Komunisti Slávku pripravili o veľkú lásku. Ľudia jej nechcú veriť, že sa diali aj také veci
Simona Gálová
Simona Gálová

Komunisti Slávku pripravili o veľkú lásku. Ľudia jej nechcú veriť, že sa diali aj také veci

Keď niekomu spomína svoj príbeh, ľudia nechcú veriť, že aj také veci sa diali.

Hádzanár z Československa utiekol aj so svojou láskou, kvôli rodičom sa vrátila a režim ju už späť nepustil. — Foto: Pamäť národa/Archív Slávky Melečkovej

V prvých dňoch po príchode do Viedne to vyzeralo, že celá rodina bude pokračovať do St. Gallenu vo Švajčiarsku, kde mal Igor kontakty na bývalých spoluhráčov v hádzanárskej lige. O týždeň však už sedeli v lietadle do Sydney. Práve tu žil bratranec Igorovho nebohého otca, ktorý sem odišiel z Budapešti koncom tridsiatych rokov. Každý týždeň odlietalo z Viedne do Sydney lietadlo plné Čechoslovákov.

Tento príbuzný vlastnil hotel v Modrých horách pri Sydney, kde sa stretávali jeho priatelia maďarsko-židovského pôvodu, ktorí sem emigrovali po potlačení Maďarského ľudového povstania v roku 1956. Tu začala pamätníčka s Igorom pracovať v kafetérii. Hostia si ich obľúbili a divili sa, že z Československa prišli takí pekní, mladí a vzdelaní ľudia. „Mysleli si asi, že chodíme po stromoch. Tento ich pohľad bol úplne absurdný,“ vysvetľovala.

Svadobné zvony

„Aby som nechodila po svete s nejakým hochštaplerom a aby boli rodičia spokojní, že som mala svadbu podľa ich prianí a želaní, rozhodli sme sa zosobášiť,“ opisovala dôvod svadby. Dňa 4. novembra ich oddal v katolíckej kaplnke český katolícky kňaz. Ani on, ani Igorova matka nemali s katolíckym obradom žiadny problém.

Spoveď s mladomanželmi vybavil v aute cestou na obrad. „Bol to na tú dobu moderný kňaz, ktorý vedel, kto sme, čo sme a prečo to robíme,“ dodala. Rodičia pamätníčky nikdy neboli nadšení zo vzťahu s Igorom vzhľadom na jeho pôvod, no nikdy to spolu otvorene nepreberali.

Hádzanár z Izraela

Igorovi veľmi chýbala hádzaná, ktorá bola v Bratislave jeho životnou náplňou, ale v Austrálii v tých časoch ešte neexistovala ako športová disciplína. Od letných prázdnin 1968 bol v Izraeli Igorov mladší brat Peter, ktorý tam odišiel so skupinou mladých ľudí, tzv. Mňačkovými deťmi, a po invázii v auguste sa už do Československa nevrátil.

Od roku 1948 v Izraeli žili matkini dvaja bratia a sestra, a tak ostal u nich. Cez Petra sa o Igorovi dozvedel tréner ženskej izraelskej reprezentácie a zlanáril ho prísť do Izraela, kde mu ponúkli hrať za hádzanársky klub Hapoel Ramat Gan.

Pamätníčka s Igorom a jeho matkou odleteli zo Sydney 14. mája 1969. Klub zaplatil všetky výdaje spojené s cestou, ako aj prenájom bytu pre mladomanželov. Hneď po príchode začali obidvaja – ako všetci novoprisťahovalci – navštevovať ulpan. Inštitút na výučbu modernej hebrejčiny a izraelských reálií v oblasti kultúry, geografie a histórie: „Každý deň, okrem soboty, sme sa učili ivrit - od ôsmej ráno do jednej. Bola to najlepšia jazyková škola, akú som kedy zažila. Za šesť mesiacov som rozprávala a písala po hebrejsky,“ usmieva sa.

Nešťastní rodičia

Rodičia pamätníčky boli celý čas nešťastní, že ich dcéra emigrovala, a posielali jej smutné listy. „Napriek tomu, že mám dve sestry, to veľmi ťažko niesli,“ spomínala. Bola hlboko presvedčená, že keď ich navštívi na Vianoce, tak sa s jej odchodom zmieria a situácia sa zlepší.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.