Dobré noviny
Vedci prišli s výbornými správami. Vakcíny by mohli ochrániť aj do konca života
Simona Gálová
Simona Gálová

Vedci prišli s výbornými správami. Vakcíny by mohli ochrániť aj do konca života

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. — Foto: Pexels/Cottonbro

Tí, ktorí COVID-19 dostali a následne boli očkovaní, môžu byť chránení do konca života.

WASHINGTON 29. júna - Vakcíny vyrobené spoločnosťami Pfizer-BioNTech a Moderna vyvolávajú v tele pretrvávajúcu imunitnú reakciu, ktorá môže chrániť pred koronavírusom celé roky. V spoločnosti pretrvávala otázka, ako dlho bude trvať ochrana vakcín a či budú potrebné posilňovacie dávky.

V štúdii publikovanej v časopise Nature vedci uvádzajú, že ak sú ľudia riadne zaočkovaní mRNA vakcínami, ďalšie očkovanie už nebude nutné. Táto informácia sa však netýka novo vznikajúcich variantov vírusu, ktoré sa môže vyvíjať inak ako jeho súčasné formy.

Veľmi dobré znamenie

Vedci z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity zistili, že vakcíny vytvárajú v tele neustálu imunitnú reakciu, ktorá ho chráni pred covidom. Pri pohľade na bunky v lymfatických uzlinách očkovaných ľudí vedci zistili, že bunky neustále „trénujú, ako bojovať proti vírusu, a to aj pätnásť týždňov po prvej dávke. „Skutočnosť, že reakcie pokračovali takmer štyri mesiace po očkovaní - to je veľmi, veľmi dobré znamenie,“ uviedol pre The New York Times doktor Ali Ellebedy, imunológ z Washingtonskej univerzity v St. Louis a hlavný autor štúdie.

Tieto reakcie zvyčajne dosiahli svoj vrchol v týždni alebo dvoch po očkovaní pred tým, ako začali odumierať, čo však neplatí pre mRNA vakcíny. „Germinálne centrá sú kľúčom k trvalej ochrannej imunitnej reakcii," povedal. V takýchto centrách sa vytvárajú naše imunitné spomienky a čím dlhšie ich máme, tým odolnejšia bude naša imunita. „Je to dobré znamenie, ako odolná je naša imunita voči tejto vakcíne,“ uviedol Ellebedy.

Vedci sa tiež domnievajú, že tí, ktorí dostali COVID-19 a potom boli očkovaní vakcínami Pfizer alebo Moderna, môžu byť chránení po zvyšok svojho života, čo zvyšuje dôvody, prečo je stále nevyhnutné, aby boli ľudia, ktorí dostali vírus, očkovaní. Štúdia publikovaná v časopise sa nezaoberala vakcínou Johnson & Johnson, ale Ellebedy očakáva, že ochrana nemusí trvať tak dlho, pretože nejde o vakcínu mRNA.

Vírus nesmie mutovať

Dlhotrvajúca ochrana vakcín však nemusí byť účinná proti novým mutáciám. „Vírusy nemutujú, ak sa nereplikujú,“ uviedol pre portál People americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci. „Ak im dáte príležitosť replikovať sa tým, že im umožníte šírenie z človeka na človeka, dáte im dokonalú príležitosť mutovať ešte viac. Je to ďalší dôležitý dôvod, prečo sa musíme dať zaočkovať,“ dodal.

Viac než 99% z tých, ktorí minulý mesiac v USA zomreli kvôli koronavírusu, nebolo zaočkovaných. V Spojených štátoch minulý mesiac zomrelo na dôsledky koronavírusu viac než 12 000 ľudí, z nich bolo zaočkovaných len stopäťdesiat. Znamená to, že 99,2 % ľudí, ktorí minulý mesiac v Amerike zomreli, neboli plne zaočkovaní.Sme v bode, keď môžeme úplne predísť každej smrti dospelého človeka spojenej s covidom,“ povedala riaditeľka CDC doktorka Rochelle Walensky.

Už ste čítali?