Za každého obyvateľa vysadia desať stromov. Glasgow svetu ukazuje ako riešiť klimatickú krízu
Nový les s prezývkou Clyde má vzniknúť v najbližšej dekáde.
GLASGOW 21. júna – Vedenie škótskeho mesta Glasgow sa rozhodlo, že počas najbližších desiatich rokov vysadí osemnásť miliónov stromov. Na každú osobu, dospelého aj dieťa, tak pripadá až desať nových stromov. Výsadba zaručí, že sa zalesnenie mesta zvýši až na dvadsať percent.
Príkladom pre iné štáty
Glasgow sa ešte tohto roku stane hostiteľským mestom klimatické samitu COP26, na ktorom sa očakáva, že si svetoví lídri stanovia prísnejšie ciele v boji proti globálnemu otepľovaniu. Varovania vedcov pribúdajú a dôkazy jasne ukazujú, že svet sa blíži k prekročeniu limitu najvyššieho možného oteplenia 1,5 °C, ktoré bolo stanové v parížskej klimatickej dohode z roku 2016.
Zastupitelia Glasgowa tak ešte pred začatím samitu podpísali cieľ o vzniku klimatických lesov, ktorý je považovaný za jeden z najambicióznejších vo všetkých regiónoch Spojeného kráľovstva. „Tam, kde je to len možné, chceme vytvoriť pôvodný les. Je to obrovský záväzok, no dúfame, že sa zapojí čo najviac ľudí, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť pre našu planétu,“ povedal pre BBC Radio George Anderson. Tím, ktorý stojí za projektom, chce stromy vysadiť v oblastiach bývalých uhoľných miest, mestských ulíc aj vidieku.
Lesy zvýšia kvalitu života
Okrem toho, že les pomôže pri znižovaní uhlíkovej stopy, výrazne zlepší život divokej zvery i samotným Škótom. „Pandémia nám ukázala tak ako nikdy predtým, akú hodnotu majú mestské priestory, kde sa môžeme zbaviť stresu. Ekologické, ekonomické, no aj sociálne výhody budú obrovské,“ dodala líderka mestskej rady v Glasgowe Susan Aitken.