Zriekol sa kariéry a veľkých zárobkov. Už roky po meste jazdí v dodávke, ponúka jedlo a lekársku pomoc
Keď sa jeho pacienti nemôžu dostaviť k nemu, ide on za nimi.
BOSTON 5. júla - Jim O'Connell išiel na prestížnu Harvardskú lekársku fakultu a mal našliapnuté na úspešnú kariéru onkológa. Jeho šéf mu však navrhol, aby sa stal členom nového programu, v ktorom sa budú starať o bostonských ľudí bez domova.
Tento program mal trvať iba rok a hneď potom by sa mohol vrátiť na onkologické oddelenie. Jim sa však rozhodol v programe ostať a dnes je to už tridsaťtri rokov, čo pomáha ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť zdravotnú starostlivosť.
Doktor Jim
Známy aj ako „Dr. Jim“ poskytuje kvalifikovanú lekársku starostlivosť s láskavým a úctivým spôsobom pre súčasných i bývalých obyvateľov ulice v Massachusetskej nemocnici MGH - jedinej klinike tohto druhu v Spojených štátoch amerických.
Pomáha pacientom nielen na klinike, ale aj priamo na uliciach, v parkoch, v bytoch, či pod bostonskými mostami. S jeho tímom psychiatrov a internistov chodia denne do ulíc, kde na nich čaká takmer sedemsto pacientov. Doktor Jim vie, kde väčšinu zo nich nájde. „Mám pocit, že som vidiecky lekár uprostred mesta,“ prezradil portálu Reader’s Digest.
Doktor v dodávke
Ak chcete pochopiť, prečo je doktor Jim tak odlišný od väčšiny ostatných lekárov, navštívte ho v pondelok alebo v stredu v noci. Nenájdete ho doma, ani na lekárskej klinike či v nemocnici. Bude v dodávke so zásobami sendvičov, horúcej čokolády, teplých prikrývok a suchých ponožiek. Dva večery v týždni jazdí po meste a rozdáva tieto zásoby ľuďom, ktorí potrebujú jeho pomoc.
Takýmto spôsobom sa mu podarí presvedčiť ľudí bez domova, aby vyhľadali lekársku pomoc. „Všetko, čo ma naučili robiť na lekárskej fakulte - byť rýchly a efektívny - je kontraproduktívne, keď sa staráte o ľudí bez domova,“ povedal O'Connell pre Harvard Magazine. „Keď niekoho vidíš vonku, dáš mu šálku kávy, sadneš si s ním a musíš nájsť spôsobom, ako sa k nemu dostať."
Niekedy mu trvalo šesť mesiacov alebo aj rok, kým niekto od neho prijal trochu kávy a lekárskej pomoci. Ale v momente, keď sa potenciálni pacienti zapoja do debaty, prichádzajú za ním pravidelne, pretože mu začnú dôverovať. „Často hovorím, že najlepším tréningom, ktorý som pre túto prácu absolvoval, bola práca v bare, pretože všetko je to o počúvaní,“ dodal.
Zdravotné následky chudoby
Bezdomovectvo predstavuje náročné výzvy pre zdravie vrátane nesprávnej výživy a hygieny, vystavenie extrémnemu počasiu, úrazom, násiliu, prenosným chorobám a neustálemu stresu. Ľudia bez domova, ktorí často trpia mnohými chorobami, žijú so zhoršeným zdravým a zomierajú mladší ako bežná populácia.
Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.