Toto sú rastliny, ktoré by mal mať doma každý. Bude sa vám vďaka nim nielen lepšie dýchať
Od bazalky, ktorá posilňuje imunitný systém až po muškáty na zmiernenie stresu.
VEĽKÁ BRITÁNIA 22. júna - Odborníci popísali, akými druhmi rastlín môžeme zmierniť bežné zdravotné ťažkosti. Dozviete sa, ktoré rastliny pomáhajú ľuďom s astmou, alebo inými respiračnými chorobami, zatiaľ čo iné môžu posilňovať imunitný systém či zmierňovať zápal a bolesť kĺbov.
Zelenec chochlatý - Záchrana pre astmatikov
Zelenec predstavuje dokonalú rastlinu, ktorá prirodzene čistí vzduch, čím je vhodná pre astmatikov. „Táto rastlina odstráni zo vzduchu až deväťdesiat percent potenciálne rakovinotvorného chemického formaldehydu,” uviedla pre Daily Mail odborníčka na rastliny Georgie Matthews. Zelenec je považovaný za najlepšiu izbovú rastlinu, pretože absorbuje škodlivé toxíny. Zo znečistenej miestnosti dokáže absorbovať až 95 percent škodlivých toxínov. „Sú schopné detoxikovať a odbúravať škodlivé chemické zlúčeniny, ako je oxid dusný, oxid uhoľnatý, formaldehyd a benzén, ktoré môžu zhoršovať príznaky astmy,” dodala Matthews.
Muškáty - Pre tých so zvýšeným tlakom
Muškáty, ktoré sú v slovenských domácnostiach obľúbenou rastlinou, môžu pomôcť znížiť krvný tlak. „Muškáty a pelargónové oleje môžu zmierniť príznaky stresu, a to vďaka svojim relaxačným schopnostiam, ktoré vyrovnávajú autonómny nervový systém,” povedala o obľúbených balkónových rastlinách Matthews. Muškáty, najmä vo forme éterického oleja, pomôžu znížiť krvný tlak a zároveň pôsobia protizápalovo. Sú teda ideálne pre ľudí trpiacich zvýšeným krvným tlakom.
Levanduľa - Na spánok aj úzkosti
Fialová rastlina, ktorá je známa tým, že zlepšuje spánok, no Matthews tvrdí, že levanduľa pomáha aj pri znižovaní úzkosti a pomáha aj imunitnému systému. „Kvetinové vône, akú má aj levanduľa nám pomôžu cítiť sa šťastnejšie a dokáže upokojiť naše emócie,” dodala odborníčka. Aj vedecké štúdie dokazujú, že levanduľa dokáže zmierniť úzkostné pocity, čo umožňuje človeku lepšie spať, a tým sa zlepšuje celkový imunitný systém.
Skorocel - Na suchý kašeľ
Rastlina, ktorá môže niekomu pripomínať skôr burinu, sa používa na preťaženie priedušiek, zápaly prínosových dutín a alergie ako je senná nádcha alebo astma. „Skorocel patrí medzi obľúbený liek na suchý kašeľ, no jeho listy môžeme pridať aj do šalátov či čajov,” povedala profesionálna bylinkárka Jenya Di Pierro.
Bazalka - Zlepší náladu
Množstvo amatérskych kuchárov si neuvedomuje, že dobrú náladu počas varenia môžu mať aj z používania čerstvej bazalky. „Má schopnosť výrazne vylepšiť náladu. Bazalka obsahuje lanlool, zložku, ktorá dodáva byline výraznú a príjemnú arómu. O Linaloole je dokázané, že má množstvo pozitívnych účinkov na telo a imunitný systém,” pokračovala vo vysvetľovaní Georgie Matthews.
Echinacea – V prípade núdze nahradí antibiotiká
Ružová alebo biela rastlina, ktorá je skvelou alternatívou k antibiotikám, najmä pre ľudí, ktorí sú rezistentní. Rastlina je známa svojou účinnosťou v boji proti nachladnutiu, chrípke a mnohým bakteriálnym, vírusovým a plesňovým infekciám. Echinaceu vo väčších dávkach nie je vhodné užívať dlhšie ako 14 dní. Jej efekt na imunitu by mohol byť kontraproduktívny. Echinacea taktiež nesmie byť užívaná pri systémových a autoimunitných ochoreniach (roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, lupienka apod.)!