NHL: Montreal si zahrá finále, Campbellovej trofeje sa hráči nedotkli

Na snímke hráči Montrealu Canadiens pózujú s trofejou Clarenca Campbella po víťazstve nad Vegas Golden Knights. — Foto: TASR/AP

Hokejisti Montrealu Canadiens sa prvýkrát od roku 1993 prebojovali do finále play off NHL.

New York 25. júna (TASR) - Hokejisti Montrealu Canadiens sa prvýkrát od roku 1993 prebojovali do finále play off NHL. V šiestom semifinálovom súboji zdolali v noci na piatok Vegas Golden Knights 3:2 po predĺžení a v celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

Autorom víťazného zásahu domácich bol v 99. sekunde predĺženia fínsky útočník Artturi Lehkonen. Canadiens narazia v boji o Stanleyho pohár na víťaza série Tampa Bay Lightning - New York Islanders, v ktorej je po šiestich stretnutiach stav nerozhodný 3:3.

„Habs“ sa mohli opäť spoľahnúť na svojho brankára, Carey Price zlikvidoval 37 striel hostí. Domáci dvakrát viedli, keď sa strelecky presadili Shea Weber a Cole Caufield, no Golden Knights dokázali zakaždým odpovedať. Na 1:1 vyrovnal Reilly Smith a duel poslal do predĺženia obranca Alec Martinez.

Rozhodujúci moment

Rozhodujúci moment prišiel v druhej minúte extra času, Montreal podnikol rýchly výpad, Phillip Danault bekhendom prihral na ľavú stranu Lehkonenovi, ktorý strelou z prvej rozhodol. „Som hrdý na všetkých v tejto šatni a na to, čo sme doteraz dokázali, ale stále je treba pracovať," povedal pre nhl.com strelec prvého gólu Weber.

Na striedačke Montrealu chýbal už vo štvrtom zápase za sebou hlavný tréner Dominique Ducharme, ktorý je v karanténe po pozitívnom teste na koronavírus, mužstvo viedol asistent Luke Richardson.

Opory Vegas nepomohli

Vegas nepomohli opory, útočníci William Karlsson, Jonathan Marchessault a Mark Stone neskórovali v sérii ani raz. „Z tejto série ma vymazali. To sa nemôže stať. Som kapitán tohto tímu, beriem na seba veľkú zodpovednosť za to, čo sa práve stalo,“ povedal Stone.

Príčiny prehry pomenoval aj tréner Vegas Peter DeBoer: „Súper bol pružnejší a prevzal kontrolu nad kľúčovými momentmi série. Keď sa Canadiens dostali so šance, využili ju. Keď potrebovali dať dôležitý gól, dali ho. Aj v porovnaní špeciálnych tímov boli lepší.“

Bez Tatara

Slovenský útočník Tomáš Tatar opäť chýbal v zostave Canadiens. Podľa cbssports.com vynechal zápas pre bližšie nešpecifikované zranenie, podľa iných zámorských zdrojov bol zdravý náhradník.

Po zápase si hráči Montrealu mali prebrať trofej Clarencea Campbella pre víťaza Západnej konferencie, ale z poverčivosti sa jej nedotkli. „Bojujeme o hodnotnejšiu cenu a myslíme iba na ňu. Samozrejme, je pekné získať toto ocenenie, pretože sme prešli dlhou cestou. Ale to hlavné sme zatiaľ nedosiahli,“ uviedol mladý útočník Montrealu Cole Caufield.

Víťazi Západnej konferencie sa dotkli trofeje od roku 2006 iba raz - v roku 2018 to urobili hráči Vegas, ktorí potom prehrali vo finále Stanleyho pohára s Washingtonom 1:4 na zápasy.

Semifinále play off NHL - šiesty zápas:

MONTREAL CANADIENS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 15. Weber, 30. Caufield (Edmundson, Petry), 62. Lehkonen (Danault, Gallagher) – 15. Smith (Theodore, Karlsson), 42. Martinez (Pietrangelo, Karlsson). Brankári: Price - Lehner, strely na bránku: 32:39, 3500 divákov.

/konečný výsledok série: 4:2, Montreal postúpil do finále Stanleyho pohára/