Eva Holubová bez hanby o menopauze: Nezachráni nás žiaden elixír mladosti
Simona Gálová
Simona Gálová

Eva Holubová bez hanby o menopauze: Nezachráni nás žiaden elixír mladosti

Aj keby sme sa zbláznili a postavili na hlavu, starnutie nezastavíme.

Česká herečka Eva Holubová v podcaste rozoberá tému menopauzy. — Foto: Instagram - @evaholubovaofficia

PRAHA 25. júna – Vo svojom podcaste „Menopauza nie je pauza“ sa známa česká herečka spolu so svojou dcérou venuje téme, ktorá je v našej spoločnosti stále veľké tabu. Eva Holubová v relácii hovorí nie len o tom, ako sa menopauza premieta do vzťahov, ale aj do premien tela.

„Nechceme, aby sa ženy cítili so svojimi problémami osamelé. V relácii chceme vyspovedať všetkých odborníkov, ktorí nám priblížia tie najcitlivejšie témy, ktoré sa s menopauzou spájajú,“ zaznelo v prvom diely.  V epizóde s dermatologičkou Petrou Trojanovou sa rozprávali o tom, aký vplyv má toto dôležité obdobie ženy na jej pokožku.

Niečo ovplyvníme, niečo nie

„Hovorí sa, že s akou kožou človek vstupuje do menopauzy z toho neskôr ťaží. Žena by mala vykonávať nejaké režimové opatrenia. Koža je najväčším orgánom tela a vďaka tomu, že je vystavené vonkajšiemu prostrediu, aj najrýchlejšie starne,“ vysvetľuje herečke dermatologička. Okrem vonkajších vplyvov má na kožu vplyv aj genetická výbava a spôsob prežívania života. Ak žena fajčí, pije alkohol alebo pravidelne cvičí – to všetko sa odrazí nie len na vnútorných orgánoch, ale hlavne na koži. „Do menopauzy žena vstupuje s istým balíčkom, ktorý nadobudla počas života. Niečo ovplyvniť dokázala a niečo nie,“ pokračuje lekárka.

Ešte predtým než sa žena dostane do menopauzy, môže pre kožu toho urobiť veľa. Môže sa vyhýbať slnečnému žiareniu a používať kvalitný opaľovací krém. „Najlepším krémom proti starnutiu je práve krém na opaľovanie. Ženy, ktoré chceli v minulosti vyzerať mlado, chodili s dáždnikom nad sebou. Ak vedľa seba postavíme dve ženy, jedna pracovala na poli a druhá bola pred slnkom chránená, na ich koži uvidíme obrovské rozdiely,“ hovorí v podcaste lekárka. Holubová poznamenala, že jej sa viac páčia opálené stareny, čo lekárka veľmi neocenila. „Všetko je potrebné robiť s mierou. Veľa žien má zo slnečného žiarenia na tvári zmeny, ktoré im na kráse nepridávajú."

Tretina života

Na otázku či je proces starnutia možné zastaviť, odpovedala dermatologička jasne. „Aj keby sme zbláznili a postavili na hlavu, starnutie nezastavíme. Ide o pomalý a nevratný proces a všetci pomaly smerujeme ku konci,“ odpovedala. Zostarnúť však podľa nej ľudia môžu s gráciou. Je dôležité, aby sa ženy vo svojej koži cítili čo najlepšie, a to je na celom procese menopauzy to najťažšie a najdôležitejšie. „Musíme si uvedomiť, že ženy sa začiatkom dvadsiateho storočia dožívali päťdesiatky. Dnes je priemerná dĺžka života ženy viac ako osemdesiat rokov, a preto dnes vzhľad kože tak veľmi riešime,“ dodala. Väčšina žien tak v dnešnej dobe prežije v menopauze aj tretinu svojho života.

Fenomén kolagénu

„Ako je možné, že si kúpim drahý krém, ktorý o sebe tvrdí, že je elixír mladosti a ja nemladnem?“ pýta sa ironicky Holubová. Aby sa na pleti ukázali efekty krémov, musí žena vedieť, aký druh pokožky má. „Musíte prísť za odborníkom a ten vám povie presne – pani Holubová, vy budete profitovať z krému, ktorý obsahuje retinol,“ vysvetľovala odborníčka. V rámci veľkého množstva reklám a propagácie kozmetiky na sociálnych sieťach sa žena ako laička nemá šancu v téme zorientovať.

Ďalšou témou sa preto stal fenomén kolagénu, ktorý je v dnešnej dobe propagovaný takmer každou influencerkou na sociálnych sieťach. „Mladým dievčatkám – tak volám všetky ženy pod tridsať rokov – radím, aby si kúpili kvalitný hydratačný krém, a to je všetko,“ hovorí. Kolagén podľa jej slov určitý význam má, no na trhu je toľko druhov, že aj odborníci majú problém orientovať sa. „Ten kolagén nemá na sebe napísané – Bež do kože pani Holubovej, presnejšie do vrásky XY, pretože ona to tak chce,“ žartovali spolu dámy. Kolagén pôsobí na celé telo, ale musí ísť o zdravotnícke prostriedky, nie o potravinový doplnok. Pri potravinových doplnkoch sa totiž zisťuje iba ich zdravotná nezávadnosť, ale nie ich účinnosť.

Mladé ženy botox nepotrebujú

Dcéra herečky priznala, že vo svojom okolí ma veľmi mladé ženy, ktoré si v skorom veku nechávajú aplikovať botulotoxín a veria, že tak nikdy nezostarnú. „Ja posielam takto mladé dievčatá domov a botulotoxín im do tváre neaplikujem, pretože je to úplne zbytočné,“ povedala o svojej praxi lekárka. Výnimku robí iba v prípadoch, ak má žena zdravotnú vadu – napríklad spadnuté viečka od narodenia. Karolína Holubová spomína instagramové filtre, ktoré človeku tvár vyhladia až tak, že sa sám na seba nepodobá. Práve to je podľa nej jeden z dôvodov, ktorý veľa žien popoženie k aplikácii botoxu. „Ženy by nemali riešiť jednotlivé vrásky, ale tvár ako celok,“ radí dermatologička. Aplikovanie botulotoxínu odporúča aplikovať až vo chvíli, keď už vrásky na tvári sú a nie ako prevenciu, keď žiadne vrásky žena nemá.

Precvičovať tvár aj telo

Aj na kožu, ako na všetko na zemi, pôsobí gravitácia, ktorá ju časom ovplyvňuje. „Ja mám nápad. Čo keby som stála dve hodiny denne na hlave?“ smeje sa Holubová. Dermatologička však radí, aby ženy pôsobenie gravitácie aspoň trochu spomalili tvárovou jógou. „Najdôležitejšie je trénovať sval, ktorý na tvári zdvíha kútiky úst. Keď má žena štyridsaťpäť tento sval sa začína predlžovať, a preto nám ako starším kútiky visia,“ vysvetľuje.

Kútiky pritom stačí ťahať usmievaním nahor, čím sa sval posilní. Okrem tvárových cvičení odporúča aj samotný šport. „Najdôležitejšie na tom je, aby sa človek cítil vo svojom tele dobre. Je dôležité si hovoriť, že tie problémy, ktoré mám ja, má aj moja susedka,“ uzavrela debatu o menopauze odborníčka. Holubová potvrdila, že ženy si nesmú o sebe myslieť, že sú po menopauze „vadné“ alebo nedostatočné. „Takto to zariadila matka príroda a pred menopauzou nás neochráni žiaden elixír mladosti,“ dodáva Eva Holubová.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…