Dobré noviny
Briti si pripomenuli geniálneho matematika Turinga. Svojou prácou zachránil 14 miliónov ľudí
TASR
TASR

Briti si pripomenuli geniálneho matematika Turinga. Svojou prácou zachránil 14 miliónov ľudí

Hlavná pokladníčka britskej centrálnej banky (Bank of England) Sarah Johnová drží novú 50-librovú bankovku a knihu o matematikovi, logikovi a kryptografovi Alanovi Turingovi.
Hlavná pokladníčka britskej centrálnej banky (Bank of England) Sarah Johnová drží novú 50-librovú bankovku a knihu o matematikovi, logikovi a kryptografovi Alanovi Turingovi. — Foto: TASR/AP

Od roku 1940 dokázali Briti vďaka práci Turinga a jeho kryptografického tímu prekladať nemecké šifrované správy a predvídať tak ďalšie kroky nemeckej armády.

Turing, považovaný za otca modernej výpočtovej techniky, viedol tím, ktorý pre potreby britskej rozviedky prelomil nacistický námorný kód Enigma – išlo o zásadnú udalosť pre ďalší vývoj druhej svetovej vojny, spracovanú aj vo filme Kód Enigmy (The Imitation Game) z roku 2014.

Spáchal samovraždu

V roku 1952 sa Turing po sexuálnom vzťahu s iným mužom priznal k „hrubej neslušnosti“ a bol nútený podstúpiť „liečbu“ hormonálnymi injekciami. O dva roky neskôr, vo veku 41 rokov, spáchal samovraždu, keď zjedol jablko napustené kyanidom.

Roky po svojej smrti sa Turing stal symbolom predsudkov, ktorými trpeli homosexuáli počas jeho života. Za všetky tieto perzekúcie sa v roku 2009 vtedajší britský premiér Gordon Brown verejne ospravedlnil. „Bol obdivovaný za svoj brilantný um, ale prenasledovaný za to, že bol homosexuál," uviedol riaditeľ GCHQ Jeremy Fleming.

Turing sa v roku 1939 pridal k špionážnej organizácii Government Code & Cypher School, predchodkyni GCHQ, aby pomohol prelomiť nemecké kódy. S poľskou pomocou prelomil kód Enigma. V roku 1945 z GCHQ odišiel.

GCHQ je najväčšia britská špionážna agentúra. Jej úlohou je odpočúvať svet kvôli ochrane britskej bezpečnosti, pričom je však vystavená kritike, že tým porušuje právo verejnosti na súkromie.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?