Dobré noviny
Viktória inšpiruje rodičov, aby deťom čítali knihy: Prinesie to výhody, za ktoré vám raz poďakujú
Simona Gálová
Simona Gálová

Viktória inšpiruje rodičov, aby deťom čítali knihy: Prinesie to výhody, za ktoré vám raz poďakujú

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Ku knihám však na Slovensku nemá prístup každé dieťa.

BRATISLAVA 23. júna - V čase, keď si veľa informácií či príbehov môžeme vypočuť alebo pozrieť, staviame knihy na druhú koľaj. „Čítanie deťom nie je len taký nástroj na zabitie času. Naopak, ide o zázračný gumidžús, vďaka ktorému sa z našich detí stávajú múdrejší, šikovnejší a úspešnejší ľudia. K tomu sa učia ľúbiť knihy a aj nás, rodičov,” píše zakladateľka iniciatívy Čítajme si spolu Viktória Marcinová.

Podľa výskumov, o ktorých informuje, čítanie nahlas nie je iba jedna z najlepších aktivít, ktoré stimulujú jazykové a kognitívne zručnosti, ale čítanie buduje aj motiváciu, zvedavosť a pamäť. Okrem toho, že pomáha v učení sa reči a jazyka, je najlepším spôsobom relaxu. Výskum, o ktorom píše časopis Telegraph, prekvapivo uvádza, že čítaním znížime napätie až o 68 %, zatiaľ čo hranie videohier ho zníži len o 21%.

Ako si nájsť čas?

Viktória Marcinová prišla s výzvou #aspoň5minút. Je to jednoduché – začnite dnes a začnite s malými cieľmi. Podľa výskumov by dieťa malo dostať aspoň 20 minút čítania denne, no teraz nechajte výskumy bokom. Začnite málom. Začnite budovať zvyk. Začnite piatimi minútami,” povzbudzovala rodičov pri výzve. Okrem päťminútového tipu odporúča, aby mali rodičia obľúbené knihy na toalete, na stole alebo na chladničke - tak, aby boli vždy po ruke.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Čítajme si spolu (@citajmesispolu)

Čítať aj najmenším

Autorka projektu sa opiera o výskum, ktorý už v roku 1995 dokázal, že najväčší skok v telesnom aj duševnom vývine dieťaťa nastáva už počas prvých mesiacov jeho života. „Ak rodičia do dieťaťa investovali svoj čas v ranom detstve, ich úsilie sa časom len zúročovalo,“ píše o výskume Marcinová. Novorodenci, ktorým rodičia čítajú knihy nahlas, majú neskôr väčšiu slovnú zásobu a vyspelejšie matematické schopnosti ako iné deti v ich veku.

Štúdia z roku 2019, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics, napríklad zistila, že deti, ktorým čítajú každý deň, sú každý rok vystavené približne 78-tisíc slovám.

Čítajte všetko 

A čo by ste mali svojim ratolestiam čítať? Krátka odpoveď je „čokoľvek, čo sa vám dostane do rúk“. „Kľúčom je vybrať niečo, čo rodičov bude baviť. Ak pri knihe zaspávajú, preč s ňou – nemá zmysel nič predstierať. Určite nechceme deti učiť, že knihy sa musia pretrpieť a treba zaťať zuby,“ zdôrazňuje Marcinová vo svojom blogu.

Jedným z desatora toho ako čítať deťom nahlas, je nebáť sa a čítať jednu obľúbenú knihu dookola. „Nebuďte prekvapení, ak dieťa bude chcieť čítať stále tú istú knihu. Môže ju chcieť každý večer päťkrát za sebou a bude ju recitovať s vami, a môžu ju chcieť celé mesiace každý deň,“ píše Marcinová. Týmto spôsobom si dieťa spája slová a príbeh, ktorý dokáže časom lepšie pochopiť.

Prístup ku knihám nemá každý

Viktória je rovnako súčasťou občianskeho združenia Krajina čitateľov, cez ktoré sa snaží pomôcť deťom, ktoré nemajú šancu mať vlastné knihyDeti, ktoré žijú v náročnom prostredí ovplyvnenom chudobou alebo chorobou, potrebujú uľahčiť prístup ku vzdelaniu.

Výskum, ktorý prebehol v 27 krajinách a trval 20 rokov, ukázal, že ak dieťa z chudobného prostredia vyrastá v prítomnosti 25 kníh, zvyšuje sa šanca, že bude študovať o dva roky dlhšie, ako keby tie knihy nemalo. „Zo všetkého najviac si prajeme, aby jedného dňa malo každé dieťa na Slovensku aspoň jednu vlastnú knihu – a ak nie to, tak aspoň dospelého, ktorý mu bude predčítať,“ želajú si členovia združenia.

Už ste čítali?