Dobré noviny
Meteorologička Miriam Jarošová: Oblaky Mammatus boli dôkazom toho, že búrka sa blížila na Slovensko
Simona Gálová
Simona Gálová

Meteorologička Miriam Jarošová: Oblaky Mammatus boli dôkazom toho, že búrka sa blížila na Slovensko

Oblaky Mammatus nad Bratislavou.
Oblaky Mammatus nad Bratislavou. — Foto: TASR

Aj keď sa Slovensko tornádu vyhlo, v budúcnosti to tak byť nemusí.

JUŽNÁ MORAVA 25. júna - Tornádo, ktoré v noci zažili na česko-slovenskom pohraničí vyvolal hlavne teplý a vlhký vzduch. „Ten v Európe zotrvával niekoľko dní, na pocit bolo už pondelka veľmi dusno. Stačilo veľmi málo, aby sa začal tento nebezpečný jav," povedala pre Hospodárske noviny meteorologička a klimatologička Miriam Jarošová.

Tornádo podľa jej slov mala spustiť búrka pri Viedni, ktorá sa presúvala k českým hraniciam, kde naberala na intenzite. Zvláštne oblaky Mammatus, ktoré videli Bratislavčania podvečer na oblohe dávali najavo, že búrka sa presúvala aj k Bratislave.

Oblaky mammatocumulus nad americkým Fredericksburgom. — Foto: TASR
Oblaky v Bratislave. — Foto: TASR
Oblaky majú tvar zaoblených výbežkov podobajúcich sa na prsia, ktoré visia na spodnej strane oblakov. Jeho meno je odvodené z latinského slova mamma, čo v preklade znamená vemeno. — Foto: TASR

Silu tornád určuje Fujitova stupnica, ktorá má hodnoty do škály F5. Včerajšie tornádo bolo veľmi silné a podľa vyjadrení českých meteorológov mohlo mať silu F4. Jeho silu uviedli podľa toho, aké veľké materiálne škody napáchalo. Tornáda v Európe podľa Jarošovej nie sú tak bežným javom ako v Spojených štátoch amerických.

To, že sa tornáda vyskytujú aj v našej lokalite je jedným z dôkazov klimatickej zmeny.V júni máme intenzívne vlny tepla, ktoré sú dôsledkom narušeného prirodzeného mechanizmu," vysvetlila.

Na zmeny klímy si musíme zvyknúť

Tornádo, ktoré zasiahlo tentokrát Českú republiku, sa Slovensku v budúcnosti nemusí vyhnúť, no nemusí byť v tak veľkej intenzite. Na Slovensku sa každý rok vyskytne aspoň jedno tornádo. Prvé bolo v tomto roku spozorované 22. apríla v obci Ploské v okrese Košice-okolie. „No v porovnaní s tým na južnej Morave spôsobilo len minimálne škody," poznamenal pre TASR klimatológ Pavel Matejovič.

Hovorí, že pred takým silným tornádom, aké sa prehnalo cez obce v Česku, neexistuje na Slovensku účinná ochrana. Napríklad v USA majú na také situácie vybudovanú infraštruktúru či podzemné kryty, poznamenal. To všetko by podľa Matejoviča malo byť súčasťou adaptačných opatrení na zmenu klímy. „Niektorí politici však dôsledky zmeny klímy bagatelizujú alebo spochybňujú, aj preto sa musia obyvatelia pripraviť na ešte horšie následky živelných katastrof a rátať s tým, že sa stanú súčasťou reality," skonštatoval.

Už ste čítali?