
Prečo by sme mali mať aj vrchný matrac?
Lebo chráni klasický matrac. Dá sa častejšie meniť, jednoduchšie čistiť a prať, vďaka nemu je spánok hygienickejší. Vrchný matrac je tiež skvelá alternatíva pre postele, kde sa matrac z nejakého dôvodu nedá meniť. Buď ide o internátnu posteľ, rozťahovací gauč alebo ide o finančnú otázku, keď si človek nemôže z finančných dôvodov klasický matrac vymeniť. Premení akéhokoľvek lôžko na kvalitnejšie a hygienickejšie.
POZOR NA NEVHODNÉ VANKÚŠE
Môže nevhodný vankúš ovplyvniť kvalitu nášho spánku?
Spolu s matracom je kľúčovým kritériom kvalitného spánku. Zákazníci chcú často veľké a vysoké vankúše. Krčná chrbtica však na nich nie je v rovine. Je vykrútená, čo má za následok bolesti a stuhnutie. Pri výbere vankúša je dôležité brať do úvahy aj spánkovú polohu.
Mali by sme mať iný vankúš na zimu a iný na leto?
Na leto sú vhodné priedušné vankúše, v ktorých sa nekumuluje teplo. U nás má veľký úspech tohtoročná novinka, Chladivý vankúš so špeciálnou povrchovou chladivou úpravou. Druhá strana vankúša je klasická, teda určená na celoročné využitie.
Aj kvalita prikrývok prešla obrovským pokrokom...
Aj pri nich je dôležitá priedušnosť. Inak sa bude pod ňou kumulovať teplo. Hoci môže byť akokoľvek tenká, nebude sa pod ňou v lete dobre spať.
SPÁNKOVÉ RITUÁLY
Máte vlastné spánkové rituály, ktoré vám pomáhajú, aby ste lepšie zaspali?
Ja spím, našťastie, ako bábätko. Zaspím hneď. Nemám problém so zaspávaním, prebúdzaním, ani vstávaním. Zákazníkom vždy odporúčame, aby im posteľ slúžila len ako miesto odpočinku, spánku, relaxu. Nie ako knižnica, pracovňa, či nebodaj na pozeranie TV či seriálov z notebooku. Tak isto je dôležité dať si pozor aj na svetelný smog z elektroniky, zvuky z hodín, z počítačov či mobilov. Všetko nás to vyrušuje a spánok ťažšie prichádza.
AKO ZASPAŤ AJ NA NOVOM MIESTE A NA CESTÁCH
V hotelových izbách často natrafíme na matrace, vankúše, ktoré nám nesadnú. Čo robiť, aby sme sa aj na inom mieste vyspali?
Na cesty a na dovolenky si vždy beriem môj vlastný vankúš so sebou. Je malý a spratný. Spávam na anatomickom vankúši s rozmermi 30x50cm. Ak by som spala na inom, moja krčná chrbtica by sa okamžite ozvala. Veľa lepších hotelov už ponúka aj službu výberu vankúša, vďaka ktorej si môžete pre seba vybrať ideálny typ a tvar. Ak vám to situácia dovolí, môžete si so sebou zobrať aj vrchný, tzv. prístelkový matrac. Dá sa jednoducho zrolovať a zobrať kamkoľvek so sebou. Robím to vždy, keď cestujem autom. Oveľa lepšie sa vďaka tomu vyspíte.
Článok bol pripravený v spolupráci s Dormeo.