Dobré noviny
Pred 17 rokmi zahájil formát MP3 pád hudobného priemyslu
Dobré noviny
Dobré noviny

Pred 17 rokmi zahájil formát MP3 pád hudobného priemyslu

Názov technológie mp3 pre kompresiu zvukových dát oslavuje 17. narodeniny.

Názov technológie mp3 pre kompresiu zvukových dát oslavuje 17. narodeniny. Vytvorili ho vedci z nemeckého inštitútu Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS v piatok 14. júla 1995. Podľa informácií na internete sa v tento deň rozhodli, že budú pre novú technológiu kódujúcu audio používať ".mp3" ako koncovku súborov. Samotný dátum má medzi udalosťami aj kalendár Britanniky. Súbory mp3 sú v súčasnosti jednoznačne najrozšírenejším spôsobom uchovávania hudby a spôsobuje stále väčšie problémy hudobným kolosom.

Koncovka .mp3 vzišla z jednomyseľného výsledku interného hlasovania na inštitúte a vytesnila predtým používanú koncovku .bit. Správu o víťazstve vtedy rozoslal kolegom jednoduchým e-mailom Jürgen Zöller. MP3 sa čoskoro na to stalo všeobecne používanou skratkou pre štandard "MPEG Audio Layer 3". Označenie sa dá považovať za zavŕšenie rokov výskumu v tíme štyroch desiatok ľudí.

Svetová kompatibilita a aféra okolo Napsteru

Medzinárodná štandardizácia formátu v roku 1992 mu zaistila svetovú kompatibilitu. Vďaka tomu technológia garantuje, že miliardy súborov si budú môcť prehrávať aj ďalšie generácie audiofilov. Súbory v tomto formáte sa vo veľkom sťahujú na internete, čo sa v prípade nelegálne šírených kópií nepáči nahrávacím spoločnostiam a už celú jednu dekádu klesá predaj hudby na klasických nosičoch. V súčasnosti je podľa odhadu nahrávacích firiem až 95 percent digitálnej hudby ilegálnych. Do dejín vstúpila aféra hudobnej služby Napster, ktorá ako prvá umožňovala masovo kopírovať a rozširovať hudobné súbory práve vo forme mp3. Napster bol obvinený z masového porušovania autorských práv a služba bola po dvoch rokoch uzavretá. Žalobu podala skupina Metallica, ktorej unikol na internet celý pripravovaný album. Paradoxne toto rozhodnutie viedlo k tomu, že sa namiesto jednej služby okamžite vyrojili desiatky ďalších, fungujúcich na stále komplikovanejších a horšie odhaliteľných princípoch.

Formát nebol dodnes prekonaný

Fraunhofer IIS začal pracovať na kódovaní audia v roku 1987 a spolu s vedcami z Univerzity Bedricha Alexandra v Erlangene-Norimbergu nakoniec dali dohromady veľmi výkonný algoritmus, ktorého štandard dostal označenie ISO-MPEG Audio Layer-3. Ešte v roku 1992 považovalo odvetvie túto technológiu za príliš zložitú na praktické využitie. Napriek tomu sa nakoniec osvedčila a iná metóda ju zatiaľ nezosadila z trónu. MP3 tak zostáva štandardom pre digitálne zvukové nahrávky v počítačoch a na internete.

Inštitút Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS vznikol v roku 1985 a sídli v nemeckom Erlangene. Fraunhofer IIS vyvíja mikroelektronické systémy a zariadenia spolu s patričnými integrovanými obvodmi a softvérom, uvádzajú jeho stránky. Pracovisko má tiež v Norimbergu, Fürthe, Drážďanoch a Ilmenau.

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

Už ste čítali?