Rómski chlapci sa ponúkli, že pomôžu s opravou židovského cintorína. Teraz o nich píše celý svet
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Rómski chlapci sa ponúkli, že pomôžu s opravou židovského cintorína. Teraz o nich píše celý svet

Popri oprave zanedbaného cintorína si nájde čas aj na rozhovory o holokauste či vojne.

Vladimír Špánik je milovník histórie a starých židovských cintorínov. S premenou zabudnutého cintorínu na pietne miesto mu pomáhajú chlapci z miestnej komunity. — Foto: Vladimír Špánik

VINODOL 23. júna – Vladimíra vždy zaujímal osud starých židovských cintorínov. Keď sa ako rodený Bratislavčan dostal na vidiek, začal sa o históriu svojej obce aktívne zaujímať. Domácich sa pýtal aj na to, či sa vo Vinodole nachádzal židovský cintorín, ale dostával iba neurčité odpovede.

„Polohu cintorína sa podľa nich nedokázal presne identifikovať. Pomohli mi až na facebookovej stránke Židovské cintoríny na Slovensku a na jar v tomto roku som miesto aj našiel,“ začína svoje rozprávanie pre Dobré noviny Vladimír Špánik. O začiatkoch práce a ich priebehu domácich pravidelne informuje. „Vďaka prácam na susediacom pozemku bol už čiastočne odkrytý od náletových drevín a na povrchu sme našli zopár fragmentov náhrobných kameňov,“ pokračuje.

Cintorín bolo treba hľadať, bol zarastený. Prvotné práce už majú za sebou.
Cintorín bolo treba hľadať, bol zarastený. Prvotné práce už majú za sebou. Foto: Vladimír Špánik

Pridali sa spontánne

Kontaktoval Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku a po dohode začal s obnovou. Na Slovensku sa nachádza približne 750 starých židovských cintorínov. Vladimír sa pustil do práce a dlho sám neostal. Pridali sa k nemu aj mladí chlapci z miestnej rómskej komunity. „Keď videli starého chlapa na kolenách, tak sa pridali spontánne,“ vtipkuje Vladimír. Chlapci mu ponúkli pomoc a on ju s radosťou prijal - a písala o tom napríklad aj svetoznáma agentúra Reuters.

Odvtedy spoločne zveľaďujú miestny cintorín a nevadí im ani to, že za to nedostanú zaplatené. Prácou strávili už deväť sobôt. Chlapci majú od 11 do 15 rokov. Práce sa odhadujú na dva roky. „Jeden z nich ma prekvapil, keď spomenul, že Hitler zabíjal aj cigáňov. Usúdil som, že bude stáť za to s nimi pracovať,“ spomína Vladimír.

Chlapci sa spontánne pridali k práci.
Chlapci sa spontánne pridali k práci. Foto: Vladimír Špánik

Prepojenie s históriou

Okrem odnášania krovín, hrabania, odvážania odpadu a hľadania roxorovými sondami spadnuté macevy, sa tak spoločne bavia aj o histórii. „Chcel som, aby im práca, ktorú robia, dala aj rozmer podobných osudov rómskej a židovskej populácie. O tomto smutnom období nevedeli viac, ale naše rozhovory im túto časť histórie pomaly otvárajú,“ hovorí Vladimír.

Cintorín vo Vinodole bude prvý, ktorý sa milovník histórie bude snažiť premeniť na dôstojné pietne miesto. Vytvoril aj lokálne občianske združenie Zoulus, cez ktoré chce s ďalšími dobrovoľníkmi prispieť k zveľadeniu obce.

Práce odhadujú na dva roky.
Práce odhadujú na dva roky. Foto: Vladimír Špánik

Získali už aj prvý grant vo výške 800 eur na práve prebiehajúce práce, ďalšie náklady vzniknú na úpravu náhrobných kameňov, živého plotu či informačnej tabule. „S kolegami sme už však zabehli aj na židovský cintorín na rozhraní chotárov Vinodolu a Veľkého Cetína, ktorý je rovnako ako náš vo veľmi zlom stave. Zarastený a zabudnutý. Verím, že mi chlapci pomôžu pri prácach aj na tomto cintoríne,“ uzatvára.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…