Dobré noviny
Skutočný Forrest Gump: Nasadol do autobusu a urobil to, čo sa politikom nedarilo desaťročia
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Skutočný Forrest Gump: Nasadol do autobusu a urobil to, čo sa politikom nedarilo desaťročia

Fotografia Američana a Číňana obletela svet.
Fotografia Američana a Číňana obletela svet. — Foto: Instagram: fcchkfcc

Stolnotenisový hráč stojí za vznikom pingpongovej diplomacie, ktorá prelomila desaťročia chladných vzťahov Číny a Spojených štátov.

USA/ČÍNA 21. júna – Keď mladý stolnotenisový hráč Glenn Cowan vycestoval na svetový šampionát do Japonska, netušil, že cesta bude predstavovať bod zlomu v chladných vzťahoch medzi dvomi krajinami.  Dvadsať rokov sa Čína a Spojené štáty na medzinárodnej úrovni tvárili, že tá druhá neexistuje.

Glenn bol talentovaným hráčom stolného tenisu, v juniorských kategóriách patril medzi najlepších hráčov. Ako 29-ročný sa kvalifikoval na svetový šampionát v japonskom Nagoji v roku 1971. Tam svojou hrou síce neočaril, ale aj tak si vyslúžil pozornosť. V jeden deň počas šampionátu nestihol autobus na hotel s americkými hráčmi, a tak sa odviezol s Číňanmi. Plný autobus čínskych hráčov na neho uprene pozeralo. Glenn mal dlhé vlasy, obdivoval hnutie hippies. Glenn neskôr historikovi priznal, že sa s nimi snažil nadviazať kontakt prostredníctvom tlmočníka. „Aj my sme v našej krajine poznali útlak a bojujeme proti nemu. Len vydržte. Čoskoro to bude pod kontrolou, pretože špičky našich krajín sú stále viac v kontakte,“ povedal.

Prisadol si k nemu čínsky hráč a trojnásobný majster sveta Zhuang Zedong. Američanovi venoval hodvábnu šatku s obrázkom čínskeho pohoria. Ten sa neúspešne snažil v osobných veciach nájsť tiež niečo, čo by sa dalo dať do daru, ale neúspešne. Pri ďalšej príležitosti doniesol tričko LET IT BE od Beatles. Novinári sa pýtali Glenna, či by chcel ísť do Číny. Ten ich odbil odpoveďou, že by rád zavítal do každej krajiny, v ktorej ešte nebol. Keď sa spýtali priamo na Čínu, odpoveď bola jasná: „Áno.“ Spoločné fotografie obleteli svet a dostali sa až pred Mao Ce-Tunga. Nariadil, aby americkú delegáciu pozvali do Číny. A tak po desaťročiach zavítala do Číny prvá oficiálna americká návšteva. Deväť hráčov ping-pongu, dvaja funkcionári a dve manželky prileteli do Číny.

Viac ako mierové dohody

Pozreli si Veľký čínsky múr, zahrali pár exhibičných zápasov a domov sa vrátili ako najväčší hrdinovia. „Pomocou ping-pongových rakiet urobili to, čo parížske mierové rozhovory a ministerstvá zahraničných vecí nedokázali za celé desaťročia,“ písalo v tej dobe Los Angeles Times.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ملتقى الشرقين (@moltaqa_alsharqain)

10. júna uplynulo 50 rokov od zrušenia amerického obchodného embarga voči Číne. Dnes nikto nepochybuje o tom, že za prelomením ľadov môže práve stolnotenisový hráč. Táto historická udalosť sa premietla aj do kultového filmu Forrest Gump. Glenn Cowan sa po príchode domov snažil zúžitkovať slávu, vydal príručku k hraniu stolného tenisu. Ako hráč ani ako tréner sa však neživil a skončil ako stredoškolský učiteľ. Veľmi skoro sa však začali v jeho správaní ukazovať psychické poruchy, ktoré sa v kombinácii s užívaním drog ešte znásobovali.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa I provinciali dello sport ⚽️🎾🏀 (@iprovincialidellosport)

Diagnostikovali mu bipolárnu poruchu aj schizofréniu. Keď neužil lieky, bol nevyspytateľný, keď ich však bral, naberal na hmotnosti. Ako 52-ročný dostal infarkt a už sa neprebral. „Pingpongová diplomacia,“ ktorú svojim náhodným vstupom do autobusu založil, pomohla ľuďom na oboch stranách. Bez nej by komunikácia, spolupráca a prelomenie ľadov neprebehlo tak rýchlo a ktovie, kedy. „Žiadna z našich by dnes v Číne nepodnikala bez úsilia pingpongovej diplomacie,“ hovorí predseda Americkej obchodnej komory v Číne Greg Gillgan.      

Už ste čítali?