Dobré noviny
Michaela je expertka na matrace: Takto sa dobre vyspíte na novom mieste, v horúčave, vo vlaku či v lietadle
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Michaela je expertka na matrace: Takto sa dobre vyspíte na novom mieste, v horúčave, vo vlaku či v lietadle

„Ak by ste po rokoch svoj matrac odvážili, zistíte, že váži o niekoľko kíl viac ako pri kúpe. Za roky „v službe“ naberie do seba množstvo starej kože, prachu, plesní, roztočov a mnohého ďalšieho,
„Ak by ste po rokoch svoj matrac odvážili, zistíte, že váži o niekoľko kíl viac ako pri kúpe. Za roky „v službe“ naberie do seba množstvo starej kože, prachu, plesní, roztočov a mnohého ďalšieho," upozorňuje Michaela Kuchtová. — Foto: Pexels, Júlia Mekyňová

Sympaťáčka Michaela Kuchtová vie (takmer) všetko o dobrom spánku, matracoch a vankúšoch. Dobrým novinám prezradila triky, ktoré vám pomôžu zaspať v teple, na novom mieste, v novej posteli.

BRATISLAVA 5. júla - Keď si ľahne do postele, zaspí v sekunde. V noci sa nebudí, ráno vstáva oddýchnutá, svieža, v dobrej nálade. V spálni si vie vytvoriť ideálne miesto na spánok a s radami sa na ňu obracajú všetci z okolia. Michaela Kuchtová pracuje ako brand manažérka značky Dormeo. Prezradila všeobecne platné rady, tipy a pravidlá, ktoré vám pomôžu zdravšie, lepšie a dlhšie spať.

V rozhovore s Michaelou sa dozviete:

 • aké najčastejšie chyby robíme pri výbere nového matracu
 • čo robiť, aby vám matrac vydržal čo najdlhšie
 • prečo by ste mali raz za mesiac postaviť svoj matrac ku oknu
 • ako sa zbaviť prachu, plesní, alergénov, baktérií a roztočov, ktoré obývajú niekoľkoročné matrace
 • prečo by sme mali používať vrchné vankúše
 • ako sa vyhnúť nevhodným vankúšom
 • aké triky vám pomôžu zaspať aj na cestách

Robíte pri kúpe matracu poradenstvo aj vášmu okoliu?

Áno, som na to zvyknutá. Blízka aj vzdialená rodina, všetci známi, aj všetci kamoši, mi pri výbere nového matracu píšu, volajú, radia sa. Teším sa, že výber nového matracu berú vážne a dajú si na ňom záležať. V posteli trávime tretinu nášho života. Výber matracu a vankúša by sme v žiadnom prípade nemali odfláknuť.  

Mnohí ľudia si podľa Michaela stále myslia, že tvrdý matrac je ten najlepší. To však podľa nej už dávno neplatí.
Mnohí ľudia si podľa Michaely stále myslia, že tvrdý matrac je ten najlepší. To však podľa nej už dávno neplatí. Foto: Júlia Mekyňová

NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI KÚPE MATRACU:

Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri kúpe matracu?

Najčastejšou je tvrdý matrac. Mnohí si myslia že je najlepší. To však už dávno neplatí. Vybrať si správny matrac pre seba sa dá naozaj len po dôkladnej konzultácii. Je potrebné zvážiť zdravotný stav aj osobné preferencie. Nevhodne zvolený matrac dá o sebe vedieť bleskovo. Stačí pár nocí a po zobudení pocítite nevhodný výber na vlastnej chrbtici a celkovej pohode. Druhým mýtom je počet rokov záruky. Nezáleží na tom, či na matrac dostanete dvadsať či dvadsaťpäť rokov záruku. Úplne postačí, aby mal desaťročnú záruku. Po tomto období nájdete v matraci aj pri najlepšej opatere a pravidelnom čistení skutočne kadečo.  Ak by ste ho po rokoch odvážili, zistíte, že váži o niekoľko kíl viac ako pri kúpe. Za roky „v službe“ naberie do seba množstvo starej kože, prachu, plesní, roztočov a mnohého ďalšieho. Preto je skutočne potrebné meniť ho  pravidelne, aj keď sa zdá byť ešte funkčný a nepreležaný. Treťou chybou je pozeranie sa na cenu. Mobil či auto neraz meníme každý druhý až štvrtý rok. Do vychytávok nemáme problém investovať stovky, aj tisíce. Investícia do vlastného zdravia a spánku stojí výrazne menej, no vráti sa niekoľkonásobne viac.

Prečo prvú noc na novom mieste nevieme dobre spať? 

Konečne ste vyrazili na dovolenku a je pred vami prvá noc na novom mieste, v novom hoteli. Máte za sebou úmornú cestu, odpadnete do postele a ... spánok nie a nie prísť. Neschopnosť zaspať v prvú noc na novom mieste volajú spánkoví odborníci „Efektom prvej noci“ (First Night Effect). Ide o evolučný „darček“ od našich prapredkov. Jedna polovica nášho mozgu sa rozhodne, že nezaspí a bude bdieť, aby mala prehľad nad možným rizikom. Striehne na každý neznámy zvuk či podozrivé šuchnutie, tvrdí tím expertov z Brown University. Podľa expertov sa náš podvedomý „kontrolný mechanizmus“ už počas druhej noci vypína. Ak cestujete na konferenciu či nejakú dôležitú udalosť, experti preto radia, aby ste pricestovali o deň skôr a na kľúčovú akciu sa dvakrát vyspali.

STAROSLIVOSŤ O MATRAC

Keď si už dáme námahu s výberom a utratíme nemalé peniaze, ako by sme sa mali o matrac starať, aby nám slúžil čo najdlhšie?  

Po pár rokoch používania ukrýva v sebe každý matrac naozaj kadečo. Kvalitnejšie matrace už majú snímateľné prateľné poťahy. Je dobré ich pravidelne prať. Môj poťah si dávame odborne vyčistiť v čistiarni. Tam to dokážu kvalitne, precízne, do hĺbky. Zákazníkom odporúčame matrac aspoň raz za mesiac postaviť k otvorenému oknu a nechať ho vyvetrať. Tiež ho pravidelne vysávať. Udržiavať množstvo mikróbov a roztočov pod kontrolou pomáhajú aj špeciálne antibakteriálne úpravy. Naše matrace majú na povrchu strieborné vlákna, čo je pri ochrane proti mikróbom tiež praktická ochrana. 

Prach, odumretá koža, roztoče, baktérie, huby, ploštice... To všetko prežíva v útrobách matracu, preto by sme mali dbať na jeho pravidelné vetranie, vysávanie, čistenie.
Prach, odumretá koža, roztoče, baktérie, huby, ploštice... To všetko prežíva v útrobách matracu, preto by sme mali dbať na jeho pravidelné vetranie, vysávanie, čistenie. Foto: Júlia Mekyňová, Dormeo

Aký „mikrosvet“ sa nám to rozpína v našich matracoch?

Skúmali to mnohé univerzity a vedecké tímy vo svete. Odhalili, že v matracoch bežne prežívajú prachové roztoče. Alergikom, astmatikom a ľuďom s dýchacími problémami môžu zhoršovať ťažkosti. Podľa výskumu Ohio State University môže byť jeden matrac domovom až miliónov prachových roztočov. Počas spánku sa navyše potíme. Naša koža zase uvoľňuje množstvo odumretých kožných buniek každý deň, to je pre roztoče vynikajúca „potrava“. V matracoch sa našli už aj baktérie, huby, ploštice. Niektoré výskumy potvrdili aj prítomnosť kvasiniek, zlatého stafylokoka či E. coli. Niektorí moji známi sa mi chválili, že majú 30 ročné pružinové matrace a stále pružia rovnako perfektne ako v deň, keď ich kúpili. Viete si predstaviť, koľko miliónov až miliárd „mikroobyvateľov“ sa v útrobách matracu za tridsať rokov vystrieda. Našťastie ich už vymenili, aj keď boli matrace stále „ako nové“ :-). 

Mali by sme matrace aj pravidelne otáčať?

Ak nemá každá zo strán špeciálne zóny a rôzne tvrdosti, áno. Raz za mesiac by sme ho mali pretočiť.   

Ako zistíte, či je váš matrac stále vo forme? „Všímajte si jeho povrch. Ak zbadáte preliačiny a diery, už vám s veľkou pravdepodobnosťou neposkytuje správnu oporu,
Ako zistíte, či je váš matrac stále vo forme? „Všímajte si jeho povrch. Ak zbadáte preliačiny a diery, už vám s veľkou pravdepodobnosťou neposkytuje správnu oporu," radí Michaela Kuchtová. Foto: Júlia Mekyňová

AKO ZISTÍME, ŽE NÁM MATRAC UŽ DOSLÚŽIL

Odhliadnuc od desaťročnej životnosti, ako zistíme, že nám už matrac doslúžil?

Ak ešte neuplynulo desať rokov, všímajte si povrch matraca. Ak zbadáte preliačiny a diery, už vám s veľkou pravdepodobnosťou neposkytuje správnu oporu. Sledujte aj zápach z matraca. Ak nie je priedušný, vnútri bude pravdepodobne plesnieť a žiť si vlastným životom. Matrac by nám mal dávať správnu oporu. Nemalo by sa stávať, že sa ráno budíme dolámaní.

VYCHYTÁVKY, KTORÉ SA OPLATIA

Ktoré kritériá by mali byť pri výbere skutočne kľúčové?

Dobrý matrac má v sebe preverené a testované technológie. Je ergonomický, priedušný a spolu s vami dýcha. Má ortopedické vlastnosti, poskytuje dostatočnú oporu v zónach pre plecia a pre boky. Na lacnom „molitáne“ sa možno síce prvých pár mesiacov pohodlne vyspíte. Rýchlo sa však preleží a čoskoro ho budete potrebovať vymeniť. Ak si to spočítate, oveľa viac sa oplatí investovať raz a do naozaj kvalitného matraca. Navyše, nekvalitné materiály nemajú v sebe antialergickú úpravu, čo je v dnešnej dobe alergií a kožných problémov je toto kritérium skutočne kľúčové.

Ako sa vyspať v autobuse, vo vlaku či v lietadle

Iste, sú ľudia, ktorí na palube dopravného prostriedku jednoducho nezaspia. Ak si však provizórne „ležovisko“ prispôsobíte svojim potrebám, môžete si zdriemnuť aspoň na chvíľu.

 • Na cestu sa adekvátne oblečte. Ideálny je ľahký, pohodlný, priedušný materiál.
 • Ak je to možné, sklopte si sedadlo. Viaceré štúdie potvrdili, že sklopená poloha pozitívne vplýva na kvalitu aj kvantitu spánku v dopravnom prostriedku.
 • Odstrihnite sa od rušivého okolia. Ideálne pomocou štupľov do uší a textilnej masky na oči.
 • Vezmite si cestovný vankúšik alebo si pod hlavu zošúľajte sveter či mikinu.

Matrace prešli za ostatné roky obrovským vývojom. Aké aktuálne trendy a vychytávky stoja naozaj za to?

Noviniek je nesmierne veľa. Každá značka prichádza s niečím špeciálnym. U nás zažíva boom a veľký úspech vzduchová pružina Octaspring. Sú to patentované penové pružiny, ktoré sú individuálne umiestnené a pohybujú sa trojrozmerne. To vedie k lepšiemu rozloženiu hmotnosti, zmierneniu tlaku a vyššiemu pohodliu. Dizajn je „otvorený“, čo umožňuje osemkrát lepšiu ventiláciu. Technológia má jednu unikátnu vlastnosť. Takmer úplne zabraňuje prenosu pohybu, teda vás vôbec neruší, ak sa spiaci partner vedľa vás prevaľuje. 

Matrac by sme si máli chrániť aj vrchným matracom. Foto: Pexels / m&w-studios, Júlia Mekyňová

PREČO POUŽÍVAŤ VRCHNÉ MATRACE

Prečo by sme mali mať aj vrchný matrac?

Lebo chráni klasický matrac. Dá sa častejšie meniť, jednoduchšie čistiť a prať, vďaka nemu je spánok hygienickejší. Vrchný matrac je tiež skvelá alternatíva pre postele, kde sa matrac z nejakého dôvodu nedá meniť. Buď ide o internátnu posteľ, rozťahovací gauč alebo ide o finančnú otázku, keď si človek nemôže z finančných dôvodov klasický matrac vymeniť. Premení akéhokoľvek lôžko na kvalitnejšie a hygienickejšie.

POZOR NA NEVHODNÉ VANKÚŠE

Môže nevhodný vankúš ovplyvniť kvalitu nášho spánku?

Spolu s matracom je kľúčovým kritériom kvalitného spánku. Zákazníci chcú často veľké a vysoké vankúše. Krčná chrbtica však na nich nie je v rovine. Je vykrútená, čo má za následok bolesti a stuhnutie. Pri výbere vankúša je dôležité brať do úvahy aj  spánkovú polohu.

Chladivý vankúš
Chladivý vankúš špeciálne vyvinutý na letné horúčavy Foto: Dormeo

Mali by sme mať iný vankúš na zimu a iný na leto?

Na leto sú vhodné priedušné vankúše, v ktorých sa nekumuluje teplo. U nás má veľký úspech tohtoročná novinka, Chladivý vankúš so špeciálnou povrchovou chladivou úpravou. Druhá strana vankúša je klasická, teda určená na celoročné využitie.

Chladivý vankúš vytvorený na leto

Chladivý vankúš Dormeo® 2v1 je z jednej strany vhodný na všetky ročné obdobia. Druhá je  vytvorená na leto. Špeciálny poťah má príjemný chladivý účinok. Vypĺňajú ho zdokonalené mikrovlákna Wellsleep®, ktoré odvádzajú teplo od tela bez toho, aby ste sa spotili. Navyše, len minimálne absorbujú vlhkosť, sú odolné voči škvrnám a zápachu. Zaručujú objem, ľahkosť, priedušnosť a tvoria oporu pre hlavu a krk. Vankúš je vhodný pre spánok na boku, na chrbte aj na bruchu. Má antibakteriálnu úpravu a jeho poťah sa dá prať.

Aj kvalita prikrývok prešla obrovským pokrokom...  

Aj pri nich je dôležitá priedušnosť. Inak sa bude pod ňou kumulovať teplo. Hoci môže byť akokoľvek tenká, nebude sa pod ňou v lete dobre spať.

Chladiaca prikrývka na leto
Chladiaca prikrývka na leto Foto: Dormeo

Špeciálne ľahké letné prikrývky

Na horúce mesiace by sme sa mali vybaviť aj špeciálnou chladiacou prikrývkou. Chladiaca prikrývka Terry je vyrobená z jemných mäkkých priedušných a hypoalergénnych vlákien zo 100% tureckej bavlny. Je dostupná v 2 veľkostiach (na jednoposteľ, aj na manželskú posteľ).  Môžete ju prať v práčke, využiť na spanie do spálne, aj ako prehoz na gauč či deku, ktorú si so sebou zabalíte na piknik.

Na leto sú vhodné aj ľahké prikrývky s aloe vera. Vďaka svojim zjemňujúcim a upokojujúcim schopnostiam sa odporúča predovšetkým ľuďom s citlivou a poranenou kožou, ale aj tým, ktorých pokožka je náchylná na alergie.

SPÁNKOVÉ RITUÁLY

Máte vlastné spánkové rituály, ktoré vám pomáhajú, aby ste lepšie zaspali?

Ja spím, našťastie, ako bábätko. Zaspím hneď. Nemám problém so zaspávaním, prebúdzaním, ani vstávaním. Zákazníkom vždy odporúčame, aby im posteľ slúžila len ako miesto odpočinku, spánku, relaxu. Nie ako knižnica, pracovňa, či nebodaj na pozeranie TV či seriálov z notebooku. Tak isto je dôležité dať si pozor aj na svetelný smog z elektroniky, zvuky z hodín, z počítačov či mobilov. Všetko nás to vyrušuje a spánok ťažšie prichádza.

AKO ZASPAŤ AJ NA NOVOM MIESTE A NA CESTÁCH

V hotelových izbách často natrafíme na matrace, vankúše, ktoré nám nesadnú. Čo robiť, aby sme sa aj na inom mieste vyspali?

Na cesty a na dovolenky si vždy beriem môj vlastný vankúš so sebou. Je malý a spratný. Spávam na anatomickom vankúši s rozmermi 30x50cm. Ak by som spala na inom, moja krčná chrbtica by sa okamžite ozvala. Veľa lepších hotelov už ponúka aj službu výberu vankúša, vďaka ktorej si môžete pre seba vybrať ideálny typ a tvar. Ak vám to situácia dovolí, môžete si so sebou zobrať aj vrchný, tzv. prístelkový matrac. Dá sa jednoducho zrolovať a zobrať kamkoľvek so sebou. Robím to vždy, keď cestujem autom. Oveľa lepšie sa vďaka tomu vyspíte.

Ako v neznámom hoteli či penzióne dobre spať

Iná teplota v miestnosti, iný typ matracu, obliečky, ruchy, vône... to všetko nám na kvalite spánku na novom mieste nepridá. Týchto pár tipov pomôže.

 1. Vybojujte si najlepšiu izbu v hoteli. Máte radi ticho? Vypýtajte si tú, ktorá nie je tesne pri výťahu a „nesleduje“ križovatku pod oknom. Nevyhovuje vám niečo? Požiadajte o zmenu, často nič nestojí.
 2. Vypnite svetlá. Pri cestovaní je dobré rátať s alternatívou, že vo vašej izbe nebudú zatemňujúce závesy. Pomôže maska na oči, pre prípad...
 3. Vychlaďte si vzduch. Podľa spánkových expertov je ideálna teplota na spanie niekde medzi 18.5 – 21 stupňov Celzia.
 4. Vyhnite sa ruchom. Užitočné môžu byť mobilné aplikácie White Noise Lite alebo Noisli, alebo klasické štuple do uší. Najlepšie izolujú silikónové alebo voskové.
 5. Vezmite si so sebou vlastný vankúš, aj s obliečkou. Práve nepohodlné vankúše môžu narobiť najviac galiby.

Článok bol pripravený v spolupráci s Dormeo.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…