Dobré noviny
Hľadáte netradičný zážitok? Inšpirujte sa slovenskými velikánmi Štefánikom, Štúrom, Baničom
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Hľadáte netradičný zážitok? Inšpirujte sa slovenskými velikánmi Štefánikom, Štúrom, Baničom

O tom, čo všetko pre nás robia, zvyčajne nepíšu na Instagrame, ani na Facebooku. Pracujú a konajú často v tichosti, no keď potrebujeme, máme v nich pevný bod.
O tom, čo všetko pre nás robia, zvyčajne nepíšu na Instagrame, ani na Facebooku. Pracujú a konajú často v tichosti, no keď potrebujeme, máme v nich pevný bod. — Foto: Unsplash / C. Hernandez, Pexels

Mali skvelé nápady. Ich obľúbené predmety či koníčky môžu byť inšpiráciou aj pre nás, keď hľadáme netradičné tipy na darčeky. 

BRATISLAVA, 21. júna - O každom z našich velikánov by sme pravdepodobne dokázali povedať pár viet. Každý z nich však viedol inšpiratívny život, ktorý by bol podnetným námetom na román. Inšpirujte sa obľúbenými aktivitami, vecami či miestami M.R. Štefánika, Mórica Beňovského, Ľudovíta Štúra, J.M. Hurbana a Štefana Baniča a darujte svojim blízkym netradičný zážitok.

M. R. Štefánik: Charizmatický génius vymyslel zlepšováky a nejeden vynález   

Štefániková charizma, inteligencia a prirodzená autorita mu otvárala takmer každé dvere vo svete. Foto: dikda.eu, stefanikovotajomstvo.sk

Osobnosť Milana Rastislava Štefánika je dodnes zastretá mysticizmom a rúškom tajomstva. Napriek nízkemu vzrastu a kiahňam, ktoré mu v detstve poznačili tvár, ho dobové pramene opisujú ako muža, ktorý mal neuveriteľný šarm.“ Ten podľa etnologičky a historičky Kataríny Nádaskej pôsobil ako magnet. Na ženy rovnako ako na mužov.

Pochádzal z dvanástich detí a zo vzdelanej evanjelicky rodiny. „Výborne sa učil, otec ho odmalička podporoval v štúdiu.“ Keď sa však Milan neskôr rozhodol pre astronómiu, otec nebol ktovieko nadšený. Chcel, aby sa stal účtovník. Príťažlivosť, charizma, prirodzená autorita, inteligencia, rozhľad a vzdelanie mu otvorili brány do sveta. Získal hodnosť generála francúzskej armády, aj reputáciu ako astronóm. Už v mladom veku mohol naplno prejaviť svoje kvality ako diplomat a politik, čo aj adekvátne využil pre podporu vzniku Československej republiky.

Chodiaca charizma a šarm

Na Mont Blancu založil observatórium a výpravami do sveta získaval nové poznatky. „Istý čas žil aj na Tahiti, kde sa venoval fotografii a zaujímal sa o miestne zvyklosti. Pobyt ho inšpiroval k napísaniu knihy Ekvádorský zápisník,“ prezrádza Katarína Nádaská.  V Paríži mu otváral brány palácov takmer každý vysoko postavený človek a diplomat. „Mal veľa prívrženkýň (manželiek či dcér) aj prívržencov z prostredia diplomatických kruhov. Ohúril aj japonského cisára či Číňanov, čo podporilo vznik čulých čínsko-československých obchodných stykov,“ pokračuje Zuzana Pravdová.  

Mnohé Štefánikove nápady na zlepšováky ostali len v štádiu nákresov. Jedným z nich je náčrt cestovnej skladacej fajky, ktorú si chcel Štefánik ľahko uskladniť aj na cestách. Objavili ho po generálovej smrti v roku 1919.
Mnohé Štefánikove nápady a zlepšováky sám autor nestihol zhmotniť. V roku 2019 sa to podarilo Slovákom z GGT a. s. Foto: stefanikovotajomstvo.sk 

TIP NA DARČEK: Štefánikovo tajomstvo

Darovať vec alebo zážitok? Ak by mal túto dilemu rozlúštiť M. R. Štefánik, pravdepodobne by spojil hmotné aj nehmotné. Daroval by niečo, z čoho bude mať obdarovaný navždy zážitok. 

Všestranný génius vymyslel nejeden unikátny vynález. Zaslúžil sa o zdokonalenie prístroja na pozorovanie Slnka či nástroj na sčítavanie volebných hlasov. Mnohé nápady sa zachovali len v štádiu nákresov a dnes sú uschované v Slovenskom národnom archíve. Jedným z nich je náčrt fajky, ktorú si chcel Štefánik ľahko uskladniť aj na cestách. Hoci nákres vytvoril v roku 1906 v parížskej hvezdárni profesora Janssena, našiel sa až po jeho smrti v Paríži. O sto rokov od objavenia nákresu, v roku 2019, vdýchli fajke život práve Slováci. Má elegantný tvar, hladký povrch z opracovaného dreva briar z vresovca. Kvôli jeho hustote a tvrdosti ho na Slovensko priviezli zo španielskej Andalúzie. Každý kus má vlastné vygravírované sériové číslo a certifikát originality. Ako vyzerá zhmotnenie jedného z generálových nákresov? To je Štefánikovo tajomstvo. 

Zomrel ako tridsaťosemročný pri leteckej tragédií opradenej rúškom tajomstva. Hoci novodobé hoaxy vykresľujú Štefánika ako sukničkára, jeho jedinou skutočnou láskou bola žena výnimočných kvalít zo starého talianskeho šľachtického rodu, Giuliana Benzoni. Podobne ako Štefánik, aj ona sa angažovala v diplomacii a oduševnene bojovala proti diktatúre a fašizmu. Štefánik jej daroval zásnubný prsteň, no oženiť sa s ňou nestihol. Markíza Benzoni sa viac nevydala. Podľa českého historika Pavla Kosatíka kúpil Štefánik pri Tahiti menší ostrov, kde sa plánovali s Giulianou usadiť. Raz si do svojich poznámok zapísal: „Žil som krásny život, prežíval som večnosť v sekundách.“ V živote, počas ktorého žil naplno každý jeden deň, sa riadil jednoduchým heslom: Veriť, milovať, pracovať.

Móric Beňovský: Dobrodruh, ktorý sám o sebe napísal bestseller

Dodnes sa úplne presne nevie, ako Beňovský vyzeral. Maliari maľovali jeho portréty až po smrti, nie je vylúčené, že aj niekto z maliarov si kde-tu občas niečo prikrášlil.
Dodnes sa presne nevie, ako Beňovský vyzeral. Maliari zhotovovali jeho portréty až po smrti, nie je vylúčené, že si niekto občas niečo prikrášlil. Foto: FB Zahalené osobnosti Slovenska, Pexels / Ekrulila

Móric Beňovský (1746 - 1786 ) bol rebel a dobrodruh. Jeho mama, šľachtičná Rozália Révayová, sa dvakrát vydala. Prvému mužovi (vo veku jej starého otca) porodila šesť detí. Plukovníkovi zo zemianskej rodiny, Samuelovi Beňovskému, ďalších jedenásť. Keď mal Móric štrnásť rokov, matka zomrela. Nasledovali boje o dedičské konanie a švagrovia podali na Mórica žalobu za násilné odobratie majetku. Súdu sa vyhol útekom na Spiš, kde skúšal vyrábať elixír večného života. Oženil sa so Zuzanou Hӧnschovou, ktorú mal podľa etnologičky a historičky Kataríny Nádaskej „veľmi rád.“ V Poľsku bojoval za nezávislosť od Ruska. Padol do zajatia, no zorganizoval vzburu a spolu s ďalšími väzňami sa mu podarilo uniknúť. Zmocnil sa lode Sv. Peter a Pavol a preplavil Tichý oceán. V tom čase sa pustil do písania autobiografickej knihy Pamäte a cesty.

Miloval ho Paríž aj Madagaskar

Cez Japonsko sa dostal do Makaa a vstúpil do služieb k Francúzom. V Paríži, kam za ním pricestovala aj manželka, si získal vynikajúce renomé a priazeň francúzskeho kráľa Ľudovíta XV, ktorý ho ako svojho nástupcu vyslal na Madagaskar. Počas troch rokov chránil domorodých obyvateľov pred zavlečením do otroctva, za čo si ho domáci výnimočne cenili. Pričinil sa údajne aj o výstavbu sídlisk a ciest, kreslenie máp a geografické prieskumy.  Keď mal tridsať rokov, vymenovali ho za „kráľa kráľov“. Išlo pravdepodobne o najvyššie postavenie len na jednom území ostrova. Po návrate do Paríža získal hodnosť francúzskeho generála a v roku 1778 mu Mária Terézia udelila titul gróf.

TIP NA DARČEK: Objaviteľská cesta na zrúcaninách Slovenska

Historička Katarína Nádaská vidí ako ideálny darček inšpirovaný Móricom Beňovským v podobe netradičného výletu. Napríklad k málo známym zrúcaninám a hradom Slovenska. Viaceré v minulosti neplnili strategickú ochrannú funkciu, zápisy o ich pôvode sa možno preto nenašli. Zrúcaninu Čierny hrad v obci Zlatno nájdete v pohorí Tríbeč, kúsok od Zlatých Moraviec. Neďaleko od Bratislavy, v Bernolákove, si môžete spraviť výlet k zrúcanine Čeklís. V Strážovských vrchov a sa rozprávkovými cestičkami dostanete k zrúcanine hradu Uhrovec. Vlastnil ho Matúš Čák Trenčiansky a hrad sa vďaka svojej polohe ubránil aj tureckým nájazdom. Ak by ste si počas jedného výletu chceli pozrieť viac zaujímavých miest, odporúčame Pohronskú hradnú cestu. Nájdete tu zrúcaniny až šestnástich hradov, opevnení, veží, kaštieľov, či kláštorov. Cesta kedysi spájala banské mestá Nová Baňa, Pukanec, Kremnica, Banská Belá, Ľubietová Banská Bystrica, Banská Štiavnica. 

Po návrate do vlasti kúpil rodine kaštieľ v Beckovskej vieche. Bol otcom synčeka Samuela, ktorý zomrel ako malý, a dcér Rozálie a Žofie. O svojom krátkom, no výnimočne dobrodružnom živote napísal vlastný bestseller. Pamäti a cesty vyšli po celom svete vo viacerých jazykoch vrátane angličtiny, francúzštiny, holandčiny, japončiny, švédčiny. Podľa odborníkov je však možné, že si Beňovský mohol niektoré fakty v knihe prikrášliť.

Ľudovít Štúr: Miloval kávu a člnkovanie na Dunaji 

V kolektíve bol vraj Štúr prísny a autoritatívny. Foto: visitbratislava.sk, olejomaľba J.B.Klemensa / stur.sk

Ľudovít Štúr (1815 - 1856) pochádzal z rodiny evanjelického učiteľa. Žiaden div, že sa od malička intenzívne vzdelával. Bohatá domáca knižnica a príklad študovaného otca malého Ľudovíta výrazne ovplyvnil. „Zaslúžil sa o uzákonenie moderného slovenského jazyka, bol skvelý novinár, politik, diplomat, ktorý celý život bojoval za samostatnosť Slovákov. Mal obrovské plány, talenty, danosti,“ hovorí etnologička a historička Katarína Nádaská. 

TIP NA DARČEK: Štúrovská plavba po Dunaji

Ak chcete vymyslieť niečo, čo by navrhol možno aj sám Štúr, bola by to plavba či člnkovanie po Dunaji. Na výber máte z množstva možností. Veľká rodina si môže objednať loď sama pre seba a vyraziť na jeden z dunajských okruhov. Alebo si vyberte lístok na niektorú z plavieb podľa lodného kalendára, ktoré premávajú počas celého leta takmer každý deň. Na niektoré trasy si môžete zobrať so sebou aj bicykel. Na plavbu Bratislavou si môžete objednať aj rýchlostný čln alebo skúste veslovanie, ktoré by si s veľkou pravdepodobnosťou vybral aj samotný Štúr. Na kanoe sa dá plaviť aj po Malom Dunaji.

Podľa učiteľky dejepisu Zuzany Pravdovej „ovládal slovanské jazyky, francúzštinu, nemčinu, latinčinu, gréčtinu, maďarčinu. Učil sa anglicky, aj hebrejsky. Bol to výnimočne húževnatý, disciplinovaný a činorodý človek, ktorý neúnavne pracoval. Zo svojho bytu na Panenskej ulici v Bratislave viedol napríklad redakciu Slovenských národných novín.“ Dokázal si zaspievať a dobre sa zabaviť, v kolektíve bol však autoritatívny a Janko Francisci ho nazval dokonca aj „despotom“.

Fešák, ktorý si potrpel na výzor

Jasný hodnotový rebríček ho priviedol k názoru, že naplno sa môže vložiť buď do práce pre národ, alebo pre rodinu. Nič medzitým. Aj pre Štúra to však bola chvíľami dilema. Podľa Kataríny Nádaskej to bol „krásny, vysoký muž s gentlemanským správaním.“ Ženy sa okolo neho neustále točili. Fešák s modrými očami bol však tak trochu aj narcisom. Výnimočne si potrpel na svoj zovňajšok. Patričnú pozornosť venoval svojej brade, oblečeniu a celkovému výzoru. Podľa Kataríny Nádaskej si všade so sebou nosil taštičku s doplnkami na bradu. „Mal v nej zrkadielko a vosk, nožnice a hrebienky, aby si ju mohol kedykoľvek upraviť.“

Vlastnú rodinu si nezaložil, no osud mu predsa jednu „daroval“. „Po smrti brata Karola sa presťahoval do Modry a o bratove deti sa staral ako o vlastné. Ako písal jeho verný priateľ, Janko Kalinčiak, so synovcami sa dokázal krásne hrať. Vyhadzoval ich do vzduchu, naháňali sa a hrávali bežné hry, ako to robí každý otec pri deťoch,“ dopĺňa Katarína Nádaská. Štúr mal zmysel pre rodinu, miloval vychádzky do prírody, turistiku, šport. Keď pôsobil v Bratislave na evanjelickom lýceu, veľmi rád sa chodieval člnkovať na Dunaj. Po nociach sa venoval písaniu kníh a listov priateľom. Chutila mu čierna káva a fajka s kvalitným tabakom. Mal rád poľovačky, ktoré sa mu stali osudné.

 

Jozef Miloslav Hurban: Miloval čas strávený s deťmi a s rodinou 

Hurban bol výnimočne citlivý, milujúci a starostlivý otec, ktorému život nadelil lásky aj trápania.
Hurban bol výnimočne citlivý, milujúci a starostlivý otec, ktorému život nadelil lásku aj trápenie. Foto: Pexels, Wikipedia

Jozef Miloslav Hurban (1817 – 1888) bol nekompromisným bojovníkom za práva Slovákov. Spisovateľ, novinár, politik, básnik a evanjelický kňaz sa spočiatku o kňazského povolania príliš nehrnul. Nevoňal mu racionalistický prístup kňazov - kolegov. Napriek pochybnostiam ostal svojmu povolaniu verný do konca života. Nepáčil sa mu deštrukčný vplyv alkoholu na miestny ľud. Preto proti alkoholizmu bojoval priamo z kostola. Organizoval nedeľnú školu, čitateľské krúžky, divadlo a rôzne aktivity, ktoré mali mužom pomôcť zabudnúť na tvrdý alkohol a trochu ich rozptýliť.  

Oženil sa s herečkou Aničkou Jurkovičovou, ktorej ešte pred sobášom s Hurbanom dvoril najväčší štúrovský krasoň, Janko Francisci. Ten sa však, podobne ako Štúr, rozhodol pre národ,“ prezrádza historik Ján Golian. „Anička ho spočiatku vnímala s úctou a rešpektom, ktorý postupne dozrel na lásku.“ Mali deväť detí, päť z nich Anička prežila.

TIP NA DARČEK: Čas strávený s dieťaťom

Čas, ktorý trávi rodič so svojim dieťaťom, je absolútne kľúčový. Ak ho zasvätí do svojich obľúbených aktivít a svojich koníčkov, môže dieťa pozitívne do budúcnosti ovplyvniť,“ hovorí Ján Golian a jeho slová potvrdzujú aj viaceré svetové výskumy. Podľa svetových štúdií sú deti, s ktorými trávi otec dostatočný čas, zdravšie, majú vyššie IG, zriedkavejšie prepadnú problémovému správaniu. Platí to aj naopak. Otcovia, na ktorých doma čakajú malí špunti, sa podľa viacrých výskumov cítia šťastnejší.

Po revolúcii 1848/1849 ho v päťdesiatych rokoch ostro stíhali. Národovec nemohol tvoriť a ekonomicky sa mu nie veľmi darilo. „Z listov z toho náročného obdobia však Hurbana spoznávame ako milujúceho, citlivého, starostlivého otca. Jeho najstarší syn Svetozár Hurban (Vajanský) čítal už ako päťročný, čo v polovici 19. storočia bežné vôbec nebolo. V desiatich rokoch začal písať svoje prvé básne. Nežnosť a citlivosť cítime aj opisu, keď mu jeho malá dcérka Želmíra umierala v náručí.“  Ako rodiča ho podľa Jána Goliana postretli viaceré peripetie. Dve dcéry sa relatívne zle vydali a zomreli v mladom veku. 

Štefan Banič: Praktik, ktorý miloval prírodu

Skromný, pracovitý, praktický, technicky nadaný. Aj taký bol Štefan Banič.
Skromný, pracovitý, praktický, technicky nadaný. Aj taký bol Štefan Banič. Foto: Wikipedia, smolenice.sk

Štefan Banič (1870 - 1941) sa narodil v Neštichu, v časti Smoleníc. Vychodil miestnu školu a zamestnal sa ako poľnohospodársky robotník na majetkoch grófa Pálfyho. Bieda ho v roku 1907 vyhnala do USA. „Hoci nemal technické vzdelanie, od prírody oplýval zvedavosťou, praktickým sedliackym rozumom a technickým nadaním,“ opisuje Katarína Nádaská.

Spočiatku sa mu pošťastili len príležitostné roboty v baniach a na farmách. Neskôr sa usadil v Pennsylvánii, kde ho prijali ako robotníka do strojárskeho závodu. „V roku 1912 sa stal svedkom leteckého nešťastia. Nehoda ním natoľko otriasla, že začal premýšľať nad tým, akým spôsobom leteckým nešťastiam v budúcnosti predchádzať.“ V roku 1913 si nechal patentovať vynález padáku, ktorý od neho kúpila vláda USA. Baničov návrh padáku tvorilo dvanásť teleskopických ramien. Keď  vystrelili, vytvorili vizuálnu ilúziu dáždnika, ktorý letca držal v oblasti hrudníka. „Svoj padák aj sám vyskúšal. Pred hodnotiacou komisiou vyskočil z pätnásťposchodového mrakodrapu vo Washingtone DC,“ pokračuje Katarína Nádaská.

TIP NA DARČEK: Výlet do jaskyne Driny

Spravte si výlet k jaskyni Driny neďaleko Smoleníc. Môžete sa k nej vybrať od Smolenického kostola po modrej značke smerom k Smolenickému zámku. Na rázcestí nad Židovou dolinou sa napojíte na žltú značku, ktorá vás privedie k jaskyni. Cestou prejdete cez lúku Vlčiareň.

Inou možnosťou je prístup od autobusovej zástavky pri Obecnom Úrade v Smoleniciach cez dolinu Hlboča, krásne kaňonové údolie so skalnatými útvarmi a krasovými javmi. Na lúke Vlčiareň sa napojíte na žltú značku, ktorá vás zavedie priamo do jaskyne.

Hoci jeho nákresy okrídleného muža vyzerajú z dnešného pohľadu komicky, patent sa neustále zdokonaľoval a zachránil veľa životov, najmä pilotov stíhačiek. Po návrate z Ameriky sa uchýlil do rodného Neštichu. „Bol to veľmi praktický človek, ktorý miloval prírodu. Spolu objavil jaskyňu Driny, aj ložiská baritu v blízkosti Smoleníc," dodáva Katarína Nádaská. 

Článok v sebe obsahuje Štefánikovo tajomstvo.

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…