Dobré noviny
Najmladšia špiónka pochádzala z Bratislavy. 18-ročná Trixi nacistov klamala šarmom a dôvtipom
Simona Gálová
Simona Gálová

Najmladšia špiónka pochádzala z Bratislavy. 18-ročná Trixi nacistov klamala šarmom a dôvtipom

Bombardovanie Apolla, strategického podniku nacistov, mohlo prebehnúť len vďaka špiónke Trixi.
Bombardovanie Apolla, strategického podniku nacistov, mohlo prebehnúť len vďaka špiónke Trixi. — Foto: Prvezeny.sk

Najmladšia špiónka z Bratislavy dokázala prekabátiť vysoko postavených nacistov.

BRATISLAVA 23. júna – Keď rok pred koncom druhej svetovej vojny americké lietadlá bombardovali bratislavskú rafinériu Apollo, mala Beatrix Čelková-Pospíšilová alias Trixi iba osemnásť rokov. Pritom ako musela po bombardovaní identifikovať mŕtve telá sa jej zmocňovala hrôza a výčitky svedomia.

Bola to práve Trixi, ktorá dodala Spojencom informácie a plány tohto strategického podniku v Petržalke, ktorý bol pod kontrolou nacistov. Najmladšia špiónka, ktorú tak nazvali švajčiarske média, nepoužívala v domácom odboji klasické zbrane, no využila svoj šarm, dôvtip, spoločenské vystupovanie a znalosť niekoľkých jazykov.

Biela pani

Hoci sa mladá Beatrix narodila v roku 1925 v Bratislave, po rozvode rodičov sa presťahovala s otcom do Prahy. Ako sa však mladé šestnásťročné dievča z Prahy dostane do odboja? Za tým hľadajme jej tetu, Františku Hrubišovú, ktorá ju chodila z Bratislavy často navštevovať, a to bez dokladov a ilegálne.

Františka viedla tajný dvojaký život – bola zdravotnou sestrou a zároveň členkou odbojového hnutia, kde podľa svojich šedivých vlasov dostala prezývku Biela pani. Pri jednom zo stretnutí na ňu neter urobila veľký dojem, a tak členom odboju odporučila, aby mladej Trixi dali nejaké úlohy. Práve toto rozhodnutie zmení mladej dievčine celý život.

Od venčenia psov do filmových štúdií

Prvá úloha, ktorú dostala, bolo venčenie psa pre jednu židovskú rodinu. Židia totiž nemohli vlastniť žiadne zvieratá a všetky, ktoré mali, museli odovzdať úradom. Neskôr nemohli nakupovať ani lieky, tak pre nich balíčky s liekmi pripravovala Trixi. Podľa jej slov si ani neuvedomovala, že začala pracovať v odboji. Odborári si všimli Trixin potenciál a dávali jej čoraz ťažšie pokyny. Mladá Bratislavčanka bola totiž krásna, dôvtipná a vedela dokonale po nemecky, a to až tak, že dokázala čítať nemeckých klasikov.

Bratislava. Rafinéria Apollo a prístav po bombardovaní — Foto: Pavol Poljak
Bratislava. Rafinéria Apollo a prístav po bombardovaní. — Foto: Pavol Poljak
Trixi počas mladosti. — Foto: Archív
Biela pani - Trixina teta. — Foto: Prvezeny.sk

Hana Kohnová, ktorej Trixi potajme venčila psa, ju poslala pracovať do filmových štúdií Barrandov, kde to významnými ľuďmi len tak prekypovalo. Pražské filmové ateliéry patrili k najvychýrenejším v Európe, preto sa tu premávali prominentní herci či politici. Barrandov dokonca navštívil aj Joseph Goebbels, minister nacistickej propagandy, ktorý chcel Barrandov premeniť na európsky Hollywood.

Učila sa aj zvodnosti

Trixi mala v štúdiách legálnu prácu – čítala rukopisy a predkladala ich nadriadeným pre prípad, že by diela chceli sfilmovať. Prácu však vykonávala len na oko, jej skutočným zámerom bolo získať čo najviac informácii pre domáci odboj. To sa jej darilo veľmi dobre – dokázala sa zoznámiť s nemeckými štátnymi tajomníkmi aj nacistickým spravodajcom, ktorý jej mal podľa reportéra Slava Kalného navrhnúť, aby sa pridala k nemeckej spravodajskej službe.

Ten netušil, že Trixi už dávno pracuje pre Spojencov. Počas práce v Barrandove sa Trixi učila ako získať, čo najviac informácii. „Učila sa zvodnosti, flirtovaniu. Učila sa, ako sa usmievať, ako nemeckému oficierovi podávať ruku na pobozkanie. Učila sa ako piť, ale nikdy sa neopiť," píše o Trixi Slavo Kalný vo svojej knihe Bombardovanie Apolky.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?