EURO 2020: Spolu s Talianskom postúpil aj Wales, Švajčiari sú tretí

Turci na šampionáte nezískali ani jeden bod a so skóre 1:8 obsadili poslednú štvrtú priečku.

Na snímke hráči Talianska oslavujú víťazstvo — Foto: TASR/AP

Baku 20. júna (TASR) - Futbalisti Švajčiarska zvíťazili vo svojom záverečnom zápase A-skupiny ME 2020 v Baku nad Tureckom 3:1 a udržali si šancu na postup do osemfinále. So štyrmi bodmi skončili v tabuľke na treťom mieste, pri rovnosti bodov a remíze vo vzájomnom súboji s Walesom rozhodlo v prospech súpera lepšie skóre. Turci na šampionáte nezískali ani jeden bod a so skóre 1:8 obsadili poslednú štvrtú priečku.

Švajčiari položili základ víťazstva v prvej polhodine nedeľňajšieho stretnutia, keď sa strelecky presadili Haris Seferovič a Xherdan Shaqiri. Turci znížili v 62. minúte po strele Irfana Kahveciho, no o šesť minút neskôr stanovil konečné skóre opäť Shaqiri. Postup Švajčiarov do osemfinále bude závisieť od výsledkov v ostatných skupinách. Do vyraďovacej fázy postupujú prvé dva tímy a štyri najlepšie z tretích miest zo šiestich základných skupín.

Postúpil aj Wales

Futbalisti Talianska potvrdili v nedeľu v Ríme prvenstvo v A-skupine EURO 2020 triumfom nad Walesom 1:0. Napriek prehre si postup do osemfinále vybojoval aj Wales, pri rovnosti bodov a remíze vo vzájomnom súboji predstihol v tabuľke tretie Švajčiarsko vďaka lepšiemu skóre.

Na Olympijskom štadióne rozhodol o tesnom víťazstve svojho tímu Matteo Pessina v prvom polčase. Taliani vyhrali jedenásty duel za sebou a sériu bez prehry zaokrúhlili na číslo 30, čim vyrovnali rekord národného tímu. Gól neinkasovali celkovo už 1055 minút. Wales dohrával od 55. minúty bez vylúčeného Ethana Ampadua.

Už pred zápasom mali Taliani istú účasť vo vyraďovačke a tréner Roberto Mancini tak urobil až osem zmien v porovnaní s predchádzajúcim duelom. Do hry po dlhšom zranení zasiahol v strede poľa Marco Verrati, v kádri však pre svalové problémy chýbal kapitán Giorgio Chiellini.

Taliani nastúpia v osemfinále v sobotu 26. júna o 21.00 SELČ v londýnskom Wembley proti druhému tímu C-skupiny (Ukrajina alebo Rakúsko). Wales čaká v ten istý deň o tri hodiny skôr v Amsterdame zápas proti tímu z druhej priečky „béčka“, na ktorej ešte môžu skončiť všetci štyria účastníci tejto skupiny.

A-skupina - 3. kolo:

Švajčiarsko - Turecko 3:1 (2:0)

Góly: 26. a 68. Shaqiri, 6. Seferovič - 62. Kahveci. Rozhodovali: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všetci Slovin.), ŽK: Xhaka - Calhanoglu, Celik, Söyüncü.

Švajčiarsko: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Widmer (90.+2 Mbabu), Freuler, Xhaka, Zuber (85. Benito) - Shaqiri (75. Vargas) - Seferovič (75. Gavranovič), Embolo (85. Mehmedi)

Turecko: Cakir - Celik, Demiral, Söyüncü, Müldür - Ayhan (64. Yokuşlu) - Ünder (80. Karaman), Tufan (64. Yazici), Kahveci (80. Kokcu), Calhanoglu (86. Tokoz) - Burak Yilmaz

Taliansko - Wales 1:0 (1:0)

Góly: 39. Pessina. Rozhodovali: Hategan - Ghinguleac, Gheorghe (všetci Rum.), ŽK: Pessina - Allen, Gunter, ČK: 55. Ampadu (Wales)

Taliansko: Donnarumma (89. Sirigu) - Toloi, Bonucci (46. Acerbi), Bastoni, Emerson - Pessina (87. Castrovilli), Jorginho (75. Cristante), Verratti - Chiesa, Belotti, Bernardeschi (75. Raspadori)

Wales: Ward - Gunter, Rodon, Ampadu - Roberts, Allen (86. Levitt), Morrell (60. Moore), Williams (86. B. Davies) - Bale (86. Brooks), Ramsey, James (74. Wilson)